«Скляна стеля»: що це таке та як її пробити
«Скляна стеля»: що це таке та як її пробити

«Скляна стеля»: що це таке та як її пробити

«Скляна стеля» — це метафора, яку часто використовують для опису невидимих ​​бар’єрів, які можуть перешкоджати прогресу жінок на робочому місці. Ці бар’єри можуть проявлятися як гендерні упередження, стереотипи або просто відсутність можливостей для жінок досягти керівних посад. Однак, попри ці виклики, багато жінок успішно розбили скляну стелю та піднялися на вершину своїх сфер діяльності. У цій статті ми розглянемо кілька порад для жінок, які прагнуть пробити скляну стелю та досягти вершин у своїй кар’єрі.

«Скляна стеля»: що це таке та як її пробити - Фото 1

Ознаки «скляної стелі»

Експерти видання The Economist вважають, що основними ознаками «скляної стелі» є:

  • Дії, що ти робила раніше, для просування кар’єрними сходинками, вже не працюють.
  • Коли питаєш начальника або свого менеджера, чому ти не можеш отримати підвищення, та перебуваєш у кар’єрному застої, він не може дати чіткої відповіді.

Але існує також ряд ознак «скляної стелі», які також варто врахувати, оскільки вони заважають жінкам просуватись вгору по кар’єрних сходинках, а інколи — навіть просто виконувати свою роботу. Ось ще ряд ознак «скляної стелі»:

  • Відсутність представництва: мало жінок в колективі або недостатньо жінок на керівних посадах в організації.
  • Гендерна різниця в оплаті праці: чоловіки отримують більше грошей за жінок, при тому, що виконують однакові ролі або мають однакову кваліфікацію.
  • Обмежені можливості просування: кваліфіковані особи, які натрапляють на труднощі в просуванні на вищі рівні відповідальності та керівництва.
  • Стереотипи та упередження: уявлення та стереотипи, які впливають на оцінювання, можливості та просування по службі, стосовно жінок.
  • Невидимі бар’єри: ​​негласні чи неписані правила, які ускладнюють просування певних груп кар’єрними сходинками, або ж суттєво заважають розкривати свій потенціал на роботі.
  • Обмежений доступ до нетворкінгу: труднощі з доступом до впливових мереж, наставництва. Наприклад, якщо на всі цікаві заходи, які допомагають знайомитись з людьми для кар’єри, начальник відправляє виключно чоловіків або виключно своїх друзів.
  • Відсутність гнучкості: обмежені можливості для гнучкої організації роботи, що може непропорційно вплинути на жінок, які часто поєднують роботу та неоплачувану хатню працю.
  • Ізоляція: створення відчуття ізоляції та відсутності причетності, що може стримувати людей від досягнення лідерських ролей.
  • Недооцінений внесок: жінки та недостатньо представлені групи можуть не отримати визнання за свій внесок та ідеї, або ж їхні ідеї присвоюються привілейованою групою працівників.
  • Проблеми балансу між роботою та особистим життям: тиск вибирати між просуванням по службі та особистим життям через негнучке робоче середовище.
  • Подвійні стандарти: різні очікування або суворіші судження щодо жінок або представників меншин порівняно з їхніми колегами-чоловіками чи представниками привілейованої більшості.
  • Мікроагресія: непомітні, часто ненавмисні дії чи коментарі, які виражають упередженість або дискримінацію. Детальніше про те, що таке мікроагресія читай у статті «Мікроагресії: що це таке, чому шкідливі, як покласти їм край«.
  • Неявні упередження: несвідоме упередження, яке впливає на прийняття рішень на робочому місці. Наприклад, коли начальник сексист, він автоматично буде усіляко заважати жінкам на шляху до успіху.
  • Відсутність зразків для наслідування: нестача рольових моделей на вищих рівнях організації, або у галузі.
  • Дискримінаційні практики: дискримінація при прийманні на роботу, просуванні по службі або доступі до ресурсів і можливостей.
  • Політика таємниці в оплаті праці: це політика, яка перешкоджає відкритим дискусіям про зарплати, що може закріпити диспропорції в оплаті праці. Наприклад, якщо в контракті напряму написано, що заборонено обговорювати свою зарплату навіть з колегами, або це карається санкціями, хоча не прописане в контракті.
  • Несправедливий розподіл ресурсів: нерівний розподіл ресурсів і підтримки для певних груп.
«Скляна стеля»: що це таке та як її пробити - Фото 2

Як знищити «скляну стелю»: 10 порад

Отже, як же знищити «скляну стелю», якщо виявила, що наштовхнулась на таку? Читай статтю далі!

1. Вір в себе

Впевненість є ключовою, коли справа доходить до розбиття «скляної стелі». Ти повинна вірити у свої здібності, свою цінність і свій потенціал. Невпевненість у собі може бути однією з найважливіших перешкод для просування. Знайди час, щоб подумати про свої досягнення та сильні сторони, і використовуй цю самовпевненість, щоб підживлювати свої амбіції.

2. Став чіткі цілі

Щоб досягти вершини, потрібен чіткий пункт призначення. Визнач свої кар’єрні цілі та склади план їх досягнення. Це може включати отримання додаткової освіти чи навчання, пошук наставників і спілкування з колегами, які можуть підтримати тебе на твоєму шляху.

3. Нетворкінг та будування стосунків

Друзі можуть відкрити двері, про які ти навіть не підозрювала. Відвідуй галузеві заходи, приєднуйся до професійних організацій і розвивай стосунки з колегами та менторами. Нетворкінг не лише пропонує керівництво та підтримку, але також може допомогти отримати доступ до можливостей, які можуть бути недоступні. До речі, як займатись нетворкінгом, можна дізнатись з нашої статті «Нетворкінг: що це таке, як вибудовувати робочі стосунки«.

4. Пошук наставника

Знайди наставника або наставників, які можуть надати вказівки та зрозуміти. Досвідчені наставники можуть допомогти зорієнтуватися у складнощах своєї галузі, запропонувати поради та надати доступ до цінних зв’язків. Наставництво є важливою складовою кар’єрного росту.

5. Йди на ризик

Просування часто вимагає виходу із зони комфорту та прийняття прорахованих ризиків. Будь готова досліджувати нові можливості та кидати собі виклик. Незалежно від того, чи йдеться про роботу над складним проєктом чи прийняття ролі з більшою відповідальністю, ризик може призвести до значних винагород.

6. Захищай себе

Жінки часто недооцінюють свої досягнення та внесок. Навчись захищати себе та свою роботу. Не бійся вести переговори про рух вгору кар’єрними сходами чи підвищення зарплати. Говорити про свої досягнення важливо для того, щоб отримати визнання.

7. Будь в курсі та пристосовуйся

Робоче середовище постійно розвивається, тому важливо бути в курсі галузевих тенденцій і технологічних досягнень. Будь адаптивна та відкрита до змін. Приймай постійне навчання та професійний розвиток, щоб залишатися конкурентоспроможною.

«Скляна стеля»: що це таке та як її пробити - Фото 3

8. Стійкість – це ключ

Стійкість — це здатність відновлюватися після невдач. Не кожен шлях до успіху є гладким, і ти можеш зіткнутися з перешкодами або моментами невдачі. Вчися на цьому досвіді та використовуй його як сходинку, а не як перешкоду.

9. Підтримка та союзництво

Створи систему підтримки як на роботі, так і в особистому житті. Союзники та захисники можуть допомогти  подолати труднощі та створити більш інклюзивне робоче середовище. Шукай осіб та організації, які виступають за розвиток та права жінок.

10. Будь першопрохідцем

Піднімаючись по кар’єрних сходах, не забувай прокладати шлях для інших. Будь наставницею, спонсоркою або зразком для наслідування для інших жінок, які прагнуть пробити скляну стелю. Твій успіх може надихнути та розширити можливості наступного покоління жінок-лідерів.

Успіхів на роботі!




Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Джерело матеріала
loader