Космічні загрози вже вийшли на рівень Радбезу ООН та потребують глобальних рішень - Каллас
Космічні загрози вже вийшли на рівень Радбезу ООН та потребують глобальних рішень - Каллас

Космічні загрози вже вийшли на рівень Радбезу ООН та потребують глобальних рішень - Каллас

Розвиток поточної безпекової ситуації свідчить, що космос перетворився на оперативний простір, на рівні із суходолом, морем або повітрям, і ситуація в космосі наразі є навіть більш складною, ніж вона була протягом десятиліть під час «холодної війни».

Про це сьогодні у Брюсселі під час виступу на конференції Європейського космічного агентства заявила висока представниця ЄС із закордонних справ й політики безпеки Кая Каллас, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Космос є таким же оспорюваним простором як суходіл, море, повітря або кібернетичний простір. Він став навіть більш складним, ніж був протягом минулих десятиліть «холодної війни». Ми вже є цілями у гібридній війні, включаючи у космосі, із систематичним подавленням сигналів супутникової навігації GPS або Galileo, що призводить до великих проблем та навіть примушує приземлювати літаки. Є ризики для наших супутників, для наземної інфраструктури та для нашої космічної промисловості, які виходять від кінетичної й електронної зброї, та від зброї високих енергій. Постійною загрозою залишається шпіонаж», - зауважила висока представниця ЄС.

За її словами, наразі з’являється ризик щодо виведення у космос ядерної зброї. Виходячи із цих міркувань, космічні загрози вже вийшли на рівень Ради безпеки ООН та потребують глобальних рішень.

Каллас нагадала, що вже протягом першого року війни проти України Росія демонстративно випробувала першу протисупутникову ракету та здійснила кібернетичну атаку на одну з космічних систем. Такі дії стали жорстким нагадуванням, наскільки сильно світ залежить від космічних технологій.

«Космічні прилади слугують людству, від надання допомоги фермерським господарствам до підтримання безпеки під час спортивних заходів. Вони слугують нашим військовим місіям на землі, використовуються для контролю за нерозповсюдженням зброї, допомагають вирішувати кризові ситуації. У сучасній війні космос надає нам очі в небі, дозволяє здійснювати спостереження в режимі реального часу та приймати точні рішення. Космічні засоби спостереження за землею стали засобами для змін у «правилах гри» для українських військових, які чинять спротив російським атакам», - підкреслила висока представниця ЄС.

Вона зауважила, що ЄС має розвинути безпечне та надійне космічне середовище, і забезпечити мирне використання космічного простору як глобального надбання. Водночас ЄС «має бути серйозним» щодо космічної оборони, оскільки захист космосу, де-факто, є захистом європейської економіки, а безпека супутників відбивається на безпеці європейських суспільств. Саме тому безпекові проблеми у космосі країни ЄС мають вирішувати разом.

Як повідомлялося, у 2023 році, на виконання положень Стратегічного компасу ЄС, була прийнята Європейська космічна стратегія у сфері безпеки й оборони, яка передбачає убезпечення космічних об’єктів та мереж Євросоюзу, захист його інтересів у космосі, та сприяє цілям у посиленні геополітичних позицій ЄС у світі та у зміцненні його стратегічної автономії.

Фото: Siim Lõvi/ERR

Теги по теме
Космос
Источник материала
loader
loader