Штучний інтелект виявив, що не всі деталі на картині Рафаеля «Мадонна з Трояндою» написані художником
Штучний інтелект виявив, що не всі деталі на картині Рафаеля «Мадонна з Трояндою» написані художником

Штучний інтелект виявив, що не всі деталі на картині Рафаеля «Мадонна з Трояндою» написані художником

Штучний інтелект (ШІ), навчений відрізняти деталі на зображеннях, які не видно людському оку, виявив, що одне з облич на картині Рафаеля насправді не було написано автором.

Про це повідомляє Science Alert, передає Укрінформ.

Обличчя, про яке йде мова, належить Святому Йосипу, яке видно у верхньому лівому куті картини, відомої як Madonna della Rosa («Мадонна з Трояндою»).

Вчені вже давно сперечаються, чи є ця картина оригіналом Рафаеля.

Штучний інтелект виявив, що не всі деталі на картині Рафаеля «Мадонна з Трояндою» написані художником - Фото 1

Дослідники з Великої Британії та США розробили спеціальний алгоритм аналізу на основі робіт, які підтверджено належать пензлю італійського майстра.

«Використовуючи глибокий аналіз ознак, ми використовували зображення автентичних картин Рафаеля, щоб навчити комп'ютер розпізнавати його стиль дуже детально, від мазків, кольорової палітри, тіней та кожного аспекту роботи», – пояснив математик та вчений-інформатик Хассан Угайл з Університету Бредфорда.

Дослідники переконані, що «комп'ютер бачить набагато глибше, ніж людське око, до мікроскопічного рівня».

Раніше було доведено, що цей метод має рівень точності 98%, коли йдеться про ідентифікацію картин Рафаеля. Зазвичай його використовують на цілих картинах, але тут команда також попросила його розглянути окремі обличчя.

Повідомляється, що Мадонна, Дитя та Святий Іван створені рукою Рафаеля, але це не стосується Святого Йосипа. Дослідники зазначають, що в попередніх дебатах щодо автентичності картини обличчя Святого Йосипа вважалося менш вдалим, ніж інші.

За результатами ШІ-аналізу, «хоча решта картини була підтверджена як Рафаель, обличчя Йосипа, найімовірніше, не Рафаелівське».

«Мадонна з Трояндою» була написана на полотні в 1518–1520 роках, вважають експерти. Саме в середині 1800-х років мистецтвознавці почали підозрювати, що Рафаель, можливо, написав не всі свої твори мистецтва.

Тепер ці підозри майже напевно підтвердилися, хоча дослідницька група, яка проводила аналіз, прагне наголосити, що цей ШІ допомагатиме мистецтвознавцям у майбутньому, а не замінюватиме їх.

Як повідомляв Укрінформ, в 2023 році на міжнародній конференції в італійському місті Пергола експерти заявили, щознайшли нову картину Рафаеля. Картина, датована 1504 роком, належить до іноземної приватної колекції.

Фото: Museo Nacional del Prado

Источник материала
loader