«Я була впевнена, що зійшла з глузду»: Аніта Луценко про досвід мовчання 21 день
«Я була впевнена, що зійшла з глузду»: Аніта Луценко про досвід мовчання 21 день

«Я була впевнена, що зійшла з глузду»: Аніта Луценко про досвід мовчання 21 день

Ви помічаєте кількість шуму, що оточує нас щодня: телефони, телебачення, новини, розмови, трафік, автомобілі? Додайте до цього весь внутрішній шум — стрес від роботи, війни, особисті стосунки, обов’язки, той потік свідомості у вашій голові, яка у вас була на зустрічі десять хвилин тому, розбіжності з вашим партнером десять днів тому, погане фінансове рішення, яке ви прийняли десять років тому. Ви намагаєтеся змусити весь цей шум замовкнути, але наш внутрішній голос, коли ви просто намагаєтеся заспокоїти свої думки, стає ще голоснішим. Практика мовчання дійсно зупиняє цей шум.

Ексклюзивно для ELLE.UA головна експертка країни зі здорового способу життя Аніта Луценко розповіла про практику «21 день мовчання» та про свій досвід проходження цієї обітниці з монахами.

«Я була впевнена, що зійшла з глузду»: Аніта Луценко про досвід мовчання 21 день - Фото 1

Що таке практика мовчання та для чого люди приймають цю обітницю?

Ціль практики мовчання — це побачити речі такими, якими вони є насправді: це процес самоочищення за допомогою самоспостереження, накопичення енергії замість її витрати на розмови та поглинання інформації. Цей шлях є універсальними ліками проти усіх проблем і він не має нічого спільного з жодною релігією або віруваннями, тому його вільно можуть практикувати всі без жодних розбіжностей з погляду раси, касти або віросповідання.

Впродовж курсу, і це дуже важливо, необхідно повністю припинити всі види релігійних практик — читання молитов, мантр, богослужіння, спів, танці, піст тощо. Всі інші медитативні та оздоровчі практики також слід призупинити, також не можна читати, писати, слухати музику, власне, нічого не можна робити. Найбільша розвага — приготувати та попити трав`яного чаю або випрати одяг.

 Що надихнуло вас пройти цю практику та мовчати 21 день?

Моїм натхненням пройти практику мовчання 10 років тому, коли езотеричні практики ще не були таким мейнстримом, стала моя цікавість до чогось нового. На той момент я вже спробувала кундаліні йогу, динамічні медитації, мала вже певний досвід, тобто шукала  чогось більш системного. В той період я вже була на телебаченні тренером «Зважених і щасливих» і це теж було неабияким випробуванням. Мені хотілось повернутись до свого спокою, віднайти та зʼясувати саме власні нові цілі, а не те, що мені диктує нове положення та оточення і його очікування від мене. 

 Розкажіть про те, яким був розпорядок дня? 

Дівчата і хлопці живуть окремо в різних будівлях, в маленьких кімнатах, де є тільки ліжко. Всі в білому одязі — обов`язково. День розпочинався з раннього підйому о 5 годині ранку і справжній монах годину розповідає простою англійською мовою про любов, злість, ревнощі, доброту, гнів тощо. Щодня нова тема.

Сніданок — смачний та вегетаріанський, мʼясо ми не вживали, і звісно ж,  ніхто не спілкувався, повне мовчання протягом дня. Потім медитація «ходіння» — це 15-метрова доріжка, по якій треба йти так повільно, щоб відчувати, як дихаєш, скільки ти займаєш місця у просторі, як підіймаєш ногу і про що в цей час думаєш. Кожного дня час збільшується від 15 до 45 хвилин. Друга частина медитації відбувалась, сидячи за певною схемою, яку тобі детально пояснюють. Ввечері читання мантр, тут воно скоріше, сприймається як розвиток своїх вокальних здібностей і дихання. На 21 день я відчувала себе співачкою. 

Обід лише до 12 години, а після нього їсти заборонено, таким чином, за час там я скинула так багато, що спідниця, в якій я приїхала, не трималася на моїх стегнах, а чоловіки, що приїздили із вагою під 100 кілограмів, їхали з 70 кілограмами звідти. Після обіду знову медитації, вільний час на спостереження себе і природи. Медитація 4 рази на день по 1-3 години. О 9 сон, і варто зазначити, що таких яскравих снів, як тоді, я не бачила ніколи в житті.

«Я була впевнена, що зійшла з глузду»: Аніта Луценко про досвід мовчання 21 день - Фото 2

Чи були складні моменти протягом проходження практики? 

Так, складні моменти були. Памʼятаю, на 3 день я абсолютно була впевнена, що зійшла з глузду, адже найскладнішими були якраз перші дні, коли всередині відбувається якийсь переворот, все змінюється, ти починаєш переусвідомлювати багато речей у своїй голові, потік думок і діалогів швидкісний, як Феррарі. Після 7 днів стає все ж набагато легше, а потім здається, що тільки на 14 день ти отримуєш потрібний досвід, а насправді лише після 21 дня розумієш, що навіть два тижні у практиці — це був тільки початок. На 21 день я могла повністю контролювати свої думки. 15-метрову доріжку я могла не пройти за годину, так сповільнився темп і підвищилось сприйняття всього. Тепер ти вирішуєш, що робити, а не твій «неспокійний» розум. 

 Які були ваші очікування щодо прийняття аскези та чи справдились вони? 

На момент, коли я приймала аскезу, в мене була певна криза в особистому житті. Важливо було зрозуміти, що не важливо хто який, важливо яка – я, чи добра, чи цікава, чи впевнена, чи зі світлими думками та діями. Я усвідомила, що якщо стану такою, як сама хочу бачити себе, то питання у «своїй людині» зникне. Коли ти відчуваєш себе по-справжньому собою і маєш свободу дій, тобі не потрібно шукати когось, ця людина сама тебе знайде. Люди бачать простих, добрих, відкритих і самі починають тягнутися до тебе.

Як підготуватись до обітниці мовчання, особливо, якщо наважуєшся на цей крок вперше? 

Щоб підготуватись до обітниці мовчання, потрібно присвятити час і знайти чітке запитання, на яке ти хочеш отримати відповідь в ході цієї аскези. Також важливі риси, які допоможуть підготуватись до прийняття аскези мовчання:  терпіння, старанність і, навіть, хоробрість, адже аскеза мовчання — це доволі складно і  морально ви маєте бути готові до цього, оскільки заглиблюючись в себе, свої думки, ви зіштовхнетесь з дуже незручними почуттями та емоціями. Важливо бути готовими до повного прийняття себе, незалежно від того, яка сторона вашої особистості відкриється.

Кому б ви радили взяти обітницю мовчання? 

Тим, хто бажає знайти нові відчуття, цілі, бажання відкривати нові ідеї та хоче пізнати себе краще. Якщо ви готові до сильного трансформаційного досвіду, який допоможе вам повністю реалізувати свій потенціал, заглибитись більше у себе, свої думки, свої проблеми, переосмислити цінності, зрозуміти, як багато енергії забирають в нас, здавалося б, такі прості та буденні речі, то практика мовчання може стати саме тим, що вам потрібно і що вам допоможе.

Чи наважились би ви на такий крок ще раз?

Чи наважилася б я повторити це зараз, відверто кажучи, не знаю. Хоча після проходження повного курсу у 21 день,  другий раз ти вже проходиш меншу кількість днів. Зараз мені складно уявити, як прожити навіть тиждень без телефону і жодної інформації про донечку, адже вперше досвід з обітницею мовчання був тоді, коли Мії ще не було. Але я вважаю, що всім раз на тиждень варто робити собі розвантаження від інформаційного шуму та роботи, щоб відпочивати енергетично.

Які довгострокові зміни у своєму житті ви помітили після практики мовчання 21 день?

Сподіваюсь, головні зміни ще побачити в майбутньому. Якщо говорити про зміни на сьогодні, то, думаю, я стала спостережливішою, більш відповідальною до того, що я говорю та на що витрачаю час. Коли ти не маєш доступу до музики, блокноту, розмов, то розумієш, який це дар і яка це повнота життя, насиченість і цікавість. Я глибше пізнала свої різні сторони, погані також, почала краще розуміти те, ким я дійсно є, та стала більше прислуховуватись до своїх думок і сигналів тіла.  Як на мене, я навчилась не просто слухати, а по-справжньому чути людину і на багато ефективніше спілкуватися загалом. Після проходження практики я точно зрозуміла, що медитація – це моє заспокійливе плюс концентрація і розв`язання складних питань. Просто ставлю питання, після сідаю в медитацію на 20-60 хв і отримую просту відповідь. Як на мене, то це велика економія часу. 

Про що ви думали під час проходження цієї практики?

Дзеркал там не було, тож я точно не думала про свою зовнішність. Тільки про події в моїй голові. Іноді зовнішні подразники відривають нас від внутрішнього діалогу та навʼязують думки, що насправді нам не притаманні. В мене зʼявилося нове відчуття стосовно мого життя, моїх особистих якостей, цілей та кола спілкування. До того ж час, проведений наодинці з собою — дуже цінний і показовий маркер, чи добре тобі та цікаво із самим собою.

Кому б ви не радили таку аскезу та мовчати протягом 21 дня?

Студенти досягають розвитку за допомогою власних зусиль, ніхто інший не може працювати за них. Тому ця медитація підійде лише тим, хто готовий працювати серйозно і дотримуватися дисципліни на 100%. 

А взагалі-то, рекомендую як експеримент спробувати зробити собі відпочинок у тиші: протягом дня або вихідних зобов’яжіться не відповідати на телефонні дзвінки, не заходити у соцмережі та нічого не знімати, не вмикати телевізор, не слухати музику, не читати та не розмовляти. Проведіть час в медитації, йозі, походах або іншій тихій практиці, що допоможе знайти нові куточки себе і побачити свої нові необмежені можливості.

А наступного дня відчути, наскільки прекрасно, що ми можемо розмовляти та обмінюватися думками й почуттями з іншими — це неоціненний подарунок.


Джерело матеріала
loader