/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F7a882baa3103fce54c2727b543918c93.jpg)
Тисячі дронів для вбивства українців: Bloomberg назвало головного посібника Путіна
Російська компанія "Аеро-ХІТ" активно співпрацює з китайськими виробниками для масштабування виробництва дронів, які використовуються проти України. Про це свідчать документи, з якими ознайомилося агентство Bloomberg, зокрема службові записки компанії та її листування з урядовцями Російської Федерації.
Масштабне виробництво під державним патронатом
Компанія "Аеро-ХІТ", розташована поблизу аеропорту в Хабаровську, за підтримки російської держави розгорнула масштабне виробництво безпілотних літальних апаратів. Вже цього року підприємство планує випускати до 10 тисяч дронів щомісяця. Частину цих безпілотників, зокрема FPV-дрони "Велес", російські війська активно застосовують для атак на українські позиції у Херсонській області.
За даними американського Міністерства фінансів, дрони "Велес" використовуються російськими військами для ударів по цілях в Україні.
Санкції проти компанії були запроваджені ще у 2023 році, але "Аеро-ХІТ" продовжує працювати і розширювати виробництво завдяки співпраці з китайськими партнерами.
Китайський ключ до технологічного прориву
Документи свідчать, що з початку 2023 року інженери "Аеро-ХІТ" співпрацюють з китайськими фахівцями з компанії Autel над локалізацією виробництва дронів моделі Autel EVO Max 4T. Ця модель була створена для цивільного використання, але виявилася ефективною в бойових умовах через стійкість до засобів радіоелектронної боротьби.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F8bda14b6e9e25461b1ae431b24056ffe.jpg)
Контакти між "Аеро-ХІТ" та Autel були тимчасово призупинені через санкції, але вже з кінця 2024 року відновлені. З травня 2025 року сторони ведуть переговори про повну локалізацію виробництва китайського дрону в Росії. У документах зазначається, що ціна одного апарата складатиме 650 тисяч рублів, а річне виробництво планується на рівні 30 тисяч одиниць.
Складні схеми обходу санкцій
Розслідування Bloomberg показало, що Росія використовує заплутані логістичні ланцюги та підставні компанії для доставки китайських технологій до військових. У схемах беруть участь підприємства, що формально працюють у сфері сільського господарства, перевезення морепродуктів або авіаційного харчування.
У червні 2025 року "Аеро-ХІТ" звернулася до Міноборони РФ з проханням надати фінансування для масштабування виробництва та подальшої інтеграції дронів з російськими IT-системами.
Позиція Китаю та міжнародна реакція
Наразі неясно, чи знає уряд Китаю про цей проєкт. У Пекіні стверджують, що не постачають летальну зброю жодній зі сторін і контролюють експорт товарів подвійного призначення. Водночас, як зазначає Bloomberg, попри обмеження, деякі китайські компанії відмовилися від контрактів з РФ, але їх місце зайняли інші постачальники.
Китайське МЗС не відповіло на запити агентства, а сама Autel Robotics заперечує співпрацю з російськими компаніями після 2022 року. Утім, Британія вже запровадила санкції проти Autel через підозри у постачанні технологій, які підривають суверенітет України.
Варто зазначити, що попри міцні торгівельні зв'язки між Москвою та Пекіном, офіційно Китай неодноразово заперечував постачання зброї будь-якій стороні. Однак від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну була велика кількість доказів того, що Китай допомагає Росії обходити західні санкції.
Також нагадаємо, СБУ виявила китайські компоненти у російських безпілотниках, які атакували Київ.

