Євген Глібовицький: «Європейські інституції побудовані для мирного часу, вони не можуть працювати в умовах загроз»
Європа повинна знову винайти себе і адаптуватися до нових викликів. Таку думку висловив генеральний директор Інституту Фронтиру Євген Глібовицький, відповідаючи на питання Френсіса Фаррела щодо реакції ЄС на загрози з боку Росії.
Дискусія за їх участю «Україна як приклад стійкості: чого може навчитися Європа» відбулася в рамках 17-го Київського безпекового форуму.
«Ми знаємо історію Європи, як вона вміє адаптуватися. І це означає, що ми повинні взяти цю здатність і довести її знову, — каже Євген Глібовицький. — Якщо Європа має цей неймовірний набір свобод, які дозволяють демократії процвітати. Якщо вона має рамки, які дають людям самовиражатися, то врешті—решт ці ідеї будуть почуті. Проблема в тому, що інституції побудовані для мирного часу, тобто вони повільні. Між справедливістю та ефективністю вони обирають справедливість. Тому ці інституції не можуть працювати в гібридному або ворожому середовищі».
За його словами, європейці можуть перейняти певний досвід в України, зокрема те, як під час війни реформувалася економіка та різні сектори, які забезпечують країні існування.
«Дуже важливо сьогодні бути більш ефективним, ніж слідувати процедурам. І, вочевидь, їх також вже треба переглянути. Окрім того, не варто дивитися на українську євроінтеграцію як на односторонній процес, щоб тільки Україна адаптувалася до підходів і процедур ЄС. Ні, рух має бути двостороннім. ЄС також має змінюватися. Ми можемо заглибитися в культурні питання, роль приватної ініціативи, роль самодостатності громадян, роль громадянського суспільства, і український урок тут полягає в тому, що важливо мати підтримку для інституцій», — вважає експерт.
На його думку, українське громадянське суспільство забезпечує підтримку державним інституціям, які можуть зазнати невдачі в певний момент. Натомість, якщо в багатьох європейських країнах інституції зазнають краху, то в них не існує жодної підтримки, яка б дозволила ці інституції з часом відновити.
Нездатність реагувати на постійні провокації та загрози, які чинить Росія, а також бажання будувати торговельні зв'язки, які нібито мали б перетворити диктаторів на демократів, за словами Глібовицького, не спрацювали.
Цьогоріч захід проходить під гаслом «UA: Єднаймося знову, щоб подолати світового агресора».
Форум присвячений одразу двом символічним датам — 80-річчю перемоги у Другій світовій війні та 40-річчю Дня Європи як офіційного свята ЄС.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.

