10 цікавих та оригінальних ратуш Львівщини
10 цікавих та оригінальних ратуш Львівщини

10 цікавих та оригінальних ратуш Львівщини

Ратуша в Дрогобичі у радянський період
Ратуша в Дрогобичі у радянський період

Кожна з ратуш Львівщини має свою унікальну історію та архітектурний стиль. Наприклад, Львівська Ратуша є найвищою в Україні, а ратуша у місті Яворів має восьмикутну вежу з годинником-курантами та прикрашена гербом міста. Загалом, Львівська область має багато цікавих ратуш, які дивують своїм декором та архітектурним плануванням.

1. Городок

Городоцька ратуша побудована в 1832 р. у класицистичному стилі. Розташована на південному розі центральної площі міста.

У плані споруда П-подібна, двоповерхова. Над головним входом розташована квадратна у плані ратушна вежа. На вежі на рівні третього поверху міститься герб Городка, на рівні четверного поверху — чотири балкончики. Вище розміщений годинник-куранти з чотирма циферблатами, на кожному з яких написано «Городок» і «2004», тобто час встановлення нового годинника. У минулому вежу завершував конічної форми гостроверхий дах з флюгером. На фото до Першої світової війни цей шпилястий дах ще можна побачити, на польських міжвоєнних фото його вже немає. З такою вежею ратуша виглядала більш довершеною і стрункою.

Ратуша в Городку, 1910-1930-ті рр.
Ратуша в Городку, 1910-1930-ті рр.

Нині ратушу використовують за її прямим призначенням — тут розміщена Городоцька міська рада. Крім того, на першому поверсі міститься Городоцький історико-краєзнавчий музей (працює лише в будні).

2. Белз

Ратуша з бароковою чотириярусною вежею виглядає дуже великою для маленького 2-х тисячного містечка, нехай і колишньої столиці цілого князівства. Сьогоднішня ратуша – це будівля, яка у міжвоєнний період була перебудована із дзвіниці домініканського монастиря з келіями XVII століття. Вежу ратуші прикрашає ажуровий ліхтар, а на її четвертому ярусі у 1920 році встановлено годинник. За легендою, його стріли були колись виготовлені з татарських стріл.

Белзька ратуша – колишній келійний корпус монастиря домініканів
Белзька ратуша – колишній келійний корпус монастиря домініканів

3. Дрогобич

Дрогобич славиться вишуканою архітектурою та різноманітністю стилів. Пропонуємо відвідати одну із найпоказовіших будівель міста – Дрогобицьку ратушу. У самому серці міста ваш погляд надовго захопить ошатна і велична споруда. Зійшовши на вежу ратуші, ви матимете унікальну наслоду від споглядання міста з висоти пташиного польоту. Саме тут, на вежі ратуші, що велично височіє над буденним вируванням міста, палітра ваших вражень про Дрогобич сповниться святковою яскравістю.

Дрогобич, ратуша. Фото Адама Лєнкєвіча
Дрогобич, ратуша. Фото Адама Лєнкєвіча

У підземеллі Ратуші працює музей “Галерея ваг”. Колекція ваг налічує близько 500 експонатів. Найстаріша вага у колекції датується десятим століттям від народження Ісуса Христа. Найбільша вага, яку помістили у галереї, слугувала для зважування жінок у середньовічні часи. Якщо жінка важила менше три пуди (48 кілограм), її вважали відьмою.

4. Самбір

Самбірська ратуша, розташована на одній з найбільших Ринкових площ Східної Європи, є однієї з найстаріших в Україні. За легендою, ще на початку XVII століття з її балкону Лжедмитрій I виголосив свою промову до шляхти, закликаючи у похід на Москву.

Ратуша м. Самбір та площа Ринок у 1930-х рр.
Ратуша м. Самбір та площа Ринок у 1930-х рр.

5. Жовква

Жовківська ратуша збудована на місці колишніх міських казематів. Талановитий архітектор Броніслав Віктор добудував вежу з годинником, вхідний портик з масивними колонами. І будівля початку XX ст. гарно вписалася в ренесансну забудову міської площі. У вежі розташований музей міста, де можна побачити макет попередньої, зруйнованої ратуші, також через нього можна піднятися на балкон і оглядовий майданчик.

Ратуша у Жовкві
Ратуша у Жовкві

6. Поморяни

Ратуша перебуває в жалюгідному стані, але є однією з найоригінальніших споруд цього типу на Західній Україні. Основна її прикраса – чотири готичних вежі по кутах замість однієї великої вежі в центрі споруди.

Ратуша в Поморянах, 2016 р.
Ратуша в Поморянах, 2016 р.

7. Нове Місто

Село з назвою Нове Місто колись ним і було. Про це свідчить модерністична ратуша початку XX ст., яка давно виконує інші функції. Після втрати первісного призначення спочатку це був Народний дім і бібліотека. Зараз ратуша на реконструкції. Її мають прилаштувати під хостел для туристів, музей та адміністративні офіси. На вежі буде оглядовий майданчик.

Ратуша у селі Нове місто, що у Старосамбірському районі, унікальна тим, що є однією із небагатьох ратуш в Україні, збудованих у стилі модерн
Ратуша у селі Нове місто, що у Старосамбірському районі, унікальна тим, що є однією із небагатьох ратуш в Україні, збудованих у стилі модерн

8. Добромиль

Добромильська ратуша розташована на центральній площі міста Добромиля (Старосамбірський район, Львівська область). Побудована у стилі класицизму з елементами ренесансу. Історія не зафіксувала, коли була побудована добромильська ратуша. З приводу цього є різні дати. Держбуд УРСР зазначав, що вона стоїть з XVIII ст. Інші джерела подають XVI ст.

Добромильська ратуша
Добромильська ратуша

Ратуша нагадує стародавній замок: квадратна в плані, великий годинник, овальні вікна на другому поверсі та масивні дерев’яні двері. На фасаді вежі — проткнуте мечами яблуко — родовий герб Гербуртів, а також герб Добромиля.

9. Журавно

Журавно, 1920-30-ті рр. Фото: Генрик Поддембський
Журавно, 1920-30-ті рр. Фото: Генрик Поддембський

Найбільш вражаючою спорудою центру Журавного є ратуша, збудована на початку ХХ століття. Навряд чи десь у маленьких містечках можна знайти таку потужну споруду магістрату. Місцями вона нагадує оборонну синагогу. Зараз в колишній ратуші знаходиться Народний дім.

10. Нижанковичі

Ратуша в Нижанковичах
Ратуша в Нижанковичах

Одноповерхову ратушу в маленькому містечку Нижанковичі (Старосамбірський район Львівської області) на кордоні з Польщею ніхто б не помітив, якби вона не мала родзинки. Замість традиційної вежі з годинником, ратушу завершує скульптура оленя. Внаслідок останньої реставрації 2016 року ратушну вежу збільшено, а замість старого прогнилого оленя встановлено нового, але вже не такого великого.

Наталка РАДИКОВА

Джерело матеріала
loader