Як знайти себе та почати шлях до найголовнішого у вашому житті
Як знайти себе та почати шлях до найголовнішого у вашому житті

Як знайти себе та почати шлях до найголовнішого у вашому житті

Питання «Ким я себе бачу в житті?» все частіше переходить з екзистенційної сфери в повсякденну. Люди не розуміють, чого вони хочуть, яку роботу мають виконувати. Дедалі частіше вони намагаються знайти відповіді на ці питання в кар’єрних консультантів та психотерапевтів. 

Поради від психологів та психоаналітиків для пошуку себеУ другій половині життя з’являються нові питання: “Навіщо я тут? Яка моя мета?”. Це не просто про “я живу і дихаю”, а про цінності, яким ми служимо. Фото: Pexels

У чому полягає важливість пошуку себе та чому нам складно обрати свою справу? Дізнайтесь, як пізнання себе сприяє особистому розвитку та досягненню життєвого балансу – в матеріалі.

Важливість внутрішнього пошуку 

Пошук нової роботи не обходиться без дослідження своїх інтересів, вмінь та бажань, впевнена CEO платформи розвитку кар’єри Happy Monday Анна Мазур. Розуміння себе починається з рефлексії та питання «Чого я зараз хочу?». Перша відповідь не має визначати ваші подальші дії, дайте собі хоча б три місяці на дослідження, радить Анна Мазур. 

Також варто частіше залишатися наодинці зі своїми думками та переживаннями, вивчати їх, вважає нейродослідниця Наталя Кадя. Та питання «як знайти себе у житті» не може залишатися просто думкою, пошуки мають переростати в дію, впевнений психоаналітик Джеймс Голліс.

«Найголовніше – це відчуття сенсу, цілеспрямованості. Якщо ви робите те, що для вас має значення, то можете пережити труднощі. Смертність та короткочасність життя говорять нам, що потрібно його прожити якнайкраще та усвідомлено», – пояснює психоаналітик та професор Джеймс Голліс.

Пошук себе не завжди приємний, зазначає професор Голліс. Іноді ви відчуваєте, що вам страшно виступати перед публікою чи показувати назагал зроблену роботу. Такі переживання є вашим знаком: потрібно наважитися та точно йти у цю сферу, впевнений психоаналітик.

Жінка переживає перемогу в роботі

Якщо ви робите те, що для вас має значення, то можете пережити труднощі. Фото: Pexels

Чому складно обрати свою справу? 

Протягом життя людина зіштовхується з певними соціальними очікуваннями. Вони можуть впливати на вибір партнерів, роботи, захоплень та навіть самосприйняття. Тому час від часу варто запитувати себе: «Чому в мене виникають такі потреби чи бажання? Чи отримаю я задоволення, якщо досягну цього бажання, але ніхто про це не здогадається?». Іноді соціальні очікування вкорінюються у наше світобачення дуже сильно. Відділити їх від власних можна лише завдяки рефлексії або в роботі з психотерапевтом чи психологом.

Крім соціальних очікувань, вам можуть перешкоджати у виборі своєї справи: 

  1. Невміння мріяти та планувати. Кар’єрна консультантка Анна Різніченко радить вчитися мріяти. Іноді люди забувають про свої бажання та здобувають освіту, обирають посаду через слова батьків чи невпевненість в своїх силах. Тому саме час помріяти на тему нової професії чи заняття.
  2. Страх невдачі. Дослідження показують, що люди, які бояться поразки чи помилки, недостатньо використовують свої здібності, що і підвищує шанси невдало завершити справу. Тобто вони створюють замкнене коло. Невдачі, які спіткають всіх новачків, можуть штовхати до розчарування та відмови продовжувати. Однак згадайте про досвід підприємців чи письменників. Наприклад, Джоан Роулінг, авторці «Гаррі Поттера», видавництва відмовляли 31 раз, однак це її не спинило.
  3. Відсутність дисципліни. Це про повернення контролю над своїм життям, пояснює професор Джеймс Голліс. У час, коли на українців впливає російська агресія, може складатися враження, що управління власним життям перебуває в чужих руках. Складно, але потрібно повернутися до щоденного виконання справ, які цінні для вас. Продовжувати допомагає мужність, витривалість та дисципліна.
  4. Немає відчуття цінності роботи. Іноді може з’являтися відчуття, що цією роботою точно не зміниш світ, тоді навіщо продовжувати? Зверніть увагу на те, чи для вас особисто ця робота є цінною? Ось, вже зробили щасливою одну людину – себе. 

«У другій половині життя з’являються нові питання: “Навіщо я тут? Яка моя мета?”. Це не просто про “я живу і дихаю”, а про цінності, яким ми служимо. Я обрав справу, яка не змінює світ, однак дає особисто мені мету, сенс та допомагає встановлювати потужні зв’язки з іншими людьми», – ділиться психоаналітик та професор Джеймс Голліс.

Дівчина переживає фазу пошуку себе

Через відсутність самопізнання виникає дисбаланс та нерозуміння чого хочеться та як знайти себе. Фото: Pexels

Як знайти себе 

Коли ви думаєте над питанням «Як знайти себе в житті?», спочатку почніть мріяти, а потім пробувати, радить консультантка з профорієнтації Анна Різніченко. 

Уявіть, яка має бути саме ваша робота, робоче місце, зарплата та формат праці. Після того, як ви окреслили роботу мрії, пройдіть співбесіди. Розмова з рекрутером покаже, які навички варто підтягнути, а з чим ви вже добре справляєтеся. Абстрактна мрія перетвориться на конкретні завдання. Ось, ви на крок ближче до досягнення цілі.

«Коли я питаю людей на консультаціях або практикумах, яке морозиво вони люблять, люди соромляться, посміхаються, але точно знають відповідь: ванільне, полуничне, фісташкове, лимонне. Хтось точно знає, що не любить морозиво. І це теж відповідь. Це точне знання себе і своїх смаків. Але вся сіль в наступному питанні: а звідки ви це знаєте?» – розповідає Анна Різніченко.

Іноді люди губляться у тому, що вони хочуть, які навички мають та куди повинні рухатися. Можна запитати у друзів та знайомих, з якою проблемою вони б могли до вас звернутися, що, на їхню думку, вам найкраще вдається. Допоможе й звернення до кар’єрного консультанта. Разом ви можете переглянути, яка справа вам підходить та як застосувати вже здобуті навички.

«Моя порада як психотерапевтки – переходити в ту сферу чи спеціальність, яка вам дуже до душі. Лише тоді ви матимете потрібну мотивацію в розвитку та бажання вставати зранку з ліжка», – зазначила HRBP, психотерапевтка Юлія Стефурак.

Роль пізнання себе у досягненні гармонії та успіху

Перший крок до гармонії та балансу в житті – це розуміння своїх потреб. Другий – їхнє втілення та відчуття, що ваша робота має мету та цінність. Йдеться не лише про створення інновацій, вдалого бізнесу, а й про допомогу людям, втілення своїх та їхніх мрій. 

Кар’єрна консультантка Юлія Ляховенко розповіла, що дедалі частіше зіштовхується з клієнтами, які не знають, чого хочуть. З питанням як себе знайти вони звертаються до коучині, а не до себе. Втрата контакту з собою веде до нерозуміння власних потреб та мрій. Людина звертається до оточення у пошуках простих інструкцій: «що робити далі». Однак, навіть отримавши відповідь, вона не зможе її втілити, бо внутрішньо не згодна, не хоче цього. 

«Тому й виникають такі запити, на які ніхто, крім самої людини, насправді не здатен знайти відповіді», – пояснила Юлія Ляховенко MCtoday.

Через відсутність самопізнання, постійне порівняння своїх досягнень з тими, про які говорять соцмережі, виникає дисбаланс та нерозуміння чого хочеться та як знайти себе в цьому житті. Тому важливо робити кожен свій вибір, дослухаючись до бажань, а не до самокритики. Зрештою, можна проаналізувати помилки та повторити спробу, ніж допрацьовувати ідеальний план, який ніколи не вдасться втілити.

Джерело матеріала
loader