У КМДА "загубили" медаль радянських часів на одній зі стел на в’їзді до столиці
У КМДА "загубили" медаль радянських часів на одній зі стел на в’їзді до столиці

У КМДА "загубили" медаль радянських часів на одній зі стел на в’їзді до столиці

Київ зустрічає по-різному — сучасними стелами і тими, що лишились в минулому

Один з в’їздів до Києва ще й досі прикрашають символи часів СРСР. З невідомих причин вони не були включені до переліку об'єктів, що підлягають усуненню з публічного простору міста.

"Телеграф" дізнався, скільки таких нагадувань про радянський період ще лишається на вулицях та площах столиці.

Стела, розташована на Столичному шосе на в’їзді до Києва зі сторони Конча-Заспи (траса Р-1 Київ-Обухів) й досі "носить" на собі ознаки минулого. А саме зображення медалі "Золота зірка" та звання "Місто герой", якими столиця була відзначена у радянські часи. Питання "чому вони й досі на місті", "Телеграф" адресував Київській міській державній адміністрації.

Отак й досі виглядає стела на Столичному шосе

У відповіді, підготовленій у Департаменті територіального контролю міста Києва, нагадали, що у липні 2023 року Київська міська рада ухвалила рішення "Про затвердження переліку об’єктів, що підлягають усуненню із публічного простору" (№ 6880/6921). В пояснювальній записці до нього зазначалось: "У зв’язку із численними воєнними злочинами російських військових, здійснених в ході нинішнього етапу російсько-української війни в українському суспільстві справедливо загострилось сприйняття монументів та об’єктів топоніміки, які стосуються російської історії та культури". Саме тому й було вирішено демонтувати такі нагадування про тоталітарний режим. Більш ніж за рік – у листопаді 2024 року список оновили (рішення Київміськради № 195/10003) і затвердили 251 об’єкт, яким не місце в публічному просторі столиці. Але в ньому не виявилось згаданої стели.

- В зазначеному переліку відсутній об’єкт – медаль "Золота зірка", що розташована на в’їзді до міста Києва з боку Конча-Заспи. Враховуючи зазначене вище, Департамент не приймав рішення стосовно демонтажу вказаного об’єкта, – зазначено у листі за підписом першого заступника директора Департаменту територіального контролю міста Києва Михайла Абрамова.

Стелу з символами радянських часів з невідомих причин не облікували

Причин невключення цього об'єкту до переліку в КМДА не пояснили, натомість в ньому є схожі символи, які вже демонтували. Це, наприклад, золота зірка, що була розташована на обеліску на честь міста-героя Києва на Галицькій площі. Тож можна очікувати, що профільний Департамент заповнить "прогалину" й запланує оновлення в’їзної групи й на Столичному шосе. Тим паче, що роботи з декомунізації публічного простору в столиці ще достатньо. Адже на сьогодні демонтовано тільки 122 об’єкти, тобто трохи менше ніж половина від запланованого.

При цьому з початку цього року прибрано сім пам'ятних об’єктів, що пов'язані з історією і культурою Росії та СРСР за адресами:

  • просп. Академіка Глушкова, 40 – територія Інституту кібернетики;
  • вул. Велика Китаївська, 85 – територія гімназії №59;
  • вул. Івана Миколайчука, 9-А – територія гімназії №191;
  • вул. Генерала Наумова, 35-А;
  • вул. Олександра Махова, 6-Г – СЗШ №223;
  • вул. Шовковична, 39/1 – Олександрівська центральна клінічна лікарня;
  • вул. Героїв Маріуполя, 7-Б.
На одній з будівель біля метро Кловська барельєф з червоноармійцями

Варто зазначити, що в рішенні йдеться не тільки про демонтаж, деякі пам'ятники вирішено зберегти, але привести до сучасних поглядів на історичне минуле. В переважній більшості це стосується заміни "ідеологічних маркувань", наприклад згадок про "Велику Вітчизняну війну" на "Другу світову війну". Як на вантажівці-памятнику воїнам-шоферам на просп. Голосіївському, або формулювання "німецько-фашистські загарбники" – на "нацистські загарбники" на пам'ятнику морякам Дніпровської військової флотилії на Рибальському острові.

Теги за темою
Київ
Джерело матеріала
loader
loader