![Запорізькі науковці показали сокиру Кельт, частину кременевого серпа та наконечники списів](https://thumbor.my.ua/yfYG8-iVFCmO-lBA7p5ZtDc6i2E=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F2419379f6d1c7e99fa8766f5590b911d.jpg)
Запорізькі науковці показали сокиру Кельт, частину кременевого серпа та наконечники списів
Про це журналістам розповіла головна зберігачка фондів Національного заповідника «Хортиця» Аліна Бутнікова, передає кореспондент Укрінформу.
«135 предметів надійшли від Київської митниці і Офісу генерального прокурора. Це предмети, які були вилучені під час спроби незаконного переправлення через кордон. Митниця їх вилучає, відправляє на експертизу до музейних установ і потім, якщо вони визнані культурними цінностями, їх розподіляють між музеями України згідно з заявками. Раз на рік це відбувається. Таку кількість ми отримали вперше», - зазначила співробітниця музею.
Заповідник «Хортиця» отримав 135 експонатів / Фото: Дмитро Смольєнко. Укрінформ
Передані предмети були вилучені ще кілька років тому, але поки тривали судові справи їх не могли розподілити серед музеїв.
Старша наукова співробітниця науково-фондової роботи Національного заповідника "Хортиця" Тетяна Шелеметьєва пояснила, що серед переданих експонатів є предмети озброєння, серед яких вістря стріл (37 предметів Скіфського періоду VII - IV ст. до нашої ери та 81 - часів Київської Русі), виготовлені з чорного металу технікою кування. Це бойові стріли і стріли для полювання.
![Запорізькі науковці показали сокиру Кельт, частину кременевого серпа та наконечники списів - Фото 7](https://thumbor.my.ua/GnvCf8SRcvRf3XkneqSAD_L8NB8=/600x/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2Fe7d2ed15fcfe80bdf629b76417c3466d.jpg)
«Передано два предмети доби бронзи. Це ціла сокира Кельт - друге тисячоліття до нашої ери. В нас лише два предмети було в колекції до цього. Зараз вони мають зеленкуватий колір - це природний колір. Якщо гарна якість бронзи і умови гарні для зберігання, то предмет покривається такою патиною. Стан предметів дуже добрий», - розповіла вона.
Вона також показала фрагмент кременевого серпа, який належить до доби енеоліту (мідно-кам'яна доба) V тисячоліття до нашої ери. Це найдавніша знахідка, яка була передана музею цього разу.
![Запорізькі науковці показали сокиру Кельт, частину кременевого серпа та наконечники списів - Фото 8](https://thumbor.my.ua/7MfdeKL_H7WaCwVlCapnaecxBuM=/600x/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F60ad3ebf7b19e71d29a2cf599828ead0.jpg)
Усі експонати, які музей отримав від митниці, зараз науковці фотографують, роблять заміри і потім подадуть на розгляд реставраційної ради, яка має винести рішення по кожному предмету окремо щодо подальшої реставрації.
Наукові співробітники пояснюють, що за час війни вони вперше отримали експонати, вилучені митницею.
Минулого року запорізький музей мав отримати предмети, які зберігалися в музеї в Харкові, але він постраждав під час обстрілу, тому досі триває процес їх вилучення.
Як повідомляв Укрінформ, у Київській митниці відбулася передача до музеїв України культурних цінностей, які намагалися незаконно вивезти з України, державні фонди поповнилися понад 260 предметами.
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)