Івана Купала: магічна ніч, коли цвіте папороть і дівчата шукають кохання - вся правда про слов'янське свято
Івана Купала: магічна ніч, коли цвіте папороть і дівчата шукають кохання - вся правда про слов'янське свято

Івана Купала: магічна ніч, коли цвіте папороть і дівчата шукають кохання - вся правда про слов'янське свято

У ніч із 6 на 7 липня відбувається одне з найзагадковіших свят української традиції — Івана Купала. Це вибух язичницької поезії, краси й магії, яка вперто жевріє в сучасній культурі, попри хрестильну воду офіційного християнства.

Тут і вогонь, і вода, і квіти, і еротизм у вінках, і древнє бажання: "Аби кохав".

Українці, фото із соцмереж

Що за свято таке — Івана Купала?

Івана Купала — це слов’янське свято літнього сонцестояння, яке згодом синкретично поєдналося з днем християнського святого Іоанна Хрестителя. Але суть у ньому не церковна, а дуже тілесна і земна: молодь у цю ніч святкує життя, шукає кохання, випробовує долю і, звісно, влаштовує обряди, які можна було б назвати Tinder у форматі багаття і річки.

Обряди на заміжжя: вінок як Tinder, але магічний

Свято Івана Купала — це ніч, коли дівчата могли ненав’язливо (але цілком рішуче) заявити Всесвіту, що готові до любові. І робили це ось як:

1. Пускання вінків на воду

Один із найвідоміших обрядів. Дівчина плела вінок з польових квітів, іноді вплітала стрічку чи трави-обереги, і пускала його на річку. Якщо вінок плив рівно — заміж вона вийде скоро. Якщо закрутився — хлопець буде непростий. Якщо потонув — ну, на цей сезон Tinder закрито.

Але був ще варіант: хлопець міг уплав дістати її вінок — і вважалося, що саме він буде її судженим. Хочеш романтики? А тут тобі річка, зорі, молодий парубок по шию у воді та твій вінок у його руці. Звучить як трейлер до українського арт-хаусного кіно, правда?

Вінок з кульбаб, фото Pixabay

2. Стрибки через вогонь

Парубок і дівчина тримаються за руки і стрибають через багаття. Якщо не роз’єднали руки в стрибку — значить, бути їм парою. Це і перевірка довіри, і символ очищення, і щось дуже інтимне, хоч усе й на виду. І не дивно — вогонь тут виступає своєрідним "детектором почуттів".

3. Ворожіння

У ніч на Купала дівчата ворожили: під подушку клали 12 трав і просили, аби приснився суджений. Інші кидали взуття через плече — куди носком упало, звідти й наречений прийде. Магія простих речей у дії.

Магія, ритуали, зображення: Pinterest

А квітка папороті — це взагалі що?

Найзагадковіший символ Купала — квітка папороті. Згідно з легендою, вона розквітає лише раз на рік, саме в ніч Купала. І той, хто знайде її, отримає надлюдську силу, здатність розуміти мову тварин, відкривати скарби та бачити майбутнє. Але це не просто квест — шлях до папороті охороняють нечисті сили, які лякають, збивають з дороги, випробовують.

Прихований сенс

Шукач квітки папороті — це, насправді, метафора. Це історія про людину, яка вирушає у глиб себе, у темний ліс несвідомого, щоби знайти істину, скарб або любов. Це пошук себе, пошук чогось більшого. Квітка — як метафора просвітлення, або бажання, яке стає можливим лише після внутрішнього переродження.

А ще — цілком можливо — це сексуальний символ. Бо в ніч Купала багато пар зникали в лісі "шукати квітку"… Ну, ви зрозуміли.

Папороть в горщику. Фото: Freepik

Тож що робити в ніч на Купала?

  1. Піти до річки з друзями. Віночки, вогнище, співи — усе це створює особливу атмосферу.
  2. Написати на аркуші бажання і спалити його у вогні.
  3. Якщо є сміливий (або принаймні симпатичний) хлопець — пострибайте разом через вогонь.
  4. Спробуй знайти свою «квітку папороті»: щось у природі, чи у собі, що давно шукаєш. Не обов’язково фізично — може, це твоя внутрішня сила.

Раніше ми повідомляли, що гаманець проти долі: яким грошима не можна подавати милостиню, народні заборони.

Джерело матеріала
loader
loader