/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2F5fb6a2b12d12a7c32af5f9b704339d9e.jpg)
Основні технологічні тренди 2025 року за версією McKinsey
Щорічний звіт компанії McKinsey про технологічні тенденції висвітлює останні технопрориви, варіанти використання та потенційний вплив технологій на компанії у різних галузях. Ми ознайомились з документом (108 сторінок) і розповідаємо найголовніше.
Агентський ШІ
Агентський ШІ (AI Agents) — це еволюція штучного інтелекту, яка передбачає створення автономних систем, здатних самостійно досягати цілей, ухвалювати рішення, адаптуватися до контексту та виконувати багатоетапні завдання без постійного втручання людини.
Щоб зрозуміти різницю між ШІ та агентським ШІ, найкраще порівняти їх у галузі застосування. Так, наприклад, класичний ШІ (як-от ChatGPT), коли потрібно виконати якусь дію, просто реагує на запит користувача, тоді як агентський ШІ ініціює дії самостійно. Класичний діє за принципом «один запит — одна відповідь», агентський використовує багатоетапне мислення, памʼять, контекст.
Тобто агентський ШІ — це інтелектуальні агенти, які:
- самі планують дії;
- взаємодіють з іншими системами, користувачами або агентами;
- навчаються на основі результатів;
- можуть запускати інші інструменти або моделі для досягнення результату.
Агент може автоматично переглядати листи, бронювати зустрічі, запускати маркетингові кампанії чи писати код. Компанії вже тестують агентів як «штатних співробітників» — для підтримки клієнтів, аналітики, розроблення ПЗ тощо. Команди агентів можуть колективно розв'язувати задачі, де один пише код, інший тестує, третій документує.
Поява платформ на кшталт OpenAI GPT Agents, LangChain, AutoGen, Meta Open Agents дає розробникам змогу легко створювати агентів.
Моделі типу GPT-5 і Claude 3.5 будуть діяти не просто як чатботи, а як інтелектуальні помічники, здатні до довготривалої взаємодії та навчання.
Штучний інтелект
На другому місці у звіті McKinsey системи штучного інтелекту загалом. Це агенти, генеративні чатботи на основі штучного інтелекту (ChatGPT або Gemini), прогностичні алгоритми та інші системи, призначені для виявлення закономірностей у наборах даних та згодом автономного вдосконалення їхньої продуктивності.
Чому це тренд, описувати немає сенсу, ми вже живемо в реальності, де у кожного в комп'ютері або смартфоні власний помічник, шукач інформації, а іноді психолог, учитель або навіть, романтичний партнер.
Напівпровідники спеціального призначення
Напівпровідники спеціального призначення (application-specific semiconductors) — це мікросхеми, спроєктовані не для загального використання, а для конкретних завдань або функцій. Вони відрізняються вузькою спеціалізацією, високою ефективністю й часто використовуються у стратегічно важливих галузях — від оборони до штучного інтелекту.
Графічні процесори, або GPU, стали технологічним наріжним каменем нинішнього буму штучного інтелекту, що принесло виробникам чипів, як-от Nvidia, надзвичайне багатство.
McKinsey виділяє не лише ці чипи, а й усі напівпровідники, призначені для виконання певних завдань, як третій за впливом технологічний тренд, що змінює бізнес-сектор.
Чому це тренд?
- 1. Гонитва за AI. Великі моделі, як-от GPT-4/5, потребують неймовірних обчислювальних потужностей. Компанії створюють власні ASIC, наприклад, Google TPU або чипи NVIDIA Hopper.
- 2. Оборонна індустрія. Ракети, радари, безпілотники не можуть працювати на чипах «із полиці». Потрібні спеціалізовані рішення, часто із вбудованим шифруванням і захистом.
- 3. Переозброєння та суверенітет. США, Китай, ЄС, Японія активно інвестують у свої чипи, бо це елемент технологічної незалежності.
- 4. Вибух попиту на edge computing. Потрібні чипи, які миттєво обробляють дані «на краю», — в авто, на дронах, у камерах без доступу до хмари.
Розширені можливості підключення
Цей тренд охоплює новітні технології зв’язку та інфраструктури передавання даних, які забезпечують швидший, стабільніший, розумніший і безпечніший зв’язок між пристроями, системами, транспортом і людьми у режимі реального часу.
Це все, що дозволяє розумним пристроям, транспортним засобам, хмарним платформам чи заводам:
- обмінюватися даними миттєво,
- працювати злагоджено,
- реагувати на зміни у середовищі без затримок.
5G / 6G, Wi-Fi 6/7, IoT / IIoT, V2X / C-V2X, Low Earth Orbit (LEO) супутники — усі ці технології прямо пов'язані з трендом розширених можливостей підключення.
Хмарні та периферійні обчислення
Це два окремі способи оброблення величезних обсягів інформації, що стає дедалі актуальнішим завданням для компаній, які створюють та впроваджують власні моделі штучного інтелекту.
Технології імерсивної реальності
Це група інновацій, що створюють ефект занурення людини у віртуальні, доповнені або змішані цифрові середовища, де фізична та цифрова реальності взаємодіють у режимі реального часу.
Ці технології не просто показують інформацію, вони створюють досвід присутності, дозволяючи бачити, чути і навіть взаємодіяти з цифровим середовищем так, ніби воно реальне.
Технологія є суперечливою, як споживчий тренд. Apple Vision Pro коштує понад $3 тис. — це барʼєр для масового ринку. Якісний XR-контент дорогий і складний у виробництві.
Кілька років тому компанії інвестували величезні суми, щоб заявити про свої права у так званому метавсесвіті — нечітко визначеному віртуальному просторі. Наприклад, Марк Цукерберг змінив назву своєї компанії з Facebook на Meta у 2021 році і рекламував метавсесвіт як майбутнє соціальних мереж та комерції. Але виявилось, що і у звичайному всесвіті ще є чим зайнятися, тож інтерес до метавсесвіту відтоді охолов, але у Кремнієвій долині досі є ті, хто вірить, що апаратне забезпечення для імерсивної реальності стане технологією, яка змінить світ.
Цифрова довіра та кібербезпека
Це ще одна галузь, яка була змушена швидко розвиватися на тлі нинішнього буму штучного інтелекту. Так, кіберзлочинці теж використовують цю технологію, відкривають нові та ефективніші способи імітації реальних людей та обходу заходів кібербезпеки організацій.
Квантові технології
Квантові технології — це новий клас технологій, які використовують закони квантової фізики (суперпозиція, переплутаність, тунелювання) для створення фундаментально нових можливостей в обчисленнях, комунікаціях, сенсорах і безпеці.
Це не просто швидші компʼютери, це інакший підхід до оброблення, передавання й захисту інформації.
У чому суть квантових технологій?
У класичному компʼютері дані кодуються як біти — 0 або 1. У квантовому — як кубіти (квантові біти), які можуть бути і 0, і 1 одночасно (суперпозиція) і пов’язуватися один з одним незалежно від відстані (переплутаність).
Це дозволяє:
- обробляти дані паралельно,
- шукати рішення у гігантських просторах ймовірностей,
- робити обчислення, які неможливі для класичних компʼютерів.
Квантові технології — це стратегічний прорив, який змінить правила гри в обчисленнях, обороні, безпеці, медицині та енергетиці.
Успіх у цій галузі буде ключовим чинником технологічної переваги держав і корпорацій у 2030-х.
Майбутнє робототехніки
Інновації у сфері штучного інтелекту також значно посилили розвиток робототехніки — від автомобілів з автономним керуванням до людиноподібних роботів.
Створення роботів, здатних ухвалювати рішення та діяти у динамічному фізичному середовищі, набагато складніше, ніж навчання алгоритмів виявляти закономірності у тексті, але прогрес у цій сфері невідворотний. Наприклад, Amazon нещодавно запустила DeepFleet, модель штучного інтелекту, яка координує поведінку роботів у центрі виконання замовлень компанії.
Майбутнє мобільності
Окрім останніх розробок у галузі безпілотних автомобілів, McKinsey також наголосила на розвитку передових дронів, поширенні електровелосипедів та досягненнях в інших «технологіях, які мають на меті підвищення ефективності, безпеки та сталості транспортних систем».
Майбутнє біоінженерії
Це перехід від лікування до редагування, відновлення й створення біологічних систем, включно з тканинами, органами та навіть живими організмами. Біоінженерія виходить за межі медицини й стає ключовою технологією ХХІ століття — на перетині біології, штучного інтелекту, нанотехнологій і квантових методів.
Біоінженерія — це не просто майбутнє медицини. Це нова епоха управління життям. Вона може змінити тривалість життя, його якість, адаптацію до змін і навіть саму природу людини.
Космічні технології
SpaceX Ілона Маска та Blue Origin Джеффа Безоса започаткували еру комерційних космічних польотів. Інші компанії, як-от Starlink (також належить Маску), Northrum Grumman та Lockheed Martin, запускають сузір'я супутників на низькій навколоземній орбіті (LEO).
Також спостерігається сплеск державного інтересу та інвестицій у космічні польоти. Японія минулого року стала п'ятою країною у світі, яка висадила космічний корабель на Місяць.
Майбутнє енергетики та технології сталого розвитку
Цей пункт у списку тринадцяти технологічних трендів McKinsey радикально змінює бізнес-ландшафт, охоплює «широкий спектр інновацій, спрямованих на трансформацію глобального енергетичного ландшафту в бік більш сталого та стійкого майбутнього».
Наприклад, у звіті виділяються «чисті електрони» (clean electrons) — концепція, яка стосується електроенергії, виробленої без викидів парникових газів з використанням відновлюваних джерел або низьковуглецевих технологій. Це ключовий елемент глобального переходу до декарбонізованої енергосистеми.
Чисті електрони — це фундамент вуглецево-нейтральної економіки. Без них неможливі ні зелений водень, ні чисті датацентри, ні стале виробництво. Саме тому вони у центрі кліматичної, енергетичної та індустріальної політики на 2020-2030 роки.

