/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F2bfc1fbefdfae527dbccd60222fe5a41.png)
Російський шантаж й тарифні війни загрожують енергетичній безпеці світу - фон дер Ляєн
Про це сьогодні у Лондоні під час виступу на саміті щодо майбутнього енергетичної безпеки заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Ми постали перед новою парадигмою енергетичної безпеки. В Європі ми стали очевидцями того, як Росія навмисно перетворила на зброю енергетичні поставки. На Близькому Сході конфлікти принесли нестабільність та загрожують глобальному постачанню. І через Атлантику загрози тарифів несуть ризик для подальшого переривання критично важливих ланцюгів поставок», - наголосила президентка Єврокомісії.
Вона нагадала, що на початку десятиліття Європа була надто залежною від єдиного постачальника для задоволення власних енергетичних потреб. Тоді Росія постачала в Європу 45 відсотків необхідного їй газу, 50 відсотків вугілля і близько третини від загального споживання нафти. Десятиліттями європейці не могли визнати, що ціна на таке пальне приходить разом із залежністю, із ризиком шантажу, супроводжується економічними втратами та ціновим шоком.
«Це та реальність, яка проявилася після початку повномасштабного вторгнення в Україну. Росія намагалася скористатися нашою надмірною залежністю, відрізаючи нас від газу. Вони (росіяни – ред.) намагалися спричинити економічне лихо та послабити нашу рішучість щодо України. Вони зазнали невдачі. Ми відповіли програмою RePowerEU. Ми диверсифікували постачання та прискорили перехід до чистої енергії. Ми відійшли від показника у 45 відсотків газового імпорту, що надходив з Росії, та знизили його до 18 відсотків», - сказала Урсула фон дер Ляєн.
Вона також зауважила, що ЄС повністю припинив імпорт російського вугілля та у десять разів скоротив постачання російської нафти. Результатом стало скорочення російської «економіки війни» та посилення енергетичної безпеки для Європи.
За словами Урсули фон дер Ляєн, вже за два тижні Єврокомісія представить дорожню карту позбавлення від російського викопного пального, яка включатиме конкретні заходи для повного припинення усього енергетичного імпорту з Росії.
«Тож ми не будемо надалі покладатися на недружні сили для забезпечення наших енергетичних потреб. В тому, що стосується постачання газу, ми не забули, як Сполучені Штати негайно прийшли із скрапленим газом LNG, коли він був для нас потрібним під час кризи. Зараз ми отримуємо додатковий трубопровідний газ з Норвегії. Країни, які розташовані далеко, такі як Японія та Республіка Корея, дуже тісно співпрацюють з нами на глобальних ринках, що забезпечує негайну енергетичну безпеку. Таке енергетичне партнерство, включаючи імпорт LNG від США, залишається стратегічно важливим для Європейського Союзу», - зазначила президентка Єврокомісії.
Як повідомлялося, на російський енергетичний шантаж у 2022 році, після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, ЄС відповів програмою RePowerEU, яка передбачала диверсифікацію постачання енергоресурсів, підвищення енергоефективності, скорочення споживання газу в промисловому та побутовому секторах, а також пріоритетні інвестиції у розвиток поновлювальних джерел енергії.
Фото: скріншот із відео

