Десять дитячих українських журналів, які варто передплатити
Десять дитячих українських журналів, які варто передплатити

Десять дитячих українських журналів, які варто передплатити

Леся Мовчун, доктор філологічних наук, письменниця

Друкована періодика в епоху інтернету, гаджетів та інтерактивних додатків - може здаватися чимось архаїчним та віджилим.

Але спробую переконати вас у тому, що сучасні українські дитячі журнали варті уваги дітей і батьків та заслуговують на передплату і підтримку навіть під час війни. І особливо під час війни.

Кожне з видань, про які згадаємо тут, має своє обличчя, свою аудиторію, свої особливості. Але є певні спільні риси, що їх об’єднують.

По-перше, вони інтерактивні

Дітям пропонується щось придумати, домалювати, розфарбувати, написати, порахувати, відгадати загадку, вивчити скоромовку, розв’язати задачку, полічити, порівняти, погратися в настільні ігри, вирізати і склеїти саморобку). Практика показує. що діти із захватом це роблять. Але, звісно, батькам треба відірватися від смартфона і допомогти. Зате це спільне проведення часу, увага і все, що рекомендує сучасна наука.

Сторінки з журналу “Розумашки”
Сторінки з журналу “Розумашки”

По-друге, вони актуальні

Журнали не оминають тему російсько-української війни. Розповіді про героїв і стійкість українців надихають маленьких читачів і їхніх батьків, додають віри в перемогу. Сторінки з журналу “Пізнайко” Працівники редакцій, дослухаючись до порад дитячих психологів, створюють історії про війну, чим також допомагають батькам говорити з дітьми на цю тему. Є і психологічні поради і вправи, і терапія віршами й казками.

Краще, щоб діти дізнавалися про важливі події із життя країни і свого народу таким чином, а не дивлячись сумнівні ролики в ТікТок чи Ютуб, які обирають для них алгоритми.

Сторінки з журналу “Пізнайко”
Сторінки з журналу “Пізнайко”
Сторінки з журналу “Пізнайко”
Сторінки з журналу “Пізнайко”

Читайте, які мультики Ютуб може запропонувати дітям у нашій статті Комп’ютерно-Модифіковані Організми. Як машинні алгоритми визначають наше життя.

По-третє, вони формують читацькі смаки

Періодичні видання (ключове слово «періодичні») дають відчуття причетності до спільноти читачів, формують культуру читання. Сторінки з журналу “Малятко” Дитина звикає до щомісячних зустрічей зі знайомими героями, рубриками, письменниками. Так у свідомості виникає цілісна картина світу, уміння споживати і засвоювати інформацію та знати ключові події.

Сторінки з журналу "Малятко"
Сторінки з журналу "Малятко"

Сидіння ж в інтернеті за переглядом спорадичних відео чи випадково завантажених ігор формує “кліпову свідомість”, коли людина бачить безліч фрагментів реальності, але не здатна вибудувати цілісну картину.

Оповідання з журналу “Малюк Котя”
Оповідання з журналу “Малюк Котя”

В журналах зазвичай невеликі, гарно ілюстровані тексти, які легко читати і сприймати. Періодика традиційно першою друкує новинки дитячої української літератури.

По-четверте, вони патріотичні

Дитячий журнал «Барвінок» (на жаль, припинив існування) у 2015 році в Росії оголосили екстремістським і вилучили з тамтешніх бібліотек. І це багато про що свідчить.

Про історію, традиції і видатних людей розповідається в адаптованих форматах: комікси, ігри, малюнки.

Сторінки з журналу "Пізнайко"

По-п’яте, вони динамічні

Сторінки з журналу “Смайлик”
Сторінки з журналу “Смайлик”

Порівняно з книгою (а книжка за жанром є переважно монографією, присвяченою певній обраній темі) журнал наповнений матеріалами різної тематики і жанрів в десятках рубрик.

По-шосте, вони пізнавальні

В дитячих журналах публікують розкішно ілюстровані історії про науку, природу, історію, мистецтво, які часто використовують і вчителі на своїх уроках. Авторські колективи також тісно співпрацюють з авторами шкільних програм і підручників. Такі публікації - привід колекціонувати випуски журналів, їм завжди раді у дитячих бібліотеках.

Сторінки з журналу “Крилаті”
Сторінки з журналу “Крилаті”

По-сьоме, вони опинилися під загрозою закриття

Щорічні наклади, що зменшуються з року в рік, у 2022-му драматично падають. Наприклад:

Пригодницький журнал «Крилаті» – 300 примірників;

«Мамине сонечко (від 2 до 5 років)» – 300 примірників (у 2017 році було вдесятеро більше);

«Джміль» - 900 примірників (у 2016-му було 6300);

«Малюк Котя» - 700 примірників (у 2017-му – 5000 примірників);

«Пізнайко» - 2500 примірників (наприкінці 90-х – на початку 2000-х було 50–80 тисяч).

Навіть опинившись у скруті, видавці підтримують своїх читачів: дарують дітям тисячі примірників, роблять безкоштовні спецвипуски для тих, хто опинився за кордоном, продовжують багаторічні традиції дарувати журнали дитячим будинкам.

Десять дитячих українських журналів, які варто передплатити - Фото 8

Діти в дитячому будинку розглядають отримані в подарунок журнали “Равлик”. На жаль, журнал припинив вихід під час війни (але в редакції можна замовити архівні випуски, написавши на електронну адресу ukr.ravlyk@ukr.net).

Ці журнали допомагають вивчати українську мову та культуру - і дітям, що залишилися без батьків, і в тих родинах, де батьки вирішили українізуватися разом з дітьми. Роль дитячої української періодики могла б стати вагомішою, якби вона отримала хоч мінімальну державну підтримку.

Сторінки з журналу “Котя малюк”
Сторінки з журналу “Котя малюк”

Хтось скаже - не на часі, на фронті гроші потрібніші. Але цей фронт - теж важливий. І окупанти це також розуміють, коли поспішно викорінюють все українське зі шкільних програм в окупованих містах і тягають знищеними вулицями телевізори з пропагандою.

Тішить, що початком кремлівської агресії в Україні чиновники нарешті взялися захищати українське друковане слово і підтримувати наше книговидання, але про дитячу періодику, на жаль знову забули. Отже, десятка видань, вартих вашої уваги, передплати і підтримки:

«Джміль»

Для дітей від 4 років, батьків і педагогів.

Д – це дослідження, Ж – живопис, М – музика, Л – Література. Кожна обкладинка журналу Джміль - завжди авторська сюжетна картина. Дитина обговорює її з батьками - так розвивається мовлення. В журналі - понад 30 рубрик (оповідання, вірші, образотворчі техніки, ігри, досліди, комікси, сценарії свят і розваг), є авторські аудіо- та відеододатки для вивчення іноземної мови. Челендж для юних читачів від журналу “Джміль” Передплатний індекс: 40295. Отримати безкоштовний літній випуск. Передплатити (можна в електронному вигляді) Скинути пожертву

Десять дитячих українських журналів, які варто передплатити - Фото 10
Десять дитячих українських журналів, які варто передплатити - Фото 11

«Крилаті»

Для дітей 5–10 років. Інтерактивний патріотичний журнал. У кожному випуску - адаптована інформація про національних героїв, історію і культуру України, уроки англійської, вірші та оповідання сучасних письменників, саморобки і уроки малювання, пізнавальні матеріали про довкілля і космос.

Обкладинка одного зі свіжих випусків журналу “Крилаті”
Обкладинка одного зі свіжих випусків журналу “Крилаті”
Журнал “Крилаті” подає тему про Конституцію України через казку про Попелюшку і пропонує обговорити, які її права порушила мачуха.
Журнал “Крилаті” подає тему про Конституцію України через казку про Попелюшку і пропонує обговорити, які її права порушила мачуха.

Передплата: https://presa.ua/krilati.html#delivery-ukr2

Передплатний індекс 98891.

Фейсбук-сторінка журналу

Безкоштовні випуски для дітей, що опинилися за кордоном під час війни.

«Малюк Котя»

Для дітей до 9 років. У журналі - корисні завдання поєднані з розвагами, щоб дитина могла легко й непомітно для себе навчитися читати і писати, вчити англійську, математику, природознавство і логіку.

Також є рубрика з рецептами страв, які цілком під силу дітям.

Передплатний індекс: 89526.

Десять дитячих українських журналів, які варто передплатити - Фото 14

Сайт журналу

Відеожурнал в Ютубі

Спецпроєкт «Казки з бомбосховища» - слухати і дивитися

«Мамине сонечко»

Є два журнали - для дітей 1-3 років, та для 2-5 років.
У випусках для малюків - картонні вкладки з іграми, реквізит для гри в казку, пальчикові персонажі, забавки-завдання на розвиток мислення, уваги, дрібної моторики рук. Передплатний індекс: 89374.

Десять дитячих українських журналів, які варто передплатити - Фото 15

Від 2 до 5 років. Щономера – казка із завданнями та вірші, оригінальна картонна гра, основи читання, письма і математики в ігровій формі. Передплатний індекс: 98579.

Сайт журналів Головред “Маминого сонечка” нині - в ЗСУ, тому з новими випусками можливі перебої, але архівні номери можна замовити за доступною ціною за номером +380664105762 (Вайбер).

«Пізнайко»

Для дітей 6–12 років. В журналі є рубрики «Пригоди», «Комікс», «Ігротека», «Читалка», «Лабіринт», «Історія», «Знай наших», «Факти», «Майстерня», «Цікавинки», «Чудасія». Сторінки з журналу “Пізнайко” Ілюстрації відомих художників виховують естетичний смак та відчуття прекрасного. Передплатний індекс: 40242.

Десять дитячих українських журналів, які варто передплатити - Фото 16

Фейсбук-сторінка журналу Познайомитися ближче: https://m.facebook.com/posnayko/

Безкоштовний випуск, виданий під час війни

Благодійна акція

«Розумашки»

Науково-популярний журнал для дітей 6–9 років.

Десять дитячих українських журналів, які варто передплатити - Фото 17

Постійні рубрики – «Читачун», «Чомучка», «Дивосвіт», «Технодром», «Слідами історії», «Хвостаті й вусаті». Інформація, яку можна зобразити – процес, пристрій, будову предметів, – переважно подається як малюнок або адаптована у вигляді зрозумілої дитині схеми з дотриманням пропорцій та збереженням наукової достовірності. Передплатний індекс: 98154.

Безкоштовний номер

Фейсбук-сторінка

Інстаграм

«Смайлик»

Для дітей 5–10 років. У кожному номері рубрики: «Англійська», «Кросворди», «Лабіринти», «Шифровки», «Головоломки», «Вчимося малювати», «Саморобки», «Досліди», «Світ тварин», «Хочу знати все», «Притчі та казки», «Ігри». Раз на місяць редакція розігрує 50 призів (настільні ігри. спортивний інвентар, книжки, пазли тощо).

Передплатний індекс: 49888.
Завантажити безкоштовний номер
Фейсбук-сторінка журналу

Десять дитячих українських журналів, які варто передплатити - Фото 18

«На крильцях ангела»

Християнський пізнавально-ігровий журнал для дітей. У ньому публікують біблійні історії, розповіді про головні християнські свята, повчальні казки та вірші, ігри, саморобки та конкурси. Видається за сприянням Київської Митрополії Православної Церкви України, з благословення Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

Передплатний індекс: 76462.

Десять дитячих українських журналів, які варто передплатити - Фото 19

“Малятко”

Щомісячний ілюстрострований журнал, що друкує казки, вірші, оповідки, саморобні іграшки, проводить конкурси для читачів.

Десять дитячих українських журналів, які варто передплатити - Фото 20

«Однокласник»

Для підлітків 12–15 років. Друкований журнал у цьому віці читатимуть, певне, ті підлітки, які в молодшому віці звикли до дитячої періодики та й загалом звикли до читання. Журнал намагається бути другом читачеві, спілкуватися на рівних, без нудного моралізаторства. В ньому є постери, інтерв’ю з зірками, новини кіно і музики, твори сучасних письменників і самих школярів. Передплатити Передплатний індекс: 74394.

Десять дитячих українських журналів, які варто передплатити - Фото 21

діти дитячі журнали українська мова читання


Що читати далі

Як TikTok підсаджує дітей на відео з сексом і наркотиками. Розслідування Wall Street Journal 50 найкращих україномовних YouTube-каналів – про науку, культуру, освіту, мандри, ґаджети та спорт "Наша дитина має знати українську". Родина з Лисичанська створила й розвиває дитячі ютуб-канали
Джерело матеріала
loader