Дата народження
13 лютого 1963
Країна
Україна
Соцмережі
19

Ігор Коломойський

Коломойський Ігор Валерійович: олігарх-шахіст, "сірий кардинал" та злий геній нинішньої української влади

Коломойський Ігор Валерійович: мільярдер, співвласник групи “Приват”, якого звинувачували у рейдерських захопленнях підприємств та у тому, що він поставив на посаду президента країни свою “людину”.

 1. Біографія
 2. Освіта
 3. Сім'я
 4. Кар'єра
 5. Бізнес
 6. Благодійність
 7. Спортивні клуби
 8. Політика
 9. «ПриватБанк»
 10. Добровільне заслання
 11. Чому Бєня
 12. Компромат
 13. Відео

Біографія

Ігор Валерійович Коломойський народився 13 лютого 1963 року у місті Дніпропетровськ (зараз Дніпро).

Освіта

У дитинстві Коломойський захоплювався шахами. І навіть мав перший розряд.

Один з найбагатших людей України має інженерну освіту. У 1985 році він закінчив Дніпропетровський металургійний інститут.

Сім'я

Батьки майбутнього олігарха працювали інженерами. У віці тринадцяти років Ігор Коломойський познайомився у піонерському таборі зі своєю майбутньою дружиною, Іриною Чигриной. Дружина підприємця - людина не публічна. Про неї відомо, що живе вона у Швейцарії.

У Ігоря та Ірини двоє дітей. Донька Анжеліка вчилася у Швейцарії. Там вона познайомилася зі своїм чоловіком Олегом Бокоєвим, за якого вийшла заміж у 2011 році.

Григорій Коломойський - громадянин Швейцарії, має американський диплом за спеціальністю “Спортивний менеджер”. Син олігарха - професійний баскетболіст. Деякий час грав за команди Cleveland State Vikings (США), Maccabi Rishon LeZion (Ізраїль). У 2019 році перейшов у БК Дніпро.

У пресі жартують, що другою половинкою Ігоря Коломойського є його бізнес-партнер Геннадій Боголюбов. До речі, він є сандаком (аналог хресного батька в іудаїзмі) Григорія Коломойського.

Кар'єра

Бізнес

За словами самого Ігоря Коломойського, першим його самостійним заробітком була здача порожньої склотари, яку він робив з приятелями потайки від батьків. Тоді він "заробив" кілька рублів, які витратив на морозиво.

Після закінчення інституту, Ігор отримав розподіл у проєктну організацію. Після того, як у 1987 році у Радянському Союзі було дозволено займатися підприємницькою діяльністю, Ігор Коломойський, а також Геннадій Боголюбова, а також Олексій Мартинова створили свій кооператив «Сентоза». Молоді бізнесмени купували у Москві оргтехніку і реалізовували її у рідному місті.

Після здобуття Україною незалежності бізнес дніпропетровських підприємців розширився. Вони почали торгувати товарами народного споживання, феросплавами та нафтою. Пізніше ця фірма, а також ще кілька інших компаній стали співзасновниками «ПриватБанку». До речі, спочатку Коломойський був проти його створення. Але скоро змінив свою думку.

Під час ваучерної приватизації «ПриватБанк» накопичив понад мільйон ваучерних сертифікатів, які були обмінені на акції великих підприємств (Дніпропетровський метизний завод, завод феросплавів у Нікополі, Орджонікідзевський і Марганецький гірничо-збагачувальні комбінати та ін).

Під контролем дніпровського мільярдера знаходиться більше сотні компаній у різних сферах: нафтохімічні та феросплавні заводи, транспортні та медійні компанії, а також гірськолижні курорти. У його власності не тільки українські, але також закордонні підприємства.

Найвідоміші активи олігарха:

 • медіагрупа «1 + 1 медіа»;
 • УНІАН;
 •  «Укрнафта»;
 • Міжнародні авіалінії України;
 • ВАТ «ДніпроАзот»;
 • ТОВ «Українська лотерея».

Благодійність

Дніпропетровський бізнесмен став одним зі спонсорів створення київського музейного комплексу “Мистецький арсенал”. Коломойський фінансово підтримує єврейську громаду.

Для неї він створив організацію «Менора», яка стала однією з найбільших у світі. Коломойський також брав участь в реконструкції святинь Єрусалима. Так, за його допомогою у 2010 році відроджена синагога “Хурва”, а також був завершений ремонт тунелів під Стіною плачу.

Ігор Коломойський, починаючи з 2014 року спонсорував полк національного захисту Дніпропетровської області та інші військові організації, виділяючи на їх утримання до десяти мільйонів доларів щомісяця.

Спортивні клуби

Ігор Коломойський є (чи був) власником футбольного та баскетбольного клубів “Дніпро”, а також хокейного “Будівельник”.

Політика

За визнанням самого Коломойського, він витратив близько п'яти мільйонів доларів на підтримку першого Майдану у 2004 році. У дві парламентські кампанії (2006, 2007) олігарх вклав ще сорок мільйонів. У 2006 році, за словами бізнесмена, Віктор Янукович йому особисто пропонував увійти до списку Партії регіонів. Але він відмовився.

Також ходили чутки, що підприємець фінансує націоналістичні організації: партію ВО “Свобода” та “Правий сектор” Дмитра Яроша. Подейкували ще й про його спонсорство «Самопомочі» та «Народного фронту», а також ряду мажоритарних народних депутатів.

Офіційно політикою Ігор Коломойський займався лише рік. Після Революції гідності в.о. президента Олександр Турчинов вирішив призначати на посади губернаторів східних областей олігархів для боротьби з проявами сепаратизму. У березні 2014 року Ігор Коломойський приміряв нову для нього роль: він став головою Дніпропетровської області.

Однак на цій посаді бізнесмен пробув недовго. Уже у березні наступного року президент Порошенко звільнив його з посади очільника Дніпровської облдержадміністрації.

Цьому передував конфлікт навколо «Укрнафти». Як пізніше зазначив підприємець, після звільнення він прийняв рішення про припинення своєї політичної кар'єри.

«ПриватБанк»

За деякими даними, ідея створення «ПриватБанку» належить колишньому першому секретарю дніпропетровського обкому комсомолу Сергію Тігіпку. Але через розбіжності у колах керівництва він скоро вибув з-поміж  топменеджменту.

До 2016 року більшою частиною акцій банку (91%) володіли Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов. Тоді ж НБУ, яким керувала Валерія Гонтарєва, виявив ряд порушень та проблем у системі «ПриватБанку».

У кінці того ж року фінансова установа стала націоналізованою. Власником ста відсотків акцій стало міністерство фінансів. Олігархи Коломойський та Боголюбський поступилися своїми акціями за символічну суму в одну гривню. На момент передачі банку було оголошено, що додаткова емісія складе більше ста п'ятнадцяти мільярдів.

Добровільне заслання

Протягом двох років, з червня 2017 по травень 2019 року Коломойський жив за кордоном. Спершу він осів на березі Женевського озера, де живе його дружина, а пізніше перебрався до Ізраїлю.

Своє рішення залишити Україну олігарх пояснив тим, що побоювався політичного переслідування з боку президента Порошенко. В той самий час за словами правоохоронців, до Коломойського у них претензій не було. Якщо НАБУ або Генпрокурора і викликала його на допити, то тільки у якості свідка.

Після перемоги Володимира Зеленського на президентських виборах ексвласник "ПриватБанку" повернувся до України та почав судові тяжби з Нацбанком та своїм колишнім активом у міжнародних судах щодо законності націоналізації.

Чому Бєня

За Ігорем Коломойським давно закріпилося прізвисько Бєня. Історію його появи розповів журналістам Геннадій Корбан - один з партнерів олігарха.

За його словами, характер Ігоря дуже схожий на характер Бенціона Кріка - головного героя ряду творів одеського письменника Ісаака Бабеля. Прототипом же Бені Кріка був відомий одеський злочинець та патріарх російської мафії Мішка Япончик, який займається грабунком, розбоєм та вбивствами.

Компромат

Ігор Коломойський не приховує, що має три паспорти. Крім українського, у нього є ще ізраїльський та кіпрський. На питання журналіста про законність їх наявності, олігарх відповів, що у Конституції написано про заборону подвійного громадянства. Про потрійне ж в Основному Законі нічого не сказано.

У 2003 році антимонопольний комітет наклав штрафи на три компанії, якими володів дніпровський олігарх. Щоб не виплачувати 223 мільйони гривень загального штрафу, підприємства були штучно збанкрутуванні.

У березні 2014 року, коли Коломойський став губернатором, президент РФ Володимир Путін в інтерв'ю заявив, що український мільярдер - “пройдисвіт, який навіть олігарха Абрамовича надув”. Путін розповів, що колишній губернатор Чукотки та власник ФК “Челсі” перерахував кілька мільярдів доларів Коломойському за якусь угоду, але той “угоду не довів до кінця і привласнив гроші”.

Дніпровський губернатор не залишився у боргу та назвав Путіна “шизофреніком маленького росту, який повністю неадекватний та повністю зійшов з розуму”. Пізніше в московському суді вирішили заочно заарештувати українського підприємця за підозрою в організації вбивства.

У 2015 році серед ночі Ігор Коломойський увірвався у будівлю «Укртранснафти» в супроводі групи озброєних людей. Свої дії він пояснив тим, що хотів врятувати компанію від рейдерського захоплення.

В той самий час у пресі за “віджимання” деяких українських підприємств, таких як “Укртатнафта”, “Укрнафта”, “Укртранснафта” самого Ігоря Коломойського називають “головним рейдером”.

Олігарх також відомий своїми нецензурними репліками на адресу неугодних журналістів.

Засоби масової інформації, близькі до п'ятого Президента України Петра Порошенка неодноразово заявляли, що Володимир Зеленський є маріонеткою на посаді голови держави Ігоря Коломойського. І Зеленський, і Коломойський це спростовують.

У серпні 2019 року ексголова Нацбанку України Валерія Гонтарєва, яка займалася націоналізацією “Приватбанку”, потрапила у Лондоні під автівку. Тоді вона не виключила того, що до інциденту міг бути причетний колишній співвласник “ПриватБанку” Ігор Коломойський. Він нібито постійно погрожував їй. Бізнесмен же повідомив, що в одному з інтерв'ю пропонував вислати за нею літак, а не машину, якщо Гонтарева захоче прилетіти до України на допит з Британії.

Декларація

Остання декларація про доходи Коломойського датована березнем 2015 року.

Тоді він вказав, що сума його сукупного доходу за один рік перебування у кріслі губернатора склала понад 514 мільйонів гривень. Велика частина з них (508 млн) - це дохід від відчуження цінних паперів та корпоративних прав.

Коломойський володів однією земельною ділянкою у 15 188 кв.м. та шістьма квартирами. Також в кількості шести штук у нього було і автомобілів. Олігарх полюбляє машину марки Mercedes-Benz. На той момент у нього їх було три.

Згідно з рейтингом, який склав журнал “Новое Время” спільно інвестиційною компанією “Dragon Capital” Коломойський опинився на четвертому місці серед найбагатших українців. Його статок сягає суми у 1,48 мільярда доларів. П'ятим у списку виявився його багаторічний партнер - Геннадій Боголюбов. У нього 1,3 мільярда.

Відео

https://www.youtube.com/watch?v=JeA0EBz1ux4

Дата народження
13 лютого 1963
Країна
Україна
Соцмережі