У Криму затримали журналістку і правозахисницю Лутфіє Зудієву: заява правозахисників
У Криму затримали журналістку і правозахисницю Лутфіє Зудієву: заява правозахисників

У Криму затримали журналістку і правозахисницю Лутфіє Зудієву: заява правозахисників

Правозахисники закликали колег пильно стежити за схожими випадками, медійників — інформувати про них суспільства, українську та закордонну владу — висловити позицію, провести розслідування та впровадити санкції проти причетних до переслідувань.

Вранці 22 лютого 2024 року представники російського Центру протидії екстремізму (ЦПЕ) провели обшук у будинку кримської журналістки видання «Ґрати» і правозахисниці об’єднання «Кримська солідарність» Лутфіє Зудієвої та затримали, пишуть «Ґрати».

Адвокатів Еміля Курбедінова та Едема Семедляєва в будинок під час обшуку не пустили. Зазначається, що в неї та її чоловіка вилучили реєстратор відеоспостереження, всі телефони, флеш-накопичувачі та ноутбук. Крім того, під час затримання Зудієвої чоловіки-представники ЦПЕ, знаючи, що вона є релігійною мусульманкою, торкалися її, чим образили Лутфіє та її чоловіка, додали правозахисники.

Після обшуку російські силовики затримали правозахисницю, доставили до ЦПЕ в Сімферополі та склали протоколи щодо скоєння адміністративних правопорушень, передбачених частинами 2 та 2.1 ст. 13.15 Кодексу про адміністративні правопорушення РФ (зловживання свободою масової інформації). «Ґрати» додали, що з огляду на протоколи, увагу правоохоронців привернули три пости Зудієвої на її сторінці у фейсбуці. У двох із них вона, посилаючись на матеріали «Радіо Свобода», не згадала, що це медіа визнано в Росії іноагентом. У третьому пості, де згадана організація Хізб-ут-Тахрір, поліцейські не знайшли маркування про визнання її терористичною.

Лутфіє Зудієва — громадська активістка, правозахисниця, журналістка, яка висвітлює судові процеси та масові обшуки у Криму. 27 липня 2023 року в окупованому Криму її затримали під час висвітлення судового засідання у так званому Верховному суді Криму щодо справи заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла та братів Ахтемових, яких російська влада обвинувачує в диверсії. Пізніше її відпустили та оштрафували на 12 тисяч рублів (приблизно 5 000 грн). 

Лутфіє Зудієва співпрацює з «Ґратами» з моменту відкриття видання у 2019 році. Вона професійно, дотримуючись журналістських стандартів, послідовно пише про переслідування українських громадян у Криму. Справу Нарімана Джеляла і братів Ахтемових Зудієва висвітлює з початку кримінального переслідування кримськотатарських активістів. 

У вересні 2022 року стаття Лутфіє Зудієвої «Вчинок і кара. Як із тортур і уривків фраз з’явилася справа Нарімана Джеляла про диверсії в Криму» ввійшла у шортліст фіналістів премії української журналістики «Честь професії».

На новий випадок затримання журналістки «Ґрат» відреагували українські правозахисники. Заяву оприлюднив Центр прав людини Zmina. Її підписали Кримська правозахисна група, Центр прав людини Zmina, громадські організації «КримSOS» і «Кримський процес», Правозахисний центр «Дія», Центр громадянських свобод, Обʼєднання родичів політвʼязнів Кремля, Платформа звільнення політв’язків, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Центр громадянської просвіти «Альменда», Регіональний центр прав людини, Дім прав людини Крим, Освітній дім прав людини — Чернігів, Медійна ініціатива за права людини, Ukrainian Legal Advisory Group, БФ «Схід SOS».

«Ми вважаємо, що проведення обшуку, затримання та адміністративне покарання – це чергова спроба російської окупаційної влади залякати Лутфіє Зудієву і інших правозахисників у Криму та примусити її припинити громадську і правозахисну діяльність», — йдеться в заяві.

Автори заяви додали, що правозахисники та журналісти є однією із вразливих груп, які зазнають системних переслідувань в окупованому Криму. Серед правозахисників, яких переслідує російська влада, член Кримської контактної групи з прав людини Емір-Усеїн Куку, координатор «Кримської солідарності» Сервер Мустафаєв та медсества, громадянська журналістка і правозахисниця Ірина Данилович. Вони були засуджені до тривалих термінів ув’язнення за сфабрикованими справами. 

Також з перших років окупації щонайменше 13 адвокатів стали жертвами утисків з боку російської окупаційної адміністрації, які відбуваються у формі свавільних обшуків, затримань, адміністративних арештів і штрафів у політично мотивованих справах, позбавлення адвокатських ліцензій, блокування мобільного зв’язку, погроз кримінального переслідування тощо. 

«В порушення своїх міжнародно-правових зобов’язань, згідно із Міжнародним пактом про громадянські і політичні права, Російська Федерація систематично вдається до свавільного та незаконного втручання в особисте і сімейне життя, свавільних та незаконних посягань на недоторканність житла тих громадян України, які проживають в окупованому Криму. Також держава-окупант, ліквідувавши судову систему України в Криму, використовує підконтрольні їй “суди” для політично мотивованого переслідування громадських активістів, правозахисників, журналістів та всіх нелояльних жителів  Криму, позбавляючи їх права на свободу думки і вираження поглядів», — додали заявники.

Щоб зупинити подальше переслідування Лутфіє Зудієвої та інших правозахисників, журналістів, громадських активістів в Криму, підписанти заяви закликали:

а) Правозахисні організації України та інших демократичних країн:

  • взяти під постійне спостереження випадки свавільних обшуків та затримань правозахисників, журналістів, громадських активістів у Криму та поширювати інформацію про них;
  • надавати правову, інформаційну, освітню та іншу підтримку жертвам переслідувань в окупованому Криму, в тому числі громадським активістам, правозахисникам і журналістам;
  • вимагати від урядів демократичних країн запровадити персональні санкції проти осіб, безпосередньо причетних до порушень прав людини в окупованому Криму, та посилювати системний тиск на Російську Федерацію для якнайшвидшої деокупації території України.

б) Незалежні медіа, редакторів та журналістів:

  • продемонструвати професійну солідарність та забезпечити інформаційну кампанію, детально висвітлюючи практику свавільних обшуків та затримань громадських активістів, журналістів, правозахисників в окупованому Криму.

в) Органи державної влади України:

  • провести розслідування незаконного обшуку та затримання Лутфіє Зудієвої і притягнути винних до відповідальності;
  • докласти всіх зусиль для звільнення кримських політичних в’язнів, зокрема громадських активістів, правозахисників і журналістів;
  • ініціювати запровадження персональних санкцій щодо осіб, які причетні до переслідування Лутфіє Зудієвої.

г) Уряди демократичних країн світу, зокрема учасників Міжнародної Кримської платформи:

  • висловити рішучий консолідований протест проти політично мотивованого переслідування Лутфіє Зудієвої та інших громадських активістів, правозахисників та журналістів в окупованому Криму;
  • здійснювати регулярний моніторинг порушень прав людини на Кримському півострові, зокрема переслідування громадських активістів, правозахисників та журналістів, оперативно реагувати на них;
  • запровадити персональні санкції щодо осіб, які причетні до переслідування Лутфіє Зудієвої та посилювати системний тиск на Росію для якнайшвидшої деокупації території України та відновлення її територіальної цілісності у міжнародно визнаних кордонах.

Фото: Антон Наумлюк / «Ґрати»

Читайте також
Кримську активістку Ірину Данилович у російській колонії позбавили можливості приймати ліки
Міжнародний ПЕН виступив з вимогою звільнити ув’язнену окупантами громадянську журналістку Данилович
Ув'язнена в Росії кримська активістка Ірина Данилович перенесла інсульт, — правозахисниця
Росіяни не видають ліків кримській правозахисниці Ірині Данилович, яку незаконно ув'язнив Кремль
«КримSOS» описала 10 хвиль масових затримань активістів у Криму з 2021 року
Кримська активістка Ірина Данилович, незаконно ув’язнена Кремлем, повністю втратила слух на одне вухо
У Білорусі затримали матір колишнього політв'язня, який зараз воює за Україну
Засуджену в Криму активістку Ірину Данилович етапують до Ставропольського краю
«Краще поріж собі вени»: «Репортери без кордонів» назвали Ірину Данилович жертвою безжальної російської судової системи
Журналістку видання «Ґрати» Лутфіє Зудієву, затриману 27 липня у Криму, оштрафували й відпустили
Окупанти затримали в Криму журналістку «Ґрат» Лутфіє Зудієву
Засуджену в Криму активістку Ірину Данилович етапували до однієї з жіночих колоній у Росії
Зеленський: Затримання кримського правозахисника Джеппарова — ще один приклад репресій РФ проти корінного народу Криму (оновлено)
Журналістка Ірина Данилович, затримана в Криму, знепритомніла під час етапування
КримSOS: 24 січня у Криму затримали ще шістьох кримських татар, обвинувачених у «терористичній діяльності»
«КримSOS» подала скаргу до ЄСПЛ щодо незаконного затримання Ірини Данилович
У Сімферополі затримали громадянського журналіста Ролана Османова — «Кримська солідарність»
«Грубе порушення прав людини». Правозахисники вимагають від РФ звільнити затриманих 17 серпня кримських татар
У Криму затримали кореспондента «Кримської солідарності»
У Криму окупанти затримали кореспондента «Кримської солідарності» та «Грани.ру»
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Теги по теме
Крым крымские татары
Источник материала
loader
loader