Юрій Вітренко
  • Дата народження
    17 вересня 1976
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі

Вітренко Юрій Юрійович: глава “Нафтогазу”, колишній в.о. міністра енергетики

Вітренко Юрій Юрійович — відомий український політик, економіст та бізнесмен. Встиг попрацювати в таких топових компаніях, як “Нафтогаз”, “Укрнафта”, “Укроборонпром”, а також побути очільником Міненерго. 

  1. Біографія
  2. Сім’я
  3. Освіта
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Статки
  7. Посилання

Біографія

Вітренко Юрій Юрійович народився 17 вересня 1976 року в Києві. Там виріс і живе нині.

Сім’я

Мати бізнесмена —  відомий політик, лідер ПСПУ Наталія Вітренко. Батько Юрій працює в Міністерстві економіки. Також у родині є дві сестри: Ольга і Марина.

Юрій Вітренко одружений. Його дружину звуть Ірина. З нею Вітренко виховує трьох дітей: Христину, Григорія та Маргариту.

Освіта

Першу вищу освіту Юрій Вітренко отримав у Київському національному економічному університеті, де вивчав міжнародну економіку. Там же на "відмінно" закінчив магістратуру за фахом "Управління міжнародним бізнесом".

Потім вступив до Інституту міжнародних відносин, де отримав ступінь аспіранта.

Крім цього, майбутній глава "Нафтогазу" закінчив програму MBA в закордонній бізнес-школі "INSEAD", після закінчення якої стажувався в інвестиційному банку Merrill Lynch.

Кар’єра

Після закінчення КНЕУ бізнесмен почав будувати кар'єру фінансиста. Працював у декількох українських і європейських компаніях, одна з яких — "ПрайсвотерхаусКуперс", де Вітренко надавав консультації з питань управління фінансами найбільшим українським підприємствам.

Юрій Вітренко і НАК "Нафтогаз України"

У 2002 році Юрій вперше прийшов у НАК "Нафтогаз України", з якою співпрацював більше 10 років. Починаючи з посади позаштатного радника глави правління, дослужився до його заступника і директора з розвитку бізнесу.

У 2004 році фінансист закінчив бізнес-школу "INSEAD" і отримав посаду в лондонському підрозділі інвестиційного банку Merrill Lynch. За кілька років роботи в британській фінансової компанії він брав безпосередню участь у злитті і поглинанні підприємств на ринках України, Росії та Східної Європи (а саме в операціях з продажу "Авалю", "Укрсоцбанку" та інших).

У 2005 році звільнився за власним бажанням з НАК "Нафтогазу" через упередження керівництва щодо його прізвища. Через рік був знову запрошений в компанію з проханням провести переговори з російським "Газпромом" і надати оцінку вартості газу і його транспортування в Україну. Після того, як, попри несхвальний висновок економіста, керівництво компанії все одно підписало контракт, знову написав заяву про звільнення.

У 2008 році Юрій Вітренко очолив європейське відділення американського фонду приватних інвестицій "Амстар Європа".

У тому ж році, погодившись на прохання НАК "Нафтогаз України" допомогти з реструктуризацією її боргів, отримав посаду радника глави правління компанії. При цьому відкрито критикував політику керівництва цього підприємства через питання газового конфлікту з Росією.

З 2014 до 2018 року Юрій Вітренко у "Нафтогазі України» займався питаннями розвитку бізнесу.

AYA Securities

Паралельно з іншою діяльністю у 2010 році Вітренко заснував інвесткомпанію AYA Capital, гендиректором якої є донині, а також став співвласником AYA Securities, яка в 2013 році викупила частину боргів збанкрутілого держпідприємства "Вугілля України".

Укрнафта та Укроборонпром

У квітні 2019 року Юрій Вітренко був призначений головою наглядової ради "Укрнафти" —  найбільшої компанії з видобутку нафти в країні

Через кілька місяців став також членом Наглядової ради Державного концерну “Укроборонпром” (з жовтня 2019).

Юрія Вітренко і діяльність останніх років

У 2020 році Юрія Вітренка звільнили з “Нафтогазу”, але на тому його кар’єра не завершилася. Юрій і далі підіймався кар’єрними сходами. Так, Вітренко почав виконувати обов’язки міністра енергетики України. Був на посаді, поки не написав заяву про звільнення, а навесні 2021 року його в кріслі міністра замінив Герман Галущенко.

У квітні 2021 року Юрій Вітренко вкотре обійняв важливу посаду в “Нафтогазі”, замінивши на ній Андрія Коболєва — став керівником компанії. Улітку того ж року у НАЗК вимагали, аби “Нафтогаз” розірвав контракт з Вітренком, оскільки там вважали, що він незаконний.

Юрій Вітренко з приводу цього звернувся в суд. Там його позов задовольнили, і звільнення скасувалося. 

Компромат

Рішення боргового питання

Досвідчений фінансист і бізнесмен Юрій Вітренко молодший шокував громадськість пропозицією взяти на себе борги збанкрутілого вугільного держпідприємства.

Нагадаємо, що державна компанія "Вугілля України" заборгувала кредиторам (українським "Ощадбанку" і "Укрексімбанку", а також російським "Промінвестбанку", "Альфа-банку" і "Ощадбанку) близько 3 мільярдів гривень. Чи то не бажаючи, чи то дійсно не маючи можливості розрахуватися з позичальниками, компанія "Вугілля України" запропонувала їм розтягнути повернення боргів на 20 років. А з огляду на те, що кредити держпідприємству видавалися без застав (під гарантію держави), банки навіть частково не змогли повернути свої гроші.

Знаючи це, власник успішної інвестиційної компанії AyA Capital запропонував кредиторам продати йому ці борги зі знижкою 70 %. За даними експертів, в результаті угоди прибуток фірми Вітренка міг всього за кілька днів скласти близько 2 мільярдів гривень.

Говорять, операцію за рішенням боргового питання погодився профінансувати банк, пов'язаний з родиною президента Віктора Януковича.

Захмарні премії за перемогу в суді

У 2018 році в ЗМІ розігрався скандал у зв'язку з тим, що топ-менеджери НАК "Нафтогаз України" виписали собі неймовірно великі премії.

Як повідомляли ЗМІ, глава правління "Нафтогазу" Андрій Коболєв винагородив себе майже 8 мільйонами доларів, а комерційного директора Юрія Вітренка — 6 мільйонами доларів, які були видані їм з держбюджету в якості премії за перемогу в суперечці з російською компанією "Газпром" в арбітражному суді Стокгольма.

Загалом преміальні "Нафтогазу", розподілені на 41 людину, склали 20,7 мільйона доларів.

Цікаво, що ці гроші були тільки першою частиною виплат. Решту 25,6 мільйона доларів керівництво нафтової компанії мало намір отримати після виплати "Газпромом" призначеної судом суми.

Це означає, що загальна сума премій для топ-менеджерів "Нафтогазу" була визначена в розмірі 1 % від суми стягнення з відповідача, що становила 4,6 мільярда американських доларів.

Коментуючи таке гучне святкування керівництвом "Нафтогазу" своєї перемоги в суперечці з "Газпромом", прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що, попри значний виграш на користь держави, така велика винагорода - вже "занадто". Також він попросив наглядову раду компанії переглянути своє рішення з приводу визначення суми премій для керівників підприємства і повідомити Кабмін.

Розкішний відпочинок

Уже в 2018 році мережу сколихнув новий скандал, викликаний фотографіями з відпочинку Андрія Коболєва і Юрія Вітренка. Фото опублікував популярний блогер і юрист Михайло Шнайдер, розповівши попутно, як виглядає "скромний" відпочинок керівників "Нафтогазу".

За словами Шнайдера, колеги з мільйонними статками пили вишукані вина в Альпах, Іспанії та Італії, грали в гольф і каталися на лижах в Швейцарії, а також насолоджувалися океаном на теплих островах.

Не забув згадати блогер і про те, що розкішний відпочинок Коболєва і Вітренка оплачували, по суті, прості українці, оскільки "мільйонні зарплати і мільярдні премії" керівники НАК "Нафтогаз України" отримували з держбюджету.

Підозри нового керівництва "Нафтогазу" в корупції

Після свого звільнення екскерівник НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко заявив про те, що нове керівництво компанії провертає корупційні схеми.

За його словами, з другої половини 2018 року нові топ-менеджери продають український газ "ЕРУ Трейдинг" за заниженими цінами, маючи в цьому свій інтерес.

Він також надав наглядовій раді "Нафтогазу" дані, які підтверджують його слова, і попросив розглянути підозри щодо участі глави газового напряму Андрія Фаворова в корупційній схемі, оскільки в результаті фінансових махінацій держпідприємство зазнає значних збитків. "Наскільки мені відомо, така ж ситуація залишається актуальною для поставок газу в січні і лютому 2019 року", - написав Юрій Вітренко в своїх службових записках.

Вітренко і скандал із субсидіями

У січні 2021 року на той момент в. о. міністра енергетики України Юрій Вітренко зазначив, що субсидії негативно впливають на емоційний стан українців. На його думку, саме субсидії змушують людей відчувати себе бідними, пригнічують гідність, а також відбирають стимул покращувати своє життя.

Витренко выступил за то, чтобы отобрать у украинцев субсидии

Конфлікт Вітренка з членами наглядової ради “Нафтогазу”

У Юрія Вітренка не склалися стосунки з членами наглядової ради “Нафтогазу”. Конфлікт тривав не один місяць. 

Загальний зміст зроблених заяв можна сформулювати так: призначення урядом головою правління НАК «Нафтогаз України» Юрія Вітренка та його дії на цій посаді різко погіршили стосунки з наглядовою радою та правлінням компанії.

Статки

Юрій Вітренко 31 березня подав свіжу декларацію про доходи. Він, працюючи у компанії «Нафтогаз», отримував за місяць 24 мільйони гривень. Загалом за минулий рік Юрій Вітренко задекларував дохід у сумі 288.316 мільйона гривень. Крім цього, Вітренко на рахунках у банках має майже три мільйони доларів.

У «Нафтогазі» пан Юрій отримував щомісячно майже 24 мільйони гривень. У цілому за рік компанія НАК «Нафтогаз України» витратила на Вітренка 284 мільйони 637 тисяч 567 гривень. Однак це не весь дохід тимчасового міністра. Зарплату він отримував також в «Укрнафті». Компанія виплатила йому за рік 1 мільйон 407 тисяч 438 гривень.

Також Юрій Вітренко на процентах «Ощадбанку» збагатився на 1 мільйон 85 тисяч 175 гривень. У Міненерго пан Юрій отримав всього 15.8 тисячі гривень.

Із нерухомості Вітренко має квартиру в Києві, його дружина – дві квартири. Вони також орендують квартиру в Німеччині та нежитлове приміщення в столиці.

Посилання

Сторінка Юрія Вітренка в мережі Фейсбук

Згадки про персону