Дата народження
03 червня 1963
Країна
Росія
Соцмережі
108

Вадим Новинський

Вадим Новинський: російський олігарх і один з найбільш критикованих українських парламентаріїв

Вадим Новинський — колишній народний депутат та олігарх, якого звинувачували у безлічі злочинів: від подвійного громадянства до викрадення людей, від податкових зловживань і до роботи на Кремль. У 2016 році його позбавили депутатської недоторканності. Однак і зараз він жодного разу не був притягнутий до відповідальності.

Біографія

Вадим Владиславович Новинський народився 3 червня 1963 року в місті Стара Русса, що у Новгородській області.

Освіта

Після закінчення другої школи рідної Старої Русси Вадим Новинський переїхав до Ленінграда (нині Санкт-Петербург). У місті на Неві він вступив до Академії цивільної авіації. У двадцять два роки отримав диплом за спеціальністю "Експлуатація повітряного транспорту".

Сім'я

Дружину Вадима Новинського звуть Марія (дівоче прізвище Матвієнко). У подружжя три дочки - Вікторія, Анастасія та Дарина. Крім того, Новинський виховав пасинка Михайла.

Дружина і діти Новинського мають російське громадянство.

Кар'єра

Після закінчення ВНЗ Вадим Новинський отримав розподіл до авіазагону в місті Петрозаводськ Ленінградської області. Протягом трьох років майбутній олігарх працював тут авіадиспетчером.

Потім два роки Новинський займався наукою у рідній академії на кафедрі систем управління і обчислювальної техніки. З 1991 року він був співробітником Центру перспективних досліджень, який знаходиться в Північній столиці Росії.

У 1996 році він стає одним із засновників компанії "Лукойл - Північно-Захід", яка пізніше отримала назву "Торговий дім" "Північ-Захід-Ойл". Підприємство займалось поставками палива на найбільші українські металургійні підприємства - "Криворіжсталь" і "Запоріжсталь".

В кінці 1990-х років Вадим Новинський переїжджає до України, де реалізує декілька проектів, приватизує українські підприємства. У 1999 році Вадим Новинський створює у Дніпропетровську свій найбільший актив - "Смарт-Груп".

На початку 2000-х Новинський набуває частки у "Ярегській нефтотитановій компанії", "Метал-груп", болгарському металургійному комбінаті "Промет", "Херсонському суднобудівному заводі", "Криворізькому залізорудному комбінаті" та інших підприємствах. Всі активи Вадим Новинський консолідує у "Смарт-Холдинг", який створює у 2006 році.

Наступного року Вадим Новинський стає партнером Ріната Ахметова і викуповує у нього чверть акцій холдингу "Метінвест". За це найбагатший українець отримав всі металургійні активи свого нового бізнес-партнера.

Російський олігарх на базі трьох найбільших суднобудівних заводів (два в Миколаєві і один в Херсоні) створює холдинг. Також ним був реалізований проект по створенню агропромислової компанії. Центральним її підприємством стала компанія "Верес", яка займається виробництвом овочевих консервів.

У 2008 році холдинг Новинського придбав сімдесят відсотків акцій мережі супермаркетів "Амстор".

Чотири роки (2010-2014) Вадим Новинський був почесним президентом футбольного клубу "Севастополь". Спонсором команди був "Смарт-Холдинг". Після окупації Росії кримського півострова бізнесмен припинив спонсорувати клуб.

У 2012 році Новинський стає власником банку "Форум". В цьому ж році президент Віктор Янукович надає російському олігархові на прохання міністра економіки Петра Порошенка українське громадянство.

Через рік новоспечений громадянин України став народним депутатом. На проміжних виборах до парламенту Вадим Новинський балотувався по двісті двадцять четвертому одномандатному округу. За олігарха проголосувало п'ятдесят три відсотки виборців. За кандидата від Комуністичної партії Василя Пархоменка віддали свої голоси тридцять два відсотки голосів.

У сьомому скликанні Верховної Ради Новинський увійшов до фракції Партії регіонів, а також у комітет з питань соціальної політики та праці.

На позачергових парламентських виборах у 2014 році прізвище Вадима Новинського опинилось одинадцятим у списку партії "Опозиційний блок". У новому скликанні Верховної Ради олігарх увійшов до комітету з питань культури і духовності. Новинський очолює підкомітет з питань благодійної діяльності та фінансування культури. Народний обранець також є головою парламентської фракції "Опозиційного блоку".

Парламентарій — член виконавчого комітету Національної парламентської групи в Міжпарламентському Союзі, а також в постійній делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи. Він входить до груп з міжпарламентських зв'язків з Норвегією і Китаєм.

Народний обранець відвідав сімдесят три відсотки засідань у Верховній Раді. А ось на засідання комітету з питань культури і духовності Новинський майже не ходить — всього двадцять один відсоток відвідувань.

За час своєї роботи у Верховній Раді парламентарій зробив чотирнадцять депутатських запитів і став автором (співавтором) сорока восьми законопроектів. Дванадцять разів політик-олігарх виступав у стінах парламенту.

Компромат

Навесні 2012 року стало відомо, що одна з компаній, яка входить до холдингу Новинського перемогла в конкурсу з приватизації готелю "Спорт". Ця інформація з'явилася на сайті Фонду держмайна. При цьому на сайті ніякої інформації ні про результати проведення конкурсу, ні про його учасників не було.

Журналісти, на підставі Закону про доступ до публічної інформації, звернулися до Фонду з проханням повідомити перелік учасників конкурсу. У відповідь вони отримали лист із зазначенням того, що дана інформація має обмежений доступ.

Згідно з аналітичним порталом "Слово і діло", Вадим Новинський виконав всього сімнадцять відсотків своїх обіцянок, які він давав перед виборами у 2014 році. Так з сорока восьми обіцянок були виконані тільки вісім. Ще шістнадцять знаходиться на стадії виконання. Однак двадцять чотири пункти програми Новинського так і залишилися тільки обіцянками.

Громадський рух "Чесно" зазначає, що у деклараціях про доходи та витрати Новинського не вказуються витрати на рекламу.

Народний обранець постійно вітає українців з релігійними святами. Крім білбордів, він записує відеоролики з поздоровленнями. Однак кошти, які він витрачає на рекламу в його деклараціях не відображаються.

Не вказує олігарх-депутат і те, скільки йде з його кишені на центральний офіс партії "Опозиційний блок", спонсором якого він є.

Не було вказано в його деклараціях за 2015 і 2016 роки інформацію про вартість належних йому акцій чотирьох компаній і частин двох приміщень. Національне агентство з попередження корупції встановило, що декларації Вадима Новинського відрізняються від правдивих даних на суму більш ніж у вісім з половиною мільйонів гривень.

У 2017 році Антимонопольний комітет виявив порушення законодавства про захист економічної конкуренції при проведенні державного тендеру. Дві суднобудівні компанії "Південна Судноремонтна Компанія" і "Смарт-Мерітайм Груп", яка належить Новинському узгодили між собою антиконкурентні дії на участь у п'яти аукціонах державної "Стивідорної компанії "Ольвія" загальною очікуваною вартістю в двадцять мільйонів гривень.

Після проведених АМК розслідувань, обидві компанії були оштрафовані на суму у триста сорок тисяч гривень кожна. Однак суднобудівні компанії подали на антимонопольне відомство позов. Суд першої інстанції підтримав позов, а ось в апеляції Феміда винесла рішення на користь АМК.

У 2016 році народні депутати більшістю голосів позбавили Вадима Новинського недоторканності. Прокуратура вважала, що олігарх має відношення до організації викрадення митрополита Української Православної Церкви Московського Патріархату Олександра Драбинко в 2013 році.

Викрадення було скоєно нібито за наказом президента Віктора Януковича. Його метою було тиск на Митрополита Київського і всієї України Володимира для того, щоб він залишив свій пост, а на його місце обрати бажаного Януковичу священика.

Вадим Новинський проходив у справі як свідок. Однак Генеральний прокурор Юрій Луценко мав намір перекваліфікувати статус олігарха зі свідків у підозрюваного. Але цього так і не було зроблено.

Сам бізнесмен-політик вважав справу політичною. Він заявив, що Україну залишати наміру немає і буде співпрацювати зі слідством.

Вадим Новинський є одним з найбільш критикованих політиків в Україні. Народного обранця не раз звинувачували в сепаратизмі, підтримці країни-агресора, співпраці з ФСБ, спонсоруванні Української Православної Церкви Московського патріархату. Його критикували за лобіювання інтересів в парламенті свого бізнес-партнера Ріната Ахметова.

Декларація

Вадим Новинський протягом останніх десяти років входить у топ-10 найбагатших українців. у 2018 році він займав третю сходинку в рейтингу українських олігархів. Його статки оцінюються у два мільярди триста мільйонів доларів. Більше тільки у Ріната Ахметова і Віктора Пінчука.

У березні 2019 року народний депутат опублікував електронну декларацію про свої доходи за 2018 рік. У політика-олігарха задекларовано сім квартир. Дві з них знаходяться в Києві, ще п'ять — в Російській Федерації. Двома з них володіє особисто Новинський, ще двома його старша дочка Вікторія та однією — дружина.

У бізнесмена в селищі Козин Київської області знаходиться три земельні ділянки, загальною площею у чотири з половиною тисячі квадратних метрів. У цьому ж селищі Вадим Новинський орендує житловий будинок у тисячу вісімсот "квадратів".

У Марії Новинської в Росії є чотири земельні ділянки. Загальна площа їх дорівнює майже одинадцяти гектарів. Також народний обранець задекларував таку нерухомість, як гаражі, офіси та нежитлові приміщення.

З рухомого майна у народного депутата є колекція ікон в тридцять штук, сто вісімдесят п'ять картин, предмети антикваріату, швейцарські годинники, ювелірні вироби, зброя та інше.

Автомобільний парк парламентарія і його сім'ї складається з одинадцяти легкових автомобілів. Дев'ять з них — Mercedes-Benz, ще по одній — Audi і Range Rover.

Олігарх володіє акціями п'яти компаній з кіпрською пропискою. У ста одинадцяти компаніях, які знаходяться на Кіпрі, Британських Віргінських островах, Австрії та Україні Вадим Новинський є кінцевим бенефіціаром.

Майже чотириста тисяч гривень становить зарплата народного депутата. Чотириста двадцять дві тисячі — нарахування пов'язані з виконанням депутатських повноважень. Три мільйони гривень значаться в його декларації у графі "гонорари та інші виплати за цивільно-правовими договорами".

Дивіденди принесли російському українцеві триста двадцять дев'ять мільйонів гривень. Сто двадцять п'ять мільйонів Вадим Новинський взяв у позику.

На банківських рахунках у олігарха "всього лише" триста вісімдесят три тисячі гривень. Готівковими коштами у Новинського є майже три мільйони гривень, півтора мільйона доларів, шістсот тисяч євро.

Відео

Дата народження
03 червня 1963
Країна
Росія
Соцмережі