В Україні обмежили вік для водіїв: кому тепер не можна сідати за кермо
В Україні обмежили вік для водіїв: кому тепер не можна сідати за кермо

В Україні обмежили вік для водіїв: кому тепер не можна сідати за кермо

Законодавство України встановлює чіткі вікові рамки для отримання права керування різними видами транспортних засобів, що спрямовано на забезпечення максимальної безпеки дорожнього руху.

Про це повідомляє Головний сервісний центр МВС на офіційному ресурсі відомства.

Система вікових обмежень побудована за принципом поступового ускладнення - від найпростіших транспортних засобів до найскладніших. Найменший віковий поріг встановлений для мопедів та мотоциклів категорій "А1" і "А" - 16 років. Керування легковими автомобілями (категорія "В") та вантажівками до 7,5 тонн (категорія "С") дозволяється з 18 років.

Для більш складних транспортних засобів вимоги суворіші: транспортні засоби з важкими причепами (категорії "ВЕ" і "СЕ") - з 19 років, а керування автобусами та мікроавтобусами можливе лише після досягнення 21 року.

Повна класифікація за віковими категоріями

В Україні обмежили вік для водіїв: кому тепер не можна сідати за кермо - Фото 1

Розподіл виглядає наступним чином:

  • 16 років - мопеди, скутери та мотоцикли
  • 18 років - легкові автомобілі, квадроцикли та вантажівки до 7,5 тонн
  • 19 років - автомобілі з важкими причепами
  • 21 рік - автобуси та мікроавтобуси всіх типів

Нові правила для водіїв похилого віку в 2025 році

Починаючи з 2024 року, Україна впроваджує правила Європейського Союзу щодо водіїв віком 65 років і старше. Ці правила вимагають, щоб водії похилого віку проходили тести на психічний стан та концентрацію уваги при поновленні посвідчення водія.

Примітно, що законодавство країни не встановлює верхню вікову межу для отримання водійського посвідчення, проте розглядається можливість обмеження терміну дії прав для водіїв старше 70 років до п'яти років.

Система штрафів за порушення

Фінансова відповідальність за недотримання вікових обмежень є суттєвою. Якщо неповнолітня особа сідає за кермо без відповідних прав, їй загрожує штраф 3400 гривень. Повторне порушення протягом року збільшує покарання до 40800 гривень із позбавленням права керування транспортним засобом на строк до 7 років.

У випадку керування транспортом дитиною до 16 років відповідальність автоматично покладається на батьків або опікунів.

Процедура отримання водійських прав у 2025 році

Для отримання посвідчення водія необхідно скласти спочатку теоретичний іспит у сервісному центрі МВС. Починаючи з листопада минулого року, кандидати у водії мають можливість як самостійно готуватись до теоретичного модуля, так і в автошколі.

Важливою новинкою є можливість оскарження результатів іспитів протягом 10 днів та отримання відеозапису екзаменації впродовж 30 днів після складання.

Міжнародна практика та перспективи

В ЄС вже тестують зниження віку для водіїв вантажівок через дефіцит кадрів. Деяким дозволяють кермувати з 18 років — під наглядом наставника або в межах обмеженого маршруту. В Україні поки що офіційних ініціатив зі зниження віку немає, але тенденції в Європі можуть вплинути на майбутнє законодавство.

Особам, які не досягли встановленого віку для конкретної категорії транспорту, водійські права не видаються незалежно від рівня підготовки та водійських навичок.

Джерело матеріала
loader
loader