/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F13cc0ed4973f78b98211fa02b5f32ebf.jpg)
Пенсії УБД: чому доплачують лише за частину стажу
Багато учасників бойових дій, які вийшли на пенсію за віком, стикаються з проблемою: їм доплачують лише за частину понаднормового стажу, хоча відпрацювали набагато більше мінімально необхідних років.
Зокрема, Володимир Оніщук, учасник бойових дій, вийшов на пенсію у 55 років із 37 роками страхового стажу. Однак доплата до пенсії нараховується йому лише за два роки понад норму, що викликає обурення, пише На пенсії.
"Я маю право на пенсію за наявності 25 років стажу, а відпрацював 37. Чому ж надбавка нараховується лише за два роки, а не за 12?" — запитує пенсіонер.
Експерт з пенсійних питань Сергій Коробкін пояснив ситуацію. Згідно зі статтею 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", учасники бойових дій дійсно можуть виходити на пенсію достроково: чоловіки у 55 років з 25 роками стажу, жінки — у 50 років зі стажем 20 років.
Проте розмір доплат регулюється іншими нормами. Згідно зі статтею 28 цього ж закону, надбавка за понаднормовий стаж нараховується лише за роки, що перевищують 35 років для чоловіків та 30 років для жінок. За кожен "зайвий" рік нараховується 1% базової пенсії, але не більше 1% мінімальної пенсії за віком.
Виняток існує лише для пенсіонерів, які оформили пенсію до 1 жовтня 2011 року. Для них доплати за понаднормовий стаж розраховуються з урахуванням 25 років у чоловіків та 20 років у жінок. Але за умови, що з того часу не проводився перерахунок пенсії за новою формулою.
У випадку Володимира Оніщука Пенсійний фонд діє в рамках закону — доплата надається лише за два роки (37 мінус 35), а не за весь стаж після 25 років. Хоча це викликає невдоволення серед пенсіонерів, законодавство чітко розмежовує умови дострокового виходу на пенсію та розрахунок доплат за понаднормовий стаж.

