Дата народження
09 жовтня 1958
Країна
Україна
66

Юрій Бойко

Бойко Юрій Анатолійович: головний енергетик Януковича

Бойко Юрій Анатолійович - ексміністр палива і енергетики часів Януковича, який, попри участь у різних аферах і фінансових махінаціях, не просто не сів у в'язницю, але навіть продовжив свою депутатську кар'єру за наступної влади.

  1. Біографія
  2. Сім'я
  3. Освіта
  4. Кар'єра
  5. Компромат
  6. Декларація

Біографія

Юрій Бойко народився 9 жовтня 1958 року в м. Горлівка на Донеччині.

Сім'я

Одружений зі спортсменкою, яка є майстром спорту з художньої гімнастики. Пара виховує 6-х дітей.

Освіта

Першу вищу освіту здобув у Московському хіміко-технологічному інституті ім. Д. Менделєєва. Потім вступив до Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля, де отримав диплом економіста.

Кар'єра

На початку своєї трудової діяльності (1981 рік) Бойко працював на хімічному заводі в місті Рубіжне, де за 18 років пройшов шлях від звичайного майстра до генерального директора підприємства.

У 1999 році очолив одну з найбільших компаній з нафтопереробки "Лисичанськнафтооргсинтез", а через два роки взяв під керівництво регіональний підрозділ "Укртатнафти" в м. Кременчук.

Наприкінці 2002 року Юрій Бойко очолив держпідприємство "Нафтогаз Україна".

У 2003-му був призначений заступником міністра енергетики. Разом із цим залишався главою правління "Нафтогазу".

У 2004 році став членом наглядової ради ЗАТ "Укртатнафта", під контролем якого знаходився Кременчуцький нафтопереробний завод.

У березні 2005 року за ініціативою Юлії Тимошенко Бойко позбувся як посади заступника міністра палива та енергетики, так і посади глави правління НАК "Нафтогаз України", але ненадовго. Так, у 2006-му він очолив це Міністерство в уряді Віктора Януковича.

Через рік Юрій Анатолійович став народним депутатом України. У парламенті займався питаннями ПЕК, ядерної політики і безпеки.

У 2009-му в уряді Миколи Азарова знову став Міністром палива та енергетики, а в 2012-му зайняв посаду Віцепрем'єра України.

У березні 2014-го балотувався в президенти, але, програвши вибори, зайняв місце в парламенті як народний депутат 8-го скликання від "Опоблоку". У Раді очолював цю фракцію, яка складалася в основному з регіоналів і прихильників Януковича.

У листопаді 2018 року разом із нардепом Вадимом Рабиновичем створив групу "Опозиційна платформа - За життя", об'єднавши під нею всю опозицію. Незабаром був виключений з "Опозиційного блоку" за зраду ідей партії.

Компромат

Нардеп і ексміністр Юрій Бойко був звинувачений у корупції і махінаціях, у результаті чого позбувся посади як у Міністерстві, так і в компанії "Нафтогаз України". На переконання тодішньої опозиції, він був пов'язаний із "РосУкрЕнерго", яка при ньому зайняла практично весь газовий ринок України.

Власниками "РосУкрЕнерго" була російська компанія "Газпром", якій належало 50% акцій, і два українські бізнесмени - Іван Фурсін, у якого було всього 5% акцій, і Дмитро Фірташ, який контролював решту підприємства (45%).

Кажуть, Бойко тісно співпрацював із Фірташем, який доводився йому також кумом. Крім того, під час розлучення Фірташ навіть переписав на нього своє майно, щоб воно не дісталося дружині.

У 2003 році Юлія Тимошенко з іншими опозиціонерами погрожувала Бойко відкриттям кримінальної справи і в результаті добилася його звільнення з посади Прем'єр-міністра. Однак в уряді Віктора Януковича він знову очолив Міністерство енергетики.

Тоді Бойко і Фірташ провели низку махінацій з присвоєння регіональних газових компаній, при яких перший доводив ці підприємства до банкрутства, а другий викуповував за безцінь. Говорять, у результаті цих афер держава втратила близько 2 мільярдів доларів.

Хоча злочинна діяльність Фірташа і Бойка розкрилася, завдяки депутатській недоторканності і впливу грошей відповідальності вони так і не понесли. А після обрання Януковича президентом Юрій Анатолійович повернувся до Міністерства енергетики.

Заручившись підтримкою керівника компанії "Газ України" Оксани Мас, віцеміністром штучно була створена газова потреба в кількох областях України, що дозволило йому провести фіктивні тендери і продати додатковий газ за нижчою вартістю. Примітно, що всі тендери виграли компанії одіозного Сергія Курченка, який після цього перепродав задешево куплений ним газ за ринковою ціною. Хоча справою зайнялася Прокуратура, через депутатську недоторканість йому так ніхто нічого і не зміг зробити.

Ще один скандал був пов'язаний з так званими "вишками Бойка", які стали черговим способом відмивання державних грошей. У процесі закупівлі обладнання для буріння свердловин постачальниками були вибрані не виробники, а зарубіжні фірми-посередники з Британії і Латвії, яким держкомпанія "Чорноморнафтогаз" заплатила близько 400 мільйонів доларів. За оцінками фахівців, ціна на дане устаткування була завищена в декілька разів, що призвело до значної переплати.

Незаконні дії помітили британські і латвійські правоохоронці, які направили в Україну запит перевірити угоди щодо купівлі бурильної техніки. Однак Генпрокуратура під керівництвом Віктора Пшонки кримінальне провадження так і не почала. Пізніше стало відомо, що один з продавців вишок отримав від Путіна орден за заслуги, а також відкрив у Лондоні казино.

Справу щодо закупівлі бурильного обладнання було відкрито вже після Євромайдану, в липні 2015 року. За оцінками слідчих, за допомогою фінансових махінацій учасники схеми привласнили собі близько 60 мільйонів доларів.

Цікаво, що незважаючи на організацію різних афер, співпрацю з одіозними олігархами Фірташем і Курченко, підтримку режиму Януковича після Євромайдану, Юрій Бойко не просто залишився в Україні, уникнувши списку санкцій ЄС, але й знову пройшов до парламенту.

Декларація

За 2016 рік Юрій Бойко задекларував дохід в розмірі майже 350 тисяч гривень, з яких майже половину він отримав в якості державних виплат для забезпечення депутатської діяльності.

Дружина депутата заробила приблизно в 25 разів більше - 9,5 мільйонів гривень.

У власності колишнього глави НАК "Нафтогаз України" і його сім'ї знаходяться чотири квартири - одна в Росії на 220 кв.м, одна в Києві на 257 кв.м і ще дві в Луганську і області. Крім того, у чиновника є заміський будинок на 445 кв.м і 9 земельних ділянок в Київській області, а також офіс в столиці.

Також Юрій Бойко задекларував два автомобілі, а також чималі сімейні заощадження в розмірі 37 мільйонів гривень, 14 тисяч євро, майже 80 тисяч доларів і 3 мільйони рублів.

Згідно з декларацією за 2018 рік, депутат заробив майже мільйон гривень. Дохід його дружини, яка має корпоративні права в декількох компаніях, склав понад 8 мільйонів гривень.

Дата народження
09 жовтня 1958
Країна
Україна