Делегація Естонії, очолювана Міністром юстиції та цифрових питань Естонської Республіки Лійсою-Лі Паккостою, відвідала Державну архівну службу України. Зустріч стала важливим кроком у співпраці між двома країнами в напрямі цифровізації архівів та обміну досвідом у сфері збереження історичних документів.
Віце-прем’єр-міністр України — Міністр юстиції України Ольга Стефанішина наголосила на значенні цифровізації для українських архівів. У контексті постійної загрози, спричиненої російською агресією, це питання набуває особливої актуальності. Попри складні умови, зокрема системні відключення електроенергії, українські архіви демонструють значні успіхи. У 2023 році було створено понад 21 млн цифрових копій документів, що вивело Україну на провідні позиції у світі за темпами оцифрування.
Україна розраховує на підтримку Естонії та інших міжнародних партнерів для збереження Національного архівного фонду. Делегація Естонії мала змогу ознайомитися з унікальними документами з фондів Центрального державного історичного архіву України (ЦДІАК), Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України (ЦДАВО) і Центрального державного архіву електронних та аудіовізуальних документів (ЦДАЕА). Міністр Лійса-Лі Паккоста високо оцінила зусилля України в цифровізації документів, зазначивши, що такий підхід забезпечує доступ до історичної спадщини навіть у складних умовах. За словами Голови Державної архівної служби України Анатолія Хромова, цього року планується оцифрувати щонайменше 30 млн документів. Більше ніж 50 операторів щодня створюють близько 2 тисяч цифрових копій, зберігаючи національну пам’ять для наступних поколінь.
Зустріч української та естонської делегацій стала важливим етапом у посиленні міжнародної співпраці. Використання цифрових технологій дозволить забезпечити доступ до історичних документів для науковців і громадян по всьому світу, незалежно від обставин.