Вадим Новинський
Вадим Новинський
365

Вадим Новинський

Новинський Вадим Владиславович: нардеп ВР 9-го скликання та диякон УПЦ МП

Новинський Вадим Владиславович — український та російський бізнесмен, олігарх, політик, народний депутат України кількох скликань, з 2020 року диякон Української православної церкви Московського патріархату.

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім'я
  4. Кар'єра
  5. Вадим Новинський зараз
  6. Компромат
  7. Декларація
  8. Посилання
  9. Відео

Біографія

Вадим Новинський народився 3 червня 1963 року в місті Стара Русса, що у Новгородській області (Російська Федерація)

Освіта

Після закінчення другої школи рідної Старої Русси Вадим Новинський переїхав до Ленінграда (нині Санкт-Петербург). У місті на Неві він вступив до Академії цивільної авіації. У двадцять два роки отримав диплом за спеціальністю "Експлуатація повітряного транспорту".

Сім'я

Дружину Вадима Новинського звуть Марія (дівоче прізвище Матвієнко). У подружжя три дочки: Вікторія, Анастасія та Дарина. Крім того, Новинський виховав пасинка Михайла.

Дружина і діти Новинського мають російське громадянство.

Кар'єра

Після закінчення ВНЗ Вадим Новинський отримав розподіл до авіазагону в місті Петрозаводськ Ленінградської області. Протягом трьох років майбутній олігарх працював тут авіадиспетчером.

Потім два роки Новинський займався наукою у рідній академії на кафедрі систем управління і обчислювальної техніки. З 1991 року він був співробітником Центру перспективних досліджень, який знаходиться в Північній столиці Росії.

У 1996 році він стає одним із засновників компанії "Лукойл - Північний Захід", яка пізніше отримала назву "Торговий дім" "Північ-Захід-Ойл". Підприємство займалось поставками палива на найбільші українські металургійні підприємства - "Криворіжсталь" і "Запоріжсталь".

Наприкінці 1990-х років Вадим Новинський переїжджає до України, де реалізує декілька проєктів, приватизує українські підприємства. У 1999 році Вадим Новинський створює у Дніпропетровську свій найбільший актив — "Смарт-Груп".

На початку 2000-х Новинський отримує частку в "Ярегській нафтотитановій компанії", "Метал-груп", болгарському металургійному комбінаті "Промет", "Херсонському суднобудівному заводі", "Криворізькому залізорудному комбінаті" та інших підприємствах. Усі активи Вадим Новинський консолідує у "Смарт-Холдинг", який створює у 2006 році.

Наступного року Вадим Новинський стає партнером Ріната Ахметова і викуповує у нього чверть акцій холдингу "Метінвест". За це найбагатший українець отримав усі металургійні активи свого нового бізнес-партнера.

Російський олігарх на базі трьох найбільших суднобудівних заводів (два в Миколаєві і один в Херсоні) створює холдинг. Також ним був реалізований проєкт зі створення агропромислової компанії. Центральним її підприємством стала компанія "Верес", яка займається виробництвом овочевих консервів.

У 2008 році холдинг Новинського придбав сімдесят відсотків акцій мережі супермаркетів "Амстор".

Чотири роки (2010-2014) Вадим Новинський був почесним президентом футбольного клубу "Севастополь". Спонсором команди був "Смарт-Холдинг". Після окупації Росією кримського півострова бізнесмен припинив спонсорувати клуб.

У 2012 році Новинський стає власником банку "Форум". В цьому ж році президент Віктор Янукович надає російському олігархові на прохання міністра економіки Петра Порошенка українське громадянство.

Через рік новоспечений громадянин України став народним депутатом. На проміжних виборах до парламенту Вадим Новинський балотувався по двісті двадцять четвертому одномандатному округу. За олігарха проголосувало п'ятдесят три відсотки виборців. За кандидата від Комуністичної партії Василя Пархоменка віддали свої голоси тридцять два відсотки виборців.

У сьомому скликанні Верховної Ради Новинський увійшов до фракції Партії регіонів, а також у комітет з питань соціальної політики та праці.

На позачергових парламентських виборах у 2014 році прізвище Вадима Новинського опинилось одинадцятим у списку партії "Опозиційний блок". У новому скликанні Верховної Ради олігарх увійшов до комітету з питань культури і духовності. Новинський очолює підкомітет з питань благодійної діяльності та фінансування культури. Народний обранець також є головою парламентської фракції "Опозиційного блоку".

Парламентарій був членом виконавчого комітету Національної парламентської групи в Міжпарламентському Союзі, а також в постійній делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи. Він входив до груп з міжпарламентських зв'язків з Норвегією і Китаєм.

Народний обранець відвідав сімдесят три відсотки засідань у Верховній Раді. А ось на засідання комітету з питань культури і духовності Новинський майже не ходив — всього двадцять один відсоток відвідувань.

За час своєї роботи у Верховній Раді парламентарій зробив чотирнадцять депутатських запитів і став автором (співавтором) сорока восьми законопроєктів. Дванадцять разів політик-олігарх виступав у стінах парламенту.

Вадим Новинський зараз

У 2019 році Вадим Новинський балотувався у Верховну Раду від опозиції. Він пройшов до парламенту 9-го скликання. Новинський — член фракції “Опозиційний блок”. 

Наразі, крім усього іншого, Вадим Новинський — диякон Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП). У квітні 2020 року Новинського висвятили на диякона. Крім цього, він також є меценатом церкви.

Свою першу публічну службу Вадим Новинський провів 7 червня 2020 року в Києво-Печерській лаврі. 

Компромат

Навесні 2012 року стало відомо, що одна з компаній, яка входить до холдингу Новинського, перемогла в конкурсі з приватизації готелю "Спорт". Ця інформація з'явилася на сайті Фонду держмайна. При цьому на сайті ніякої інформації ні про результати проведення конкурсу, ні про його учасників не було.

Журналісти, на підставі Закону про доступ до публічної інформації, звернулися до Фонду з проханням повідомити перелік учасників конкурсу. У відповідь вони отримали лист із зазначенням того, що ця інформація в обмеженому доступі.

Згідно з аналітичним порталом "Слово і діло", Вадим Новинський виконав всього сімнадцять відсотків своїх обіцянок, які він давав перед виборами у 2014 році. Так, з сорока восьми обіцянок були виконані тільки вісім. Ще шістнадцять знаходиться на стадії виконання. Однак двадцять чотири пункти програми Новинського так і залишилися тільки обіцянками.

Громадський рух "Чесно" зазначав, що у деклараціях про доходи та витрати Новинського не вказувалися витрати на рекламу.

Народний обранець постійно вітає українців з релігійними святами. Крім білбордів, він записує відеоролики з поздоровленнями. Однак кошти, які він витрачає на рекламу в його деклараціях не відображаються.

Не вказує олігарх-депутат і те, скільки йде з його кишені на центральний офіс партії "Опозиційний блок", спонсором якого він є.

Не було вказано в його деклараціях за 2015 і 2016 роки інформацію про вартість належних йому акцій чотирьох компаній і частин двох приміщень. Національне агентство з попередження корупції встановило, що декларації Вадима Новинського відрізняються від правдивих даних на суму більш ніж у вісім з половиною мільйонів гривень.

У 2017 році Антимонопольний комітет виявив порушення законодавства про захист економічної конкуренції при проведенні державного тендеру. Дві суднобудівні компанії "Південна Судноремонтна Компанія" і "Смарт-Мерітайм Груп", яка належить Новинському узгодили між собою антиконкурентні дії на участь у п'яти аукціонах державної "Стивідорної компанії "Ольвія" загальною очікуваною вартістю в двадцять мільйонів гривень.

Після проведених АМК розслідувань, обидві компанії були оштрафовані на суму у триста сорок тисяч гривень кожна. Однак суднобудівні компанії подали на антимонопольне відомство позов. Суд першої інстанції підтримав позов, а ось в апеляції Феміда винесла рішення на користь АМК.

У 2016 році народні депутати більшістю голосів позбавили Вадима Новинського недоторканності. Прокуратура вважала, що олігарх має відношення до організації викрадення митрополита Української Православної Церкви Московського Патріархату Олександра Драбинко в 2013 році.

Викрадення було скоєно нібито за наказом президента Віктора Януковича. Його метою був тиск на Митрополита Київського і всієї України Володимира для того, щоб він залишив свій пост, а на його місце обрати бажаного Януковичу священика.

Вадим Новинський проходив у справі як свідок. Однак Генеральний прокурор Юрій Луценко мав намір перекваліфікувати статус олігарха зі свідків у підозрюваного. Але цього так і не було зроблено.

Сам бізнесмен-політик вважав справу політичною. Він заявив, що Україну залишати наміру не має і буде співпрацювати зі слідством.

Вадим Новинський є одним з найбільш критикованих політиків в Україні. Народного обранця не раз звинувачували в сепаратизмі, підтримці країни-агресора, співпраці з ФСБ, спонсоруванні Української Православної Церкви Московського патріархату. Його критикували за лобіювання інтересів в парламенті свого бізнес-партнера Ріната Ахметова.

Вадим Новинський продав земельні ділянки в Одесі російському бізнесменові

У січні 2022 року стало відомо, що бізнесмен, політик та церковний діяч Вадим Новинський продав земельні ділянки в Одесі російському бізнесменові, громадянинові Грузії Володимиру Акаєву.

За даними одеських девелоперів, мова йде про ділянки в селищі Котовський (один із районів Одеси), які раніше планувалися для розвитку мережі Amstor.

Застава за Труханова

У жовтні 2021 року Антикорупційний суд відмовив прокурору в арешті мера Одеси Геннадія Труханова та призначив заставу у 30,2 мільйона гривень. Справа щодо Труханова стосувалася заволодіння земельною ділянкою в Одесі. Заставу в 30 мільйонів гривень за Труханова наприкінці листопада 2021 року вніс Вадим Новинський.

Декларація

Вадим Новинський протягом багатьох років входить у топ-10 найбагатших українців. У 2018 році він навіть займав третю сходинку в рейтингу українських олігархів. Станом на 2021 рік його статки становили 1,4 мільярда доларів. Він посідав восьме місце серед ста найбагатших українців.

Свіжу декларацію Вадим Новинський подав у березні 2021 року. Проте після того багато разів він повідомляв про суттєві зміни у майновому стані. 

Згідно з декларацією, у політика та диякона 23 об’єкти нерухомості (деякі з них на праві користування або ж орендуються Вадимом Новинським). Серед цих об’єктів сім квартир, два гаражі, дев’ять земельних ділянок, житловий будинок, кілька офісів та земельних ділянок.

У Росії український політик має недобудований житловий будинок. Також Новинський декларує колекцію ікон, твори мистецтва, антикварні вироби, комплекти килимів та меблів, цінні електронні пристрої, годинники, ювелірні вироби, посуд, одяг, сумки тощо (усього 99 позицій цінного рухомого майна, не рахуючи транспортних засобів).

У розділі транспортних засобів декларації Вадима Новинського 15 позицій (серед них 13 “Мерседесів”). У переліку є Mercedes-Benz V250 d AVG/E, Mercedes-Benz S-600 L 4M, Mercedes-Benz GL550, Toyota Camry, Mercedes-Benz S 560 4MATIC, Land Rover Range Rover тощо.

У декларації Вадим Новинський відзначив, що має корпоративні права в 104 компаніях (усі вони перераховані в документі — детальніше можна ознайомитися в самій декларації). 

Річний дохід Вадима Новинського склав 140 мільйонів 895 тисяч 760 гривень. 

Посилання

Сторінка Вадима Новинського в мережі Фейсбук

Згадки про персону