Процедуру розірвання шлюбу спростили: коротко про основні зміни
Процедуру розірвання шлюбу спростили: коротко про основні зміни

Процедуру розірвання шлюбу спростили: коротко про основні зміни

Наприкінці 2024 року набули чинності зміни до Сімейного кодексу України, спрямовані на додатковий захист жінок та дітей. Що саме змінилося і як ці нововведення працюють на практиці? Пропоную розібратися.

Зміни стосуються можливості розірвання шлюбу під час вагітності дружини та до досягнення спільною дитиною одного року. Раніше розлучення у вказаний період не допускалося, окрім випадків:

• вчинення одним із подружжя злочину проти іншого з подружжя чи дитини;

• якщо під час вагітності дружини батьківство зачатої дитини визнано іншою особою;

• якщо до досягнення дитиною 1 року батьківство щодо неї визнано іншою особою або з актового запису про народження виключений запис про батька (за рішенням суду).

Процедуру розірвання шлюбу спростили: коротко про основні зміни - Фото 1

Такі законодавчі обмеження нерідко створювали для жінок, які бажали офіційно розлучитися, неабиякі труднощі. Особливо це стосувалося жертв домашнього насильства, для яких питання розірвання шлюбу з кривдником було нагальним.

Законодавець врахував та виправив недоліки. За новими правилами розірвання шлюбу можливе в будь-який час — зокрема, під час вагітності дружини або протягом одного року після народження дитини.

Крім того, однією із ключових змін стало скасування строку на примирення у випадку чинення домашнього насильства в сім’ї. Раніше суди нерідко давали подружжю час обдумати свої наміри та зупиняли розгляд справи на строк до 6 місяців. На жаль, призначення строку на примирення у багатьох випадках не приносило позитивних результатів, а сприяло лише більшому поглибленню конфлікту, а подекуди — створювало справжню пастку для жертв аб’юзу.

Відтепер сам факт відкриття кримінального провадження, цивільної справи або справи про адміністративне правопорушення щодо домашнього насильства унеможливлює вжиття заходів для примирення. Додатковими доказами чинення домашнього насильства можуть слугувати рішення про видачу обмежувальних приписів, медичні довідки, чеки про придбання медикаментів тощо.

Описані мною зміни вказують на якісний розвиток українського законодавства та його спрямованість на реальний захист тих, хто потребує цього захисту. Водночас зміни засвідчують визнання державою права жінки на свободу вибору, яка не повинна обмежуватися за жодних умов.

Процедуру розірвання шлюбу спростили: коротко про основні зміни - Фото 2

Наостанок дам декілька практичних порад про те, як підготуватися до судового процесу і отримати позитивне для себе рішення якнайшвидше.

1. Зберіть всі документи, які стосуються вас особисто, вашого шлюбу, спільних дітей та майна. У вас на руках, якщо це можливо, повинні бути всі оригінали, в гіршому випадку — нотаріально засвідчені копії документів. Подбайте про те, щоб документи зберігалися у надійному місці і не опинилися в руках вашого майбутнього процесуального опонента, який може діяти недобросовісно.

2. Зверніться до адвоката, який спеціалізується на веденні шлюборозлучних процесів. Щонайменше потрібно проконсультуватися зі спеціалістом та обговорити можливі варіанти дій. Усна консультація з адвокатом дозволяє за незначні кошти розкласти ситуацію «по поличках» і отримати цінні поради.

3. Зберіть докази чинення щодо вас домашнього насильства, якщо такі ситуації мали місце. Перелік необхідних доказів та інструкції щодо процесу їхньої підготовки вам озвучить адвокат.

4. Підготуйте позовну заяву разом з додатками до неї і звертайтеся до суду. На цьому етапі я раджу заручатися підтримкою кваліфікованого адвоката. Якісна правнича допомога є запорукою досягнення швидкого та бажаного результату у судовому процесі та дозволяє мінімізувати вашу особисту залученість у судові баталії.

5. Не відкладайте на потім вирішення питань про визначення місця проживання спільних дітей, їхнє утримання та подальше виховання. Це можна зробити як у судовому порядку, так і шляхом укладення нотаріально посвідченого договору.

Джерело матеріала
loader