«Такі, як ти, вдруге не зустрічаються»: 6 зворушливих любовних листів українських письменників
«Такі, як ти, вдруге не зустрічаються»: 6 зворушливих любовних листів українських письменників

«Такі, як ти, вдруге не зустрічаються»: 6 зворушливих любовних листів українських письменників

Українські письменники не соромилися своїх почуттів у листах до жінок — вони освідчувалися в коханні, найщиріше вітали з днем народження та люб’язно питали, як справи. Василь Стус відправляв листівки з мордовських таборів, Михайло Коцюбинський вітав дружину з річницею весілля, а Борис Грінченко — цікавився здоров’ям обраниці.

Не тільки чоловіки писали листи — наприклад, у Лесі Українки є сповідь, де вона чуттєво звертається до свого коханого. Ми зібрали 6 листів українських письменників, де вони по-різному проявляють любов, ніжність і турботу. 

Іван Франко та Ольга Хоружинська

Іван Франко та Ольга Хоружинська уклали шлюб у травні 1886 року. Як зазначав історик Ігор Медвідь в інтерв’ю для ELLE, подружжя символізувало об`єднання двох Україн: галицької (її репрезентував Іван Франко) і великої України (її репрезентувала Ольга Хоружинська). Дружина діяча дописувала до багатьох журналів та допомагала чоловікові в його літературній праці. Разом вони видавали журнал «Житє і слово».

Борис Грінченко та Марія Гладиліна

Марія Грінченко була дуже близька зі своїм чоловіком — їх об’єднував не тільки шлюб, а й спільність переконань. Ще напередодні весілля вона написала Борисові Грінченку: «Ми любимо один одного, у нас тепер одна душа, але любов до України і спільна праця на користь їй ще дужче з`єднають нас і дадуть силу перемогти все». Марія допомагала чоловікові — наприклад, також записувала живу народну мову під час укладання «Словаря української мови».

«Такі, як ти, вдруге не зустрічаються»: 6 зворушливих любовних листів українських письменників - Фото 1

Михайло Коцюбинський та Віра Дейша

Віра Дейша познайомилася з Михайлом Коцюбинським завдяки громадській діяльності. У шлюбі вона турбувалася про побут, а ще — створювала умови для роботи, відпочинку, закордонного лікування чоловіка. Разом з Коцюбинським Віра брала участь у роботі громадської бібліотеки, музично-драматичного товариства, комісії з народної освіти. Вона також допомагала організовувати «Просвіту» й літературно-музичні вечори для дітей.

Василь Стус та Валентина Попелюх

Значну частину життя дисидент Василь Стус перебував в ув’язненні. Звідти він не забував писати рідним — зокрема, дружині Валентині Попелюх. У листах він питав про успіхи сина, передавав вітання друзям, а ще — зізнавався, як сильно скучив. «Валю, не журися мною. Я можу повторити й сьогодні — що, насамперед, живу тільки Вами — тим, що в мене є Ви — наші з Тобою батьки (в мене їх четверо і в Тебе їх четверо), що в мене є Син і є Ти, моя найсолодша, моя найчистіша, моя найславніша Кохана, Богородиця, лебединя», — писав дружині Василь Стус.

Василь Симоненко та Людмила Півторадні

Пара познайомилася в 1957 році в редакції «Черкаської правди». Василь Симоненко проходив переддипломну практику в газеті, а Людмила Півторадні — працювала там кур’єркою. Письменник присвячував десятки листів дружині, де щиро говорив про свої почуття. «Цілую з першого рядка, бо до останнього не втерплю — дуже скучив», — підкреслював Василь Симоненко. 

«Такі, як ти, вдруге не зустрічаються»: 6 зворушливих любовних листів українських письменників - Фото 2

Сповідь Лесі Українки

Свою сповідь Леся Українка присвятила невзаємному коханню — Сергієві Мержинському. Письменниця захоплювалася чоловіком і нерідко згадувала про нього в листах після знайомства в Ялті. Коли Сергій нездужав, Леся Українка приїздила до нього додому. Останні місяці життя Мержинського письменниця провела коло його ліжка.

«Такі, як ти, вдруге не зустрічаються»: 6 зворушливих любовних листів українських письменників - Фото 3

Колажі: Катерина Серегова


Джерело матеріала
loader