Зустріч Трампа з Нетаньягу: прориву у врегулюванні загострення на Близькому Сході досягти не вдалося — FT
Зустріч Трампа з Нетаньягу: прориву у врегулюванні загострення на Близькому Сході досягти не вдалося — FT

Зустріч Трампа з Нетаньягу: прориву у врегулюванні загострення на Близькому Сході досягти не вдалося — FT

Зустріч Трампа з Нетаньягу: прориву у врегулюванні загострення на Близькому Сході досягти не вдалося — FT

Водночас переговори послабили напруженість, яка нещодавно спалахнула між двома лідерами. 

Президент США Дональд Трамп під час зустрічі в понеділок, 7 липня, з ізраїльським прем'єром Беньяміном Нетаньягу в Білому домі привітав “величезний успіх” відносин Вашингтона з Ізраїлем, попри відсутність відчутного прогресу в питанні стійких мирних домовленостей Ізраїлю з Іраном або ХАМАС, повідомляє FT.

Ізраїльський прем'єр похвалив Трампа за “зміцнення миру” та повідомив, що номінував главу Білого дому на Нобелівську премію миру, а також заявив про досягнення прогресу в реалізації суперечливого плану з переміщення палестинців з Гази.

Але Трамп і Нетаньягу не досягли прориву в питаннях, що стосуються майбутнього Близького Сходу, включаючи найближчі перспективи припинення вогню в Газі, післявоєнні плани щодо анклаву і переговори про укладення довгострокової угоди з Іраном.

Трамп дедалі наполегливіше підштовхує Нетаньягу до перемир'я з ХАМАС,  яке, як він сподівається, буде укладено вже “цього тижня”. Відповідаючи на запитання про можливу угоду, президент США сказав, що переговори йдуть добре. Потім він швидко повернувся до обговорення теми Ірану й обмеженої відповіді Тегерана на американські удари. 

У п'ятницю, 4 липня, угруповання ХАМАС заявило про “позитивну” відповідь на пропозицію про 60-денне припинення вогню, що передбачає звільнення ізраїльських заручників і початок переговорів про остаточне припинення війни.

У неділю, 6 липня, Нетаньягу відправив своїх чиновників до Дохи для обговорення угоди, яка може бути укладена за посередництва США, але заявив, що зміни, яких вимагає ХАМАС, є неприйнятними. Від США участь у переговорах бере спецпредставник Трампа Стів Віткофф.

Трамп і Нетаньягу також заявили, що США та Ізраїль близькі до того, щоб знайти інші країни для переселення палестинців з Гази, після того, як президент США на початку цього року запропонував перемістити палестинське населення з анклаву — ідея, яку ООН і правозахисні групи засудили як рівносильну етнічній чистці.

"Я думаю, ми наближаємося до того, щоб знайти кілька країн. Якщо люди хочуть залишитися, вони можуть залишитися, але якщо вони хочуть виїхати, у них має бути можливість виїхати”, - сказав Нетаньягу.

“У нас є велика співпраця з країнами, що оточують Ізраїль”, - додав Трамп, не називаючи безпосередньо країни.

Американські та ізраїльські чиновники раніше зверталися до країн Східної Африки з проханням прийняти палестинців з Гази.

Відповідаючи на запитання, чи може бути реалізоване “рішення за принципом двох держав”, за яким Палестина має стати незалежною країною поряд з Ізраїлем, Трамп відійшов від традиційної підтримки цієї позиції з боку США. 

“Я не знаю”, - сказав він, переадресувавши питання Нетаньягу.

“Я думаю, палестинці повинні мати всі повноваження, які має уряд, але жодна їхня влада не повинна нам загрожувати”, - сказав ізраїльський лідер.  

Майбутнє ядерної програми Тегерана також залишилося невирішеним. 

“Ми запланували переговори щодо Ірану”, - сказав Трамп журналістам. 

Віткофф заявив, що зустріч може відбутися наступного тижня. Президент США додав, що був би радий послабити санкції проти Ірану, щоб Тегеран міг отримати шанс на відновлення своєї економіки.

Зустріч Трампа з Нетаньягу відбулася після ударів США та Ізраїлю по ядерних об'єктах Ірану, згладивши деяку напруженість, що спалахнула між двома лідерами. 

Джерело матеріала
loader
loader