Дата народження
17 вересня 1976
Країна
Україна
Соцмережі

Юрій Вітренко: виконавчий директор НАК «Нафтогаз України», глава наглядової ради "Укрнафти"

Юрій Вітренко, який до недавнього часу був виконавчим директором НАК "Нафтогаз України", тепер очолює наглядову раду "Укрнафти". Цікаво, що попри політичні переконання своєї матері (політика Наталії Вітренко), яка виступає за єднання з Росією, він як економіст вважає, що Україна повинна стати частиною Євросоюзу.

1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра
5. Компромат
6. Статки і джерела доходів

Біографія

Вітренко Юрій Юрійович народився 17 вересня 1976 року. Виріс і живе в Києві. Зробив успішну кар'єру економіста і фінансиста. Обіймає посаду гендиректора інвесткомпанії AYA Capital. До недавнього часу керував напрямком по розвитку бізнесу в НАК "Нафтогаз України". У нинішній час очолює наглядову раду "Укрнафти".

Фейсбук: www.facebook.com/yuriy.vitrenko

Сім'я

Мати бізнесмена - відомий політик, лідер ПСПУ Наталія Вітренко. Батько Юрій працює в Міністерстві економіки. Також у родині є дві сестри - Ольга і Марина.

Сам він одружений, виховує двох дітей.

Освіта

Першу вищу освіту Юрій Вітренко отримав у Київському національному економічному університеті, де вивчав міжнародну економіку. Там же на "відмінно" закінчив магістратуру за фахом "Управління міжнародним бізнесом".

Потім вступив до Інституту міжнародних відносин, де отримав ступінь аспіранта.

Крім цього, майбутній глава "Нафтогазу" закінчив програму MBA в закордонній бізнес-школі "INSEAD", після закінчення якої стажувався в інвестиційному банку Merrill Lynch.

Кар'єра

Після закінчення КНЕУ бізнесмен почав будувати кар'єру фінансиста. Працював у декількох українських і європейських компаніях, одна з яких - "ПрайсвотерхаусКуперс", де Вітренко надавав консультації з питань управління фінансами найбільшим українським підприємствам.

У 2002 році Юрій вперше прийшов в НАК "Нафтогаз України", з якою співпрацював більше 10 років. Починаючи з посади позаштатного радника глави правління, дослужився до його заступника і директора з розвитку бізнесу.

У 2004 році фінансист закінчив бізнес-школу "INSEAD" і отримав посаду в лондонському підрозділі інвестиційного банку Merrill Lynch. За кілька років роботи в британській фінансової компанії він брав безпосередню участь у злитті і поглинанні підприємств на ринках України, Росії та Східної Європи (а саме - в операціях з продажу "Авалю", "Укрсоцбанку" та інших).

У 2005 році звільнився за власним бажанням з НАК "Нафтогаза" через упередження керівництва щодо його прізвища. Через рік був знову запрошений в компанію з проханням провести переговори з російським "Газпромом" і надати оцінку вартості газу і його транспортування в Україну. Після того, як попри несхвальний висновок економіста керівництво компанії все одно підписало контракт, знову написав заяву про звільнення.

У 2008 році Юрій Вітренко очолив європейське відділення американського фонду приватних інвестицій "Амстар Європа".

У тому ж році, погодившись на прохання НАК "Нафтогаз України" допомогти з реструктуризацією її боргів, отримав посаду радника глави правління компанії. При цьому, відкрито критикував політику керівництва даного підприємства, через питання вирішення газового конфлікту з Росією.

У 2010 році заснував інвесткомпанію "AYA Capital", гендиректором якої є донині, а також став співвласником AYA Securities, яка в 2013 році викупила частину боргів збанкрутілого держпідприємства "Вугілля України".

У 2014 році повернувся в "Нафтогаз України", де до 2018 року займався питаннями розвитку бізнесу.

У квітні 2019-го призначений головою наглядової ради "Укрнафти" - найбільшої компанії з видобутку нафти в країні. Мажоритарним акціонером підприємства є НАК "Нафтогаз", від якого в оновлений склад керівництва увійшли 3 людини. Решту 8 членів ради склали незалежні експерти та представники групи Приват.

Член Наглядової ради Державного концерну «Укроборонпром» (з жовтня 2019).

Компромат

Рішення боргового питання

Досвідчений фінансист і бізнесмен Юрій Вітренко молодший шокував громадськість пропозицією взяти на себе борги збанкрутілого вугільного держпідприємства.

Нагадаємо, що державна компанія "Вугілля України" заборгувала кредиторам (українським "Ощадбанку" і "Укрексімбанку", а також російським "Промінвестбанку", "Альфа-банку" і "Ощадбанку) близько 3 мільярдів гривень. Чи то не бажаючи, чи то дійсно не маючи можливості розрахуватися з позичальниками, компанія "Вугілля України" запропонувала їм розтягнути повернення боргів на 20 років. А з огляду на те, що кредити держпідприємству видавалися без застав (під гарантію держави), банки навіть частково не змогли повернути свої гроші.

Знаючи це, власник успішної інвестиційної компанії "AyA Capital" запропонував кредиторам продати йому ці борги зі знижкою 70%. За даними експертів, в результаті угоди прибуток фірми Вітренко міг всього за кілька днів скласти близько 2 мільярдів гривень.

Говорять, операцію за рішенням боргового питання погодився профінансувати банк, пов'язаний з родиною президента Віктора Януковича.

Захмарні премії за перемогу в суді

У 2018 році в ЗМІ розігрався скандал у зв'язку з тим, що топ-менеджери НАК "Нафтогаз України" виписали собі неймовірно великі премії.

Як повідомляли ЗМІ, глава правління "Нафтогазу" Андрій Коболєв винагородив себе майже 8 мільйонами доларів, а комерційного директора Юрія Вітренка - 6 мільйонами доларів, які були видані їм з держбюджету в якості премії за перемогу в суперечці з російською компанією "Газпром" в арбітражному суді Стокгольма.

Загалом преміальні "Нафтогазу", розподілені на 41 людину, склали 20,7 мільйонів доларів.

Цікаво, що ці гроші були тільки першою частиною виплат. Решту 25,6 мільйона доларів керівництво нафтової компанії мало намір отримати після виплати "Газпромом" призначеної судом суми.

Це означає, що загальна сума премій для топ-менеджерів "Нафтогазу" була визначена в розмірі 1% від суми стягнення з відповідача, що становила 4,6 мільярда американських доларів.

Коментуючи таке гучне святкування керівництвом "Нафтогазу" своєї перемоги в суперечці з "Газпромом", прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що, попри значний виграш на користь держави, така велика винагорода - вже "занадто". Також він попросив наглядову раду компанії переглянути своє рішення з приводу визначення суми премій для керівників підприємства і повідомити Кабмін.

Розкішний відпочинок

Уже в 2018 році мережу сколихнув новий скандал, викликаний фотографіями з відпочинку Андрія Коболєва і Юрія Вітренка. Фото опублікував популярний блогер і юрист Михайло Шнайдер, розповівши попутно, як виглядає "скромний" відпочинок керівників "Нафтогазу".

За словами Шнайдера, колеги з мільйонними статками пили вишукані вина в Альпах, Іспанії та Італії, грали в гольф і каталися на лижах в Швейцарії, а також насолоджувалися океаном на теплих островах.

Коболев Витренко Нафтогаз

Не забув згадати блогер і про те, що розкішний відпочинок Коболєва і Вітренко оплачували, по суті, прості українці, оскільки "мільйонні зарплати і мільярдні премії" керівники НАК "Нафтогаз України" отримували з держбюджету.

Підозри нового керівництва "Нафтогазу" в корупції

Після свого звільнення екс-керівник НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко заявив про те, що нове керівництво компанії провертає корупційні схеми.

За його словами, з другої половини 2018 року нові топ-менеджери продають український газ "ЕРУ Трейдинг" за заниженими цінами, маючи в цьому свій інтерес.

Він також надав наглядовій раді "Нафтогазу" дані, які підтверджують його слова, і попросив розглянути підозри щодо участі глави газового напряму Андрія Фаворова в корупційній схемі, оскільки в результаті фінансових махінацій держпідприємство зазнає значних збитків. "Наскільки мені відомо, така ж ситуація залишається актуальною для поставок газу в січні і лютому 2019 року", - написав Юрій Вітренко в своїх службових записках.

Статки і джерела доходів

В одному зі своїх інтерв'ю Юрій Вітренко розповів, що захоплюється лижним спортом - заняттям, яке вимагає значних витрат. Проте, бізнесмен може собі дозволити таке дороге хобі,оскільки довгий час працював в НАК "Нафтогаз України", займаючи там керівну посаду, а потім очолив наглядову раду "Укрнафти".

Як повідомляють ЗМІ, найбільше Юрій заробляє як фінансист, займаючись проведенням операцій зі злиття і поглинання компаній.

Крім того, Вітренко-молодший має свій бізнес. Він володіє і управляє інвестиційним підприємством "ЕйВайЕй Кепітал", що входить в "ЕйВайЕй Секьюрітіс", а також консультує впливових бізнесменів з питань фінансового управління. В основному, це власники великих компаній, які планують викупити те чи інше підприємство в Україні або вести в нашій країні справи.

Дата народження
17 вересня 1976
Країна
Україна
Соцмережі