Броня для десанту
Броня для десанту

Броня для десанту

Ігор Яровець
15:00 20.12.2017

Броня для десанту

Закликаємо всіх, хто розуміє важливість справності БТР, допомогти волонтерам з ремонтом броні.
Броня для десанту - Фото 1

Примітка редакції. Ми час від часу повідомляємо про потреби волонтерів, що ремонтують сталевих коней для нашої армії. Зазвичай мова йде про авто. Зараз — більш тяжкий варіант.

З найдавніших часів і донині полководці всього світу ламали голову над ключовим питанням логістики: як же ж довезти війська на передову з мінімальними втратами? З початку ХХ століття доставку забезпечували завдяки використанню вантажних автомобілів. Згодом, через бажання захистити піхотинців від куль зі стрілецької зброї та осколків, виник новий вид транспорту — бронетранспортер.

Броня для десанту - Фото 2
БТР-80 однієї із бригад десантно-штурмових військ

БТР-80 — радянський бронетранспортер (БТР), випускається з 1984 року. На озброєнні української армії перебуває декілька сотень БТР-80 різних модифікацій. В основному його використовують підрозділи десантно-штурмових військ (ДШВ, колишні ВДВ) та морської піхоти.

80-а окрема десантно-штурмова бригада (80-а ОДШБр) з пунктом постійної дислокації в місті Львові та Чернівцях, як і решта бригад ДШВ ЗСУ, була піднята за тривогою на початку березня 2014 року. Основна бойова одиниця підрозділу — БТР-80. Під час численних боїв (особливо слід відзначити оборону Луганського аеропорту) велика кількість БТРів згоріли на полі бою чи були пошкоджені осколками снарядів до такого стану, що доводилося відправляти їх на завод для відновлення або використовувати як донорів агрегатів для решти БТРів.

Броня для десанту - Фото 3
Щасливий механік-водій відремонтованого завдяки волонтерам БТРа

Як згадують ветерани АТО, на початку кампанії БТР-80 був єдиною бронемашиною десанту: штатних танкових підрозділів іще не було, а танкові та механізовані бригади ще тільки поповнювалися мобілізованими, ремонтували техніку й готувалися до виходу в район проведення АТО. В окремих випадках, як-от під час першого бою з російськими найманцями 13 квітня 2014 року під Слов’янськом, саме вміле застосування БТР-80 урятувало бійців спецпідрозділу СБУ «Альфа» від загибелі та забезпечило перелом ходу протистояння на нашу користь.

Під час оборони Луганського аеропорту та боїв за населені пункти Донбасу саме БТР-80 став тією бронеконячкою наших десантників, яка винесла на собі основну роботу гарячого літа 2014 року: супровід колон, рейдові дії, підтримка під час оборони та наступу. Проста і надійна конструкція, що базується на вузлах вантажного автомобіля «КамАЗ-4310», забезпечує велику швидкість (БТР можна розганяти аж до 100 км/год.) та прохідність завдяки восьми колесам із системою центрального підкачування шин і потужному двигунові.

Бортова електромережа з постійною напругою 24В та наявність двох генераторів (один для живлення башти з озброєнням, інший — для систем сигналізації та освітлення, заряджання АКБ) дають можливість установлювати додаткові засоби зв’язку, навігації.

Цінується у фронтових умовах витривалість та ремонтопридатність: ремонт підвіски, гальмівної системи і навіть двигунів часто проводився «на коліні». Запасними частинами забезпечували волонтери, а згодом до цього процесу долучилася держава, хоча все ще не в достатній кількості.

Броня для десанту - Фото 4
БТР-80 — не межа мрій, але на полі бою завдяки бронекорпусу та башті з двома кулеметами значно кращий, ніж тентований «КамАЗ» чи «шишига» (Газ-66)

Запчастини та рідини для БТР-80 можна знайти в автомагазинах, що продають комплектуючі для вантажної чи сільськогосподарської техніки. Для ремонту необхідний мінімум інструментів: ріжково-накидні ключі та набір головок на 10–32, викрутки, молоток, домкрат на 16 тонн. Наприклад, реставрація силових гідроциліндрів гідропідсилювача керма БТР-80 була проведена у звичайній львівській слюсарній майстерні, без використання будь-якого спеціального обладнання.

Броня для десанту - Фото 5
Військовослужбовець із відреставрованими гідроциліндрами

Незважаючи на постачання броньованих Hummer-ів із США, БТР-4 та БТР-3 від «Укроборонпрому» на заміну штатним БМД та БТР-80, останній залишається і буде ще тривалий час основним типом бронетехніки не лише 80-ї бригади, а й усіх ДШВ. Цьому сприяють не тільки переваги конструкції, велика кількість на озброєнні, а й наявність спеціалізованих версій і модернізованих зразків. На сьогоднішній день, на жаль, нестача бронетехніки все ще значна, і тому її ремонт — це нагальна потреба.

Броня для десанту - Фото 6
Перший виїзд БТР-80 після ремонту, у якому брали участь волонтери

Той, хто розуміє важливість справності цього типу техніки у ЗСУ (зокрема, у 80-й ОДШБ), може легко допомогти з ремонтом бронетранспортерів, переказавши гроші на картку «ПриватБанку»: 5168 7556 0333 9058 (Ігор Яровець).

P.S. На фото — БТР-80, відремонтований завдяки значній допомозі волонтерів та звичайних львів’ян.

поддержать проект

Джерело матеріала
loader