Засновниця та журналістка хмельницького онлайн-медіа «Жар.Info» Альона Береза отримала 5 та 6 січня листи від невідомого про замінування приміщення, де працює редакція. Про це вона розповіла ІМІ.
За її словами, лист написав невідомий, який нібито перебуває у Швейцарії та симпатизує угрупованню «Хамас». Він повідомив також про замінування й інших шести об’єктів у різних регіонах.
«Два дні підряд на пошту надходять листи аналогічного змісту до тих, які вже ми отримували раніше. Водночас новинка в цих листах – перелік незрозумілих груп у телеграмі та додано фото чоловіка в окулярах, який палить сигарету. Щодо підходу надсилання, то тут нічого не змінилось: надсилається повідомлення з підозрілої пошти з жіночим підписом. Лист же нібито від чоловіка», — розповіла Альона Береза.
У головному управлінні Нацполіції в Хмельницькій області ІМІ повідомили, що 6 січня листи про замінування надійшли також на електронні адреси низки установ та організацій в області.
У цих листах серед начебто «замінованих» закладів є назви таких, яких на Хмельниччині ніколи не існувало.
Низку повідомлень працівники поліції та фахівці вибухотехнічної служби вже перевірили. Зараз перевірки продовжуються, а інформація про мінування не підтверджується, каже речниця поліції Інна Глега.
Відзначимо, раніше вже було принаймні три хвилі повідомлень про замінування, які отримували українські медіа та установи.
Вперше 14 жовтня «Детектор медіа» та низка інших українських медіа отримали листи з погрозами про замінування. Аналогічні чи схожі листи надійшли також редакціям Liga.Net, «Української правди», «Радіо Свобода», деяким філіям Суспільного, «Мультимедійній платформі іномовлення України» та низці інших. Цього ж дня хвиля повідомлень про замінування прокотилася по всій країні.
Тоді винними в замінуванні так званий терорист назвав журналісток «Радіо Свобода» Валерію Єгошину, Ірину Сисак та Юлію Химерик, які недавно випустили матеріал про те, як російське ГРУ вербує українських громадян та за невелику плату просить їх підривати військові автомобілі.
Відповідальною за замінування автор листа просив вважати «терористичну групу Fire Cells Group». Згодом журналісти «Схем» з’ясували, що особа з такими установчими даними проживає в окупованому Росією Криму та має паспорт РФ, а згадана група поширює заклики палити авто, переслідувати українських військових та вбивати топпосадовців.
Згодом Нацполіція повідомила, що перевірила всі будівлі, про замінування яких 14 жовтня масово надходили листи, — всі повідомлення виявились хибними. Переважна більшість цих листів надійшла з російських IP-адрес.
Вдруге 26 листопада «Детектор медіа» отримав листи з повідомленням про нібито замінування офісу редакції та низки інших об’єктів. Аналогічні листи отримали й кілька українських медіа, зокрема Speka, The Page, «1+1», працівники «Громадського радіо», «МПІУ» та низка інших. Ці листи також були практично ідентичного змісту, відправлені з одного домену, але підписані різними іменами.
Втретє 12 грудня «Детектор медіа» та низка інших видань отримали листи з погрозами про мінування редакцій медіа, різних установ та організацій у Києві й інших регіонах України. Автори листів звично представлялися «ветеранами АТО» та «інвалідами війни», а багатьох установ, нібито «замінованих», насправді не існує. Схожі листи тоді отримали також волинські філії НСТУ та принаймні п’ять запорізьких онлайн-медіа.
Фото ілюстративне з відкритих джерел
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.