/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F11ed9afc32f1e8d93531ea10ac0358b0.jpg)
З дна Середземного моря піднято одне із Семи чудес Античного світу
У портовому місті Єгипту Александрії з дна Середземного моря підняли 22 масивні кам'яні блоки. Учені вважають, що вони колись були частиною знаменитого Олександрійського маяка, який вважався одним із Семи чудес Античності.
Кам'яні блоки лежали на дні гавані Александрії, яка розташована на південно-східному узбережжі Середземного моря. Тепер вчені збираються їх вивчити і провести цифрове сканування. Результати цього сканування будуть додані до даних про понад 100 каменів, які раніше також підняли з дна моря, пише Live Science.
Цим дослідженням керує французький археолог і архітектор Ізабель Ері. До її команди також входять історики, археологи, архітектори та інженери. Їхньою метою є створення віртуальної 3D-моделі Олександрійського маяка. Він серйозно постраждав унаслідок землетрусів, які сталися XIV столітті.
Серед піднятих каменів учені знайшли фрагменти дверного отвору вагою від 70 до 80 тонн. Також було знайдено фрагменти масивної колони в єгипетському стилі та церемоніальних воріт, які могли слугувати пам'ятником.
Олександрійський маяк був побудований близько 280 р. до н. е. за розпорядженням єгипетського царя Птолемея II Філадельфа. Будова, як і всі інші маяки, призначалася для того, щоб безпечно вказувати шлях кораблям до гавані.
Саме ж місто заснував Олександр Македонський, який відвоював Єгипет у Перської імперії 332 р. до н.е. Стародавнє місто було названо на честь Македонського. Александрія була столицею Єгипту при елліністичній (грецькій) династії фараонів Птолемеїв і одним із найбагатших міст Стародавнього світу.
Олександрійський маяк вважався справжнім технологічним дивом. Його висота становила понад 100 метрів, тому він по праву вважався однією з найвищих будівель Стародавнього світу. У нього була багатоярусна конструкція з квадратною основою, восьмикутною середньою частиною і циліндричною верхньою частиною.
На вершині маяка запалювалося гігантське багаття, ймовірно, приправлене не тільки дровами, а й олією. За словами стародавніх письменників, маяк створював концентрований промінь, який було видно на відстані до 50 км.
Такого ефекту могло бути досягнуто за допомогою відображення вогню на маяку у великих полірованих металевих поверхнях, можливо, з бронзи або міді.
Саме давньогрецькі письменники дали Олександрійському маяку звання одного з чудес світу. Маяк прославляв і Пліній Старший за часів Римської імперії, який писав про будівлю через сотні років після її будівництва.
Уперше руїни Олександрійського маяка знайшли під водою 1994 року. Відкриття зробив французький археолог Жан-Ів Емперер.
Замість того, щоб підняти всі частини маяка і зібрати їх знову, вчені вирішили створити його віртуальну версію, або "цифрового двійника".
Нещодавно знайдені кам'яні блоки піддадуть цифровому скануванню, а дані передадуть інженерам-волонтерам із Фонду Dassault Systems, які спробують правильно розташувати їх під час реконструкції — "як фрагменти гігантської археологічної головоломки", йдеться в заяві.
Нагадаємо, ШІ повернув до життя стародавні Сім чудес світу. Штучний інтелект підказав ученим, який вигляд мали зниклі з лиця Землі чудеса Стародавнього світу.

