Ігор Коломойський
  • Дата народження
    13 лютого 1963
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Ігор Коломойський
229

Ігор Коломойський

Коломойський Ігор Валерійович: український олігарх і політик

Коломойський Ігор Валерійович — український мільярдер, один із найбагатших людей в Україні, засновник промислово-фінансової групи “Приват”, а також власник підприємств в різних галузях: нафтохімії, металургії, харчовій промисловості, аграрному секторі тощо.

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Декларація
  7. Відео

Біографія

Ігор Валерійович Коломойський народився 13 лютого 1963 року у місті Дніпропетровськ (зараз Дніпро).

Освіта

У дитинстві Коломойський захоплювався шахами. І навіть мав перший розряд.

Один із найбагатших людей України має інженерну освіту. У 1985 році він закінчив Дніпропетровський металургійний інститут.

Сім'я

Батьки майбутнього олігарха працювали інженерами. У віці тринадцяти років Ігор Коломойський познайомився у піонерському таборі зі своєю майбутньою дружиною, Іриною Чигриной. Дружина підприємця — людина непублічна. Відомо, що живе вона у Швейцарії.

У Ігоря та Ірини двоє дітей. Донька Анжеліка вчилася у Швейцарії. Там вона познайомилася зі своїм чоловіком Олегом Бокоєвим, за якого вийшла заміж у 2011 році.

Григорій Коломойський — громадянин Швейцарії, має американський диплом за спеціальністю “Спортивний менеджер”. Син олігарха — професійний баскетболіст. Деякий час грав за команди Cleveland State Vikings (США), Maccabi Rishon LeZion (Ізраїль). У 2019 році перейшов у БК Дніпро.

У пресі жартують, що другою половинкою Ігоря Коломойського є його бізнес-партнер Геннадій Боголюбов. До речі, він є сандаком (аналог хресного батька в іудаїзмі) Григорія Коломойського.

Кар'єра

Бізнес

За словами самого Ігоря Коломойського, першим його самостійним заробітком була здача порожньої склотари, чим він займався з приятелями потайки від батьків. Тоді він "заробив" кілька рублів, які витратив на морозиво.

Після закінчення інституту, Ігор отримав розподіл у проєктну організацію. Після того, як у 1987 році у Радянському Союзі було дозволено займатися підприємницькою діяльністю, Ігор Коломойський, а також Геннадій Боголюбов і Олексій Мартинов створили свій кооператив «Сентоза». Молоді бізнесмени купували у Москві оргтехніку і реалізовували її у рідному місті.

Після здобуття Україною незалежності бізнес дніпропетровських підприємців розширився. Вони почали торгувати товарами народного споживання, феросплавами та нафтою. Пізніше ця фірма, а також ще кілька інших компаній стали співзасновниками «ПриватБанку». До речі, спочатку Коломойський був проти його створення. Але скоро змінив свою думку.

Під час ваучерної приватизації «ПриватБанк» накопичив понад мільйон ваучерних сертифікатів, які обміняли на акції великих підприємств (Дніпропетровський метизний завод, завод феросплавів у Нікополі, Орджонікідзевський і Марганецький гірничо-збагачувальні комбінати та ін).

Під контролем дніпровського мільярдера знаходиться більше сотні компаній у різних сферах: нафтохімічні та феросплавні заводи, транспортні та медійні компанії, а також гірськолижні курорти. У його власності не тільки українські, але також закордонні підприємства.

Найвідоміші активи олігарха:

  • медіагрупа «1+1 медіа»;
  • УНІАН;
  •  «Укрнафта»;
  • Міжнародні авіалінії України;
  • ВАТ «ДніпроАзот»;
  • ТОВ «Українська лотерея».

Благодійність

Дніпропетровський бізнесмен став одним зі спонсорів створення київського музейного комплексу “Мистецький арсенал”. Коломойський фінансово підтримує єврейську громаду.

Для неї він створив організацію «Менора», яка стала однією з найбільших у світі. Коломойський також брав участь в реконструкції святинь Єрусалима. Так, за його допомогою у 2010 році відроджена синагога “Хурва”, а також був завершений ремонт тунелів під Стіною плачу.

Ігор Коломойський, починаючи з 2014 року спонсорував полк національного захисту Дніпропетровської області та інші військові організації, виділяючи на їх утримання до десяти мільйонів доларів щомісяця.

Спортивні клуби

Ігор Коломойський є (чи був) власником футбольного та баскетбольного клубів “Дніпро”, а також хокейного “Будівельник”.

Політика

За визнанням самого Коломойського, він витратив близько п'яти мільйонів доларів на підтримку першого Майдану у 2004 році. У дві парламентські кампанії (2006, 2007) олігарх вклав ще сорок мільйонів. У 2006 році, за словами бізнесмена, Віктор Янукович йому особисто пропонував увійти до списку Партії регіонів. Але він відмовився.

Також ходили чутки, що підприємець фінансує націоналістичні організації: партію ВО “Свобода” та “Правий сектор” Дмитра Яроша. Подейкували ще й про його спонсорство для «Самопомочі» та «Народного фронту», а також низки мажоритарних народних депутатів.

Офіційно політикою Ігор Коломойський займався лише рік. Після Революції гідності в.о. президента Олександр Турчинов вирішив призначати на посади губернаторів східних областей олігархів для боротьби з проявами сепаратизму. У березні 2014 року Ігор Коломойський приміряв нову для нього роль: він став головою Дніпропетровської області.

Однак на цій посаді бізнесмен пробув недовго. Уже у березні наступного року президент Порошенко звільнив його з посади очільника Дніпровської облдержадміністрації.

Цьому передував конфлікт навколо «Укрнафти». Як пізніше зазначив підприємець, після звільнення він прийняв рішення про припинення своєї політичної кар'єри.

«ПриватБанк»

За деякими даними, ідея створення «ПриватБанку» належить колишньому першому секретарю дніпропетровського обкому комсомолу Сергію Тігіпку. Але через розбіжності у колах керівництва він скоро вибув з-поміж  топменеджменту.

До 2016 року більшою частиною акцій банку (91%) володіли Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов. Тоді ж НБУ, яким керувала Валерія Гонтарєва, виявив низку порушень та проблем у системі «ПриватБанку».

Наприкінці того ж року фінансову установу націоналізували. Власником ста відсотків акцій стало Міністерство фінансів. Олігархи Коломойський та Боголюбов поступилися своїми акціями за символічну суму в одну гривню. На момент передачі банку було оголошено, що додаткова емісія складе більше ста п'ятнадцяти мільярдів.

Добровільне заслання

Протягом двох років, з червня 2017 по травень 2019 року Коломойський жив за кордоном. Спершу він осів на березі Женевського озера, де живе його дружина, а пізніше перебрався до Ізраїлю.

Своє рішення залишити Україну олігарх пояснив тим, що побоювався політичного переслідування з боку президента Порошенка. В той самий час, за словами правоохоронців, до Коломойського у них претензій не було. Якщо НАБУ або Генпрокурора і викликала його на допити, то тільки як свідка.

Після перемоги Володимира Зеленського на президентських виборах ексвласник "ПриватБанку" повернувся до України та почав судові тяжби з Нацбанком та своїм колишнім активом у міжнародних судах щодо законності націоналізації.

Чому Бєня

За Ігорем Коломойським давно закріпилося прізвисько Бєня. Історію його появи розповів журналістам Геннадій Корбан — один із партнерів олігарха.

За його словами, характер Ігоря дуже схожий на характер Бенціона Кріка — головного героя низки творів одеського письменника Ісаака Бабеля. Прототипом же Бені Кріка був відомий одеський злочинець та патріарх російської мафії Мішка Япончик, який займається грабунком, розбоєм та вбивствами.

Компромат

Ігор Коломойський не приховує, що має три паспорти. Крім українського, у нього є ще ізраїльський та кіпрський. На питання журналіста про законність їх наявності, олігарх відповів, що у Конституції написано про заборону подвійного громадянства. Про потрійне ж в Основному Законі нічого не сказано.

У 2003 році антимонопольний комітет наклав штрафи на три компанії, якими володів дніпровський олігарх. Щоб не виплачувати 223 мільйони гривень загального штрафу, підприємства були штучно збанкрутуванні.

У березні 2014 року, коли Коломойський став губернатором, президент РФ Володимир Путін в інтерв'ю заявив, що український мільярдер - “пройдисвіт, який навіть олігарха Абрамовича надув”. Путін розповів, що колишній губернатор Чукотки та власник ФК “Челсі” перерахував кілька мільярдів доларів Коломойському за якусь угоду, але той “угоду не довів до кінця і привласнив гроші”.

Дніпровський губернатор не залишився у боргу та назвав Путіна “шизофреніком маленького росту, який повністю неадекватний та повністю зійшов з розуму”. Пізніше в московському суді вирішили заочно заарештувати українського підприємця за підозрою в організації вбивства.

У 2015 році серед ночі Ігор Коломойський увірвався у будівлю «Укртранснафти» в супроводі групи озброєних людей. Свої дії він пояснив тим, що хотів врятувати компанію від рейдерського захоплення.

В той самий час у пресі за “віджимання” деяких українських підприємств, таких як “Укртатнафта”, “Укрнафта”, “Укртранснафта” самого Ігоря Коломойського називають “головним рейдером”.

Олігарх також відомий своїми нецензурними репліками на адресу неугодних журналістів.

Засоби масової інформації, близькі до п'ятого Президента України Петра Порошенка, неодноразово заявляли, що Володимир Зеленський є маріонеткою на посаді голови держави Ігоря Коломойського. І Зеленський, і Коломойський це спростовують.

У серпні 2019 року ексголова Нацбанку України Валерія Гонтарєва, яка займалася націоналізацією “Приватбанку”, потрапила у Лондоні під автівку. Тоді вона не виключила того, що до інциденту міг бути причетний колишній співвласник “ПриватБанку” Ігор Коломойський. Він нібито постійно погрожував їй. Бізнесмен же повідомив, що в одному з інтерв'ю пропонував вислати за нею літак, а не машину, якщо Гонтарева захоче прилетіти до України на допит з Британії.

Санкції проти Коломойського

У 2021 році, за заявою державного секретаря США Ентоні Блінкена, проти Ігоря Коломойського ввели санкції. Санкції стосувалися не тільки українського олігарха, а і його родини. Коломойському згадали ще часи, коли він у 2014-2015 роках був на посаді губернатора Дніпропетровської області. На цій посаді його звинувачують у корупції. 

«Як губернатор Коломойський брав участь у корупційних діях, які підірвали верховенство закону і віру українців в демократичні інститути уряду, в тому числі використовував свій політичний вплив і офіційні повноваження для особистої вигоди», — таке пояснення санкціям дав Ентоні Блінкен. 

Крім цього, раніше (у травні 2020 року) Ігор Коломойський став фігурантом кримінальних справ у США, які стосувалися відмивання грошей. Тоді він знаходився під слідством федерального суду США.

Коломойський програв гучну справу про "пограбування ПриватБанку»

У лютому 2021 року Андерс Аслунд – шведський економіст із Atlantic Council – виграв у суді справу проти Ігоря Коломойського. Справа стосувалася вимоги українського бізнесмена до Аслунда спростувати його слова про те, що Коломойський - «бандит, який пограбував «ПриватБанк». Коломойський подав у суд на Аслунда, а також на видання «Українські новини» та НСТУ через їхні висловлювання про бізнесмена. У серпні минулого року Печерський районний суд зобов'язав економіста Аслунда спростувати заяви щодо Коломойського. Це стосувалося й українських видань, названих вище, які теж значилися відповідачами у справі.

21 січня 2021 року справа отримала новий поворот. Так, Київським апеляційним судом було скасоване рішення Печерського суду. Апеляційний суд визнав, що заява Аслунда – це оціночне судження, а не фактичне твердження.

На одному зі своїх виступів Аслунд заявив, що Коломойський украв п'ять з половиною мільярдів доларів. Також він задався питанням – чому Коломойського не судять.

«Чому немає кримінальної справи проти злодія? Тому що злодій забагато вкрав?», - сказав Аслунд.

Крім цього, Коломойський вимагав спростування фрази із новини УНН. Так, видання вказало, що Аслунд має жорстку позицію щодо українського бізнесмена. Згідно з новиною УНН, Аслунд заявив, що Коломойський повинен сидіти у в'язниці.

Зеленський і Коломойський

У жовтні 2021 року, як пише видання The Guardian, з’явився спецпроєкт “Архів Пандори”, який викрив серед усього іншого зв’язки Зеленського та Коломойського. 

Журналісти, в тому числі з України, розкрили факт відмивання грошей десятків світових лідерів. Під роздачу потрапив нинішній президент Володимир Зеленський, на рахунку якого опинилися дорога нерухомість у Великобританії, частки в зареєстрованих фірмах, за допомогою яких відмивалися фінанси, перекази десятків мільйонів доларів на офшорні рахунки від Ігоря Коломойського.

Ще важливий нюанс: Зеленський разом з друзями володіє кількома об'єктами елітної нерухомості у Великобританії і США, куплені на все ті ж тіньові гроші. Почалося все в 2012 році, коли студія "Квартал 95" перейшла на телеканал олігарха Коломойського. Є дані, що вся компанія Зеленського по "Кварталу" могла отримати до 40 мільйонів доларів переказу від структур, що належали, олігарху, зокрема, від відділення "ПриватБанку" на Кіпрі.

Декларація

Остання декларація про доходи Коломойського датована березнем 2015 року.

Тоді він вказав, що сума його сукупного доходу за один рік перебування у кріслі губернатора склала понад 514 мільйонів гривень. Велика частина з них (508 млн) - це дохід від відчуження цінних паперів та корпоративних прав.

Коломойський володів однією земельною ділянкою у 15 188 кв.м. та шістьма квартирами. Також в кількості шести штук у нього було і автомобілів. Олігарх полюбляє машину марки Mercedes-Benz. На той момент у нього їх було три.

У 2021 році статки мільярдера оцінили в $1,8 млрд. Він посів четверте місце серед ста найбагатших українців.

Відео

Згадки про персону