8 июля, понедельник
С картинками
Текстовый вид
ru
Украинский
Русский
Нехай Росія розщедриться — як використати заморожені 383 мільярди Москви на благо України
Нехай Росія розщедриться — як використати заморожені 383 мільярди Москви на благо України

Нехай Росія розщедриться — як використати заморожені 383 мільярди Москви на благо України

Американські вчені-економісти знайшли практичний спосіб використати заморожені російські активи на користь Україні. Економіст Віталій Шапран описує, як це буде зроблено та що можна було б зробити ще.

Радий, що в мене через 2 роки з’явились однодумці в наукових колах США щодо використання російських знерухомлених активів для фінансування та відбудови України. Цю ідею я пропонував ще влітку 2022 року, але тільки зараз про неї заговорили в академічних колах США.

Ідею в практичній площині сформулювали Майкл Бернстам, науковий співробітник Гуверівського інституту Стенфордського університету, та Стівен Роузфілд, професор економіки в Університеті Північної Кароліни в Чапел-Гілл. Вони запропонували у своїй публікації в The Hill створили трастовий фонд, забезпеченням позик якого стануть російські активи.

Ідея навіть не суперечить бюрократичній позиції ЄС та ЄЦБ. Нагадаю, що офіційна позиція ЄС полягає в тому, що російські активи будуть заблоковані, допоки РФ не розрахується з Україною за завдані збитки. Тож формально активи на базі трасту будуть належати РФ, але фінансування під них можуть залучати ті уряди, які їх заморозили. Цей варіант, звісно, гірший за пряму конфіскацію, і дорожчий, але він також може бути прийнятним, особливо для оперативного фінансування потреб України. Нагадаю, що конфіскація активів РФ для України – це не тільки джерело фінансування, але й інструмент ліквідації фондів агресора, що значно віддалить відновлення його боєздатності та економічного потенціалу.

Також пани Майкл Бернстам та Стівен Роузфілд мене приємно здивували тим, що підвищили оцінку обсягу заморожених активів Центрального банку РФ з занижених газетних 300 млрд доларів до більш коректної цифри в 383 млрд доларів США.

Важливо Росія дасть Україні гроші для перемоги: що краще зробити із замороженими активами

Нагадаю, що модель "роботи" з активами агресора в США та Канаді вже давно обрана і передбачає повну конфіскацію, що закріплено вже прийнятими законами, які набули чинності. Я б закликав панів Майкла Бернстама та Стівена Роузфілда продовжити розвиток своєї наукової думки і додати до неї елементи справжньої наукової новизни – швидше відкрити полювання на російські неофіційні фонди, які створювались на Заході на гроші, вкрадені в російських державних корпораціях, оскільки 383 млрд доларiв з урахуванням поточних потреб Україні буде вже малувато. Звісно, я трохи іронізую з приводу "нової ідеї" використання заморожених російських активів, втім це дуже добре, що два науковця з шановних наукових центрів приділили увагу цьому питанню, оскільки зазвичай в США після консенсусу в академічному середовищі слідують практичні дії.

Втім, я хочу попередити, що у євро-дипломатичній ідеї Майкла Бернстама та Стівена Роузфілда з трастом є одна серйозна вада. Річ у тому, що у разі прямої конфіскації резервів Центробанку РФ, він повинен буде списати їх з балансу, визнавши їх безповоротну втрату. Звісно, це буде шоком для російського валютного ринку, шоком більшим, ніж недавні санкції по ММВБ. У разі ж схеми з трастом ЦБР може і далі вдавати, що начебто володіє і розпоряджається цими резервами. А от ретельне полювання на неофіційні фонди РФ може не тільки збільшити обсяг знерухомлених російських активів, але і змінити думку деяких лідерів ЄС на користь ідеї конфіскації активів агресора для України.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо Розгром на фінансовому фронті. Як Україна змусила Росію заплатити за війну
Теги по теме
Россия
Источник материала
Поделиться сюжетом