Євросоюз іще не досяг необхідного рівня військової мобільності - Суд аудиторів
Євросоюз іще не досяг необхідного рівня військової мобільності - Суд аудиторів

Євросоюз іще не досяг необхідного рівня військової мобільності - Суд аудиторів

Європейський Союз досі не зміг досягти належного рівня військової мобільності, необхідного для реагування на безпекові виклики, зокрема ті, що виникли після початку російської агресії проти України.

Такого висновку дійшов Суд аудиторів ЄС, повідомляє Укрінформ.

«Збройні сили країн-членів ЄС поки не здатні швидко пересуватися територією ЄС… Реалізація Плану дій ЄС з військової мобільності мала неоднозначний прогрес через структурні слабкості, перешкоди в його імплементації залишаються. Мета з переміщення військового персоналу, техніки й поставок швидко та впорядковано в межах ЄС та поза ними - у короткий час та у великих обсягах - ще не була досягнута», - йдеться у висновку.

Як зазначається, визначені цілі ЄС у сфері оборони зазнали змін, тому що на континент повернулася війна високої інтенсивності, і ЄС прагне забезпечити надійний захист від агресії у майбутньому.

Європейський План дій щодо розвитку військової мобільності був представлений у 2018 році, а в багаторічному бюджеті ЄС на 2021-2027 роки вперше виділені кошти для розвитку європейської цивільної та військової транспортної інфраструктури подвійного призначення.

Та ситуація різко змінилася після початку російської агресивної війни проти України, і вдосконалення військової мобільності стало нагальним завданням, що було відображено в новому Плані дій 2.0 з військової мобільності, представленому у листопаді 2022 року.

Згідно з доповіддю, організація військових переміщень все ще стикається з численними правовими та логістичними перешкодами. Наприклад, танки не можуть переправлятися з однієї країни ЄС до іншої, тому що вони важчі, ніж дозволено для пересування внутрішніми правилами дорожнього руху. За звичайних обставин країни ЄС мають отримувати попередження про їх переміщення за 45 днів до перетину кордону.

«За висновком аудиторів, Європейська комісія не провела ретельної оцінки потреб під час підготовки Плану дій 2.0, що завадило забезпечити належне фінансування для досягнення поставлених цілей. Витрати ЄС на військову мобільність у бюджеті 2021-2027 років в обсязі 1,7 мільярда євро є відносно невеликими, але країни-члени привітали їх як крок у вірному напрямку та важливий політичний сигнал. Однак попит значно перевищив пропонування, в результаті чого до кінця 2023 року ці гроші закінчилися. Це спричиняє великий розрив у фінансуванні на наступні чотири роки», - заявляє Суд аудиторів.

Європейські аудитори наголошують, що цільове фінансування військової мобільності здійснювалося за нормами мирного часу та без бачення ширшої стратегічної картини, без достатнього врахування нових геополітичних та військових факторів. Проєкти, відібрані для фінансування, здійснювалися переважно на сході ЄС, а розвиток шляхів у напрямку України з півдня взагалі майже не отримав фінансування. Більшість проєктів військової мобільності були відібрані ще до зміни стратегічних пріоритетів ЄС.

«Система організації військової мобільності в ЄС є складною й фрагментованою, без єдиного контактного центру, що ускладнює розуміння, хто і що має робити. Щоб допомогти ЄС просунутися, аудитори пропонують покращити управління та спрямованість дій ЄС, зробивши фінансування більш передбачуваним. ЄС міг би також використати потенціал наявних фондів для розвитку цивільного транспорту, щоб знайти рішення для «вузьких місць» у військовій мобільності», - йдеться у заяві.

При цьому зазначається, що за даними Європейського оборонного агентства, у 2023 році сукупні витрати країн ЄС на оборону становили 280 мільярдів євро, а у 2024 році, ймовірно, вони сягнуть 326 мільярдів євро. Ці цифри контрастують з витратами ЄС на військову мобільність в обсязі 1,7 мільярда євро.

Як повідомлялося, Стратегічний компас ЄС з безпеки й оборони, ухвалений у березні 2022 року, визначає військову мобільність як життєво важливе завдання Євросоюзу.

Прийнятий ЄС План дій щодо військової мобільності 2.0 має надати країнам-членам спроможність швидко відповідати на кризи військового характеру та мати необхідну транспортну інфраструктуру для швидкого розгортання військ та їх логістичного забезпечення.

Теги по теме
Евросоюз Бюджет
Источник материала
loader