Міністри закордонних справ України та країн Південно-Східної Європи завершили чергову зустріч у форматі «Україна — Південно-Східна Європа». Захід відбувся в хорватському Дубровнику за співголовування міністра закордонних справ України Андрія Сибіги та його хорватського колеги Гордона Грліча Радмана. Участь у переговорах взяли представники Албанії, Боснії і Герцеговини, Греції, Косово, Молдови, Північної Македонії, Румунії, Сербії, Словенії, Туреччини та Чорногорії, які обговорили низку питань і прийняли спільне комюніке.
Про це глава МЗС України Андрій Сибіга повідомив 13 липня у Фейсбуці.
Такі формати, які ініціює Україна, важливі, бо демонструють лідерство та суб’єктність України у зміцненні європейської спільноти та міжнародного правопорядку.
«Ми більше не чекаємо на запрошення. Ми самі формуємо нові альянси, ініціюємо діалог і створюємо обʼєднання однодумців», — наголосив Сибіга, підкреслюючи ініціативну роль України у зміцненні регіональної співпраці та європейської безпеки.
Одним із ключових результатів зустрічі стало ухвалення спільного комюніке, в якому держави підтвердили однозначну підтримку європейської та євроатлантичної інтеграції України. Документ містить чіткі формулювання без компромісів: «Ми підтверджуємо нашу підтримку майбутнього членства України в ЄС та НАТО. Жодна третя сторона, включно з Росією, не має права вето щодо цього процесу».
Країни-учасниці також домовилися посилити санкційний тиск на Росію та спільно працювати над притягненням до відповідальності осіб, винних у військових злочинах. «Справедливий мир неможливий без відповідальності агресора», — наголошується у комюніке.
Окрему увагу міністри приділили Чорноморському регіону, визнавши його одним із головних напрямків безпеки. Сторони підтвердили готовність поглиблювати співпрацю в енергетичній, транспортній та інвестиційній сферах, а також спільно працювати над відбудовою України.
«Україна більше не сприймається як прохач. Вона — рушій нових ідей і реальний фактор безпеки в регіоні», — відзначив один із учасників зустрічі. За словами Сибіги, партнери «вражені стійкістю українського народу і прагнуть перетворити цю повагу в реальні дії — допомогу, інвестиції, політичну підтримку».
Формат «Україна — Південно-Східна Європа» був задуманий як простір рівноправного партнерства та спільного стратегічного бачення. За оцінками української сторони, він має потенціал стати постійною платформою для регіональної взаємодії, з акцентом на безпеку, інтеграцію, стійкість та відбудову.
«Розширення ЄС — це не лише про політику, це про повернення України до свого природного цивілізаційного дому», — підсумував Сибіга.
Нагадаємо, восени 2024 року на саміті у форматі "Україна плюс 12 країн" обговорювали реалізацію Формули миру, реагування на безпекові виклики та взаємодію на шляху до вступу України в Європейський Союз та Північноатлантичний Альянс.
Перший саміт "Україна – Південно-Східна Європа" пройшов у серпні 2022 року в Афінах, другий – у лютому 2024 року в Тирані. Основна мета зустрічі в Дубровнику була – висловити солідарність та підтримку України з боку країн Південно-Східної Європи.