Не лише Крим - в Україні була ще одна автономна республіка, де вона знаходилась
Не лише Крим - в Україні була ще одна автономна республіка, де вона знаходилась

Не лише Крим - в Україні була ще одна автономна республіка, де вона знаходилась

Окрім Криму, у складі радянської України існувала ще одна автономна республіка — Молдавська, створена з ініціативи Москви у 1924 році, вказує історик.

Про що йдеться у матеріалі:

На тлі постійних згадок про Крим часто забувається, що в складі радянської України існувала ще одна автономна республіка — Молдавська. Її створення у 1924 році було ініційовано Москвою з геополітичних міркувань, а не заради самовизначення молдовського народу. Ця автономія стала інструментом тиску на Румунію та передвісником конфліктного Придністров’я, що й сьогодні залишається проросійським анклавом.

Главредз'ясував, яка автономна республіка, крім Криму, була в складі України.

Як виникла Молдавська автономна республіка

У 1924 році на лівому березі Дністра була утворена Автономна Молдавська Соціалістична Радянська Республіка (АМСРР) у складі УСРР. Ініціатива створення автономії виходила не від української влади, а з Москви.

"Однозначно це була ініціатива Москви, бо виділяти автономію в складі України українцям вкрай не хотілося. Тим більше, не було на це вагомих підстав", — пояснює історик Геннадій Єфіменко в інтерв'ю "Радіо свобода".

Метою Москви було не підтримка молдовського народу, а закладення основ для майбутньої анексії Бессарабії, яка тоді входила до складу Румунії. За відсутності міжнародно визнаного кордону із Румунією Кремль вирішив створити формальну адміністративну одиницю, що дозволяла б у майбутньому заявити про свої претензії.

Дивіться відео популярної блогерки _ellevika в Instagram про етнічні українські регіони:

"АМРСР (1924–1940) входила до складу УРСР, після чого частину її території передали Молдові, а іншу — залишили в УРСР як Аккерманську (згодом Ізмаїльську) область, яка потім увійшла до складу Одеської області", - йдеться у відео.

Як реагували в Україні на створення Молдавської автономії в складі УРСР

Історик Геннадій Єфіменко зауважував, що спочатку керівництво радянської України виступало проти створення молдавської республіки, однак згодом було змушене погодитися під тиском. Перший крок зробили бессарабські комуністи, які звернулися з листом-заявою, проте основна ініціатива надходила саме з Москви. Одним із головних рушіїв створення молдавської автономії був відомий воєначальник Григорій Котовський, який мав тісні зв’язки з бессарабськими комуністами — саме його ім’ям і прикривали цей процес.

"Тому ж 1924 році ті самі принципи українці намагалися застосувати, висунувши претензії на Східну Слобожанщину, яка знаходилася в складі Росії. Мовляв, раз ми робимо Молдавську автономну республіку, то давайте приєднаємо до України райони з українською більшістю. А до них, так само для заокруглення, додамо деякі райони, де певну більшість становлять росіяни. Але український проєкт відхилили, а молдавський – продавили", - вказує дослідник.

Яке населення Молдавської автономної республіки

Попри формальну назву, більшість населення автономії становили зовсім не молдавани.

"Із 11 районів лише у двох була абсолютна більшість молдавська і в одному — відносна. Натомість українці становили абсолютну більшість у п’яти районах і у двох — відносну", — зазначає Єфіменко.

Тираспольський район мав переважно російське населення, а кордони автономії прокладались не за етнічними межами, а за політичною доцільністю.

"Територія АМСРР дорівнювала 8,4 тис. км². За переписом 1926, її населення складало 572 300 осіб, серед яких 277 300 (48,5 %) українців, 172 600 (30,1 %) молдован, 48 900 (8,7%) росіян, 48 600 (8,5 %) євреїв, 10 700 (1,9 %) німців. Столицею АМСРР була Балта, а від 1929 – Тирасполь (нині місто в Молдові)", - йдеться у дослідженні історикині Ярослави Верменич, опублікованому в "Енциклопедії історії України", передає Інститут історії України НАН України.

Для чого створили Молдавську автономну республіку

У радянській конституції УСРР 1925 року про автономію йшлося як про об’єднання республіки з молдовським народом, що мало створити ілюзію добровільного рішення. Але за словами дослідниці Ярослави Верменич:

"Формулювання камуфлювало прагнення Москви повернути собі права на Бессарабію".

Чому ліквідували Молдавську автономну республіку

У 1940 році СРСР анексував Бессарабію і Північну Буковину, після чого частину молдавської автономії було передано до складу новоствореної Молдавської РСР.

"Там стояло завдання, щоби максимально все, що можливо, зберегти в Молдавії, але при цьому врахувати етнічний чинник", — зазначає Геннадій Єфіменко.

У районах, де українці становили більшість, території залишилися в складі України. У результаті такого "перекроювання" до УРСР відійшли 8 із 14 районів.

Як з'явилось Придністров'я

На думку історика, залишком існування автономної республіки є сучасне Придністров’я — невизнане утворення з проросійською орієнтацією, яке виникло на уламках політики, започаткованої ще за радянських часів.

"І досі маємо ніби як рудимент тієї автономії – невизнане Придністров’я. Існує зараз в українському тилу такий проросійський анклав", — підкреслює Єфіменко.

Вам також може бути цікаво:

Про персону: Геннадій Єфіменко

Геннадій Григорович Єфіменко (нар. 25 січня 1971, смт Марківка, Луганська область) — український історик, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України.

Єфіменко спеціалізується на історії радянської України (1917–1939), досліджує міждержавні стосунки УСРР і Кремля, національні політики, Голодомор та розвиток вчительства.

Джерело матеріала
loader
loader