/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F68%2F1a837faf9534621ca8d1da231838e512.jpg)
Україна втрачає водні ресурси: як зміна клімату посилює негативний вплив посух
Україна втрачає водні ресурси: як зміна клімату посилює негативний вплив посух
Тетяна Турлік'янЗміна клімату прискорюється, і Україна відчуває це однією з перших у Європі. Останні десятиліття супроводжуються безпрецедентними температурними рекордами та тривалими посухами, що охоплюють дедалі більші території Європи і стають новою «нормою». Упродовж XXI століття в Україні очікується значне скорочення водного стоку — на 25–50% у більшості регіонів країни.
Всесвітній фонд природи WWF-Україна підкреслює: результати досліджень свідчать про зростання інтенсивності стихійних гідрометеорологічних явищ в Україні, зокрема посух, які, своєю чергою, призводять до дефіциту водних ресурсів.
На території України спостерігається стрімке підвищення температури
Дані Українського гідрометцентру свідчать про те, що за останні тридцять років середня температура в нашій країні зросла на 1,2°C. Швидкість зростання температури повітря в окремих регіонах України сягає 0,82°C за останні 10 років, тоді як у сусідніх країнах — 0,47-0,59°С/10 р., а в північній півкулі та Європі — 0,34 і 0,47°С/10 р. відповідно. Це свідчать про те, що швидкість підвищення температури повітря в Україні є значно вищою за глобальні та європейські темпи.
Більша частина території України вже сьогодні перебуває в зоні низької забезпеченості водними ресурсами та має високу вразливість до наслідків зміни клімату. Ситуацію ускладнює той факт, що основна частина водних ресурсів країни формується за рахунок транзитного річкового стоку: близько 76,6% вод надходить із суміжних держав, тоді як лише 23,4% формується в межах України.
За рівнем забезпеченості водними ресурсами серед 20 європейських країн Україна посідає лише 17-те місце. Значна частина українських територій класифікується як малозабезпечена або критично малозабезпечена водними ресурсами. На одного жителя України припадає лише близько 1 тисяис. м³ місцевого стоку на рік. Для порівняння, цей показник становить 94,3 тис. м³ у Канаді, 31 тис. м³ у Росії, 7,4 тис. м³ у США та 1,9 тис. м³ у Німеччині.
Найскладніша ситуація спостерігається на Донеччині, Криворіжжі, південних регіонах країни. Саме тут зосереджені найбільші промислові споживачі води, а рівень природного забезпечення водними ресурсами є найнижчим.
Думка автора може не збігатися з думкою редакції. Відповідальність за цитати, факти і цифри, наведені в тексті, несе автор.

