Карпатському Лещетарському Клубу-100 років. Перші українські лещетарські змагання на кінокадрах 1929 р.
Карпатському Лещетарському Клубу-100 років. Перші українські лещетарські змагання на кінокадрах 1929 р.

Карпатському Лещетарському Клубу-100 років. Перші українські лещетарські змагання на кінокадрах 1929 р.

Посвячення домівки Карпатського Лещетарського Клубу, 4 березня 1934 р.
Посвячення домівки Карпатського Лещетарського Клубу, 4 березня 1934 р.

Дата 15 лютого 1929 р. є знаковою в діяльності клубу. По 4-х роках просвітницької, організаційної  праці  та численних лещетанських прогульок та виїздів в гори були організовані і проведені повноцінні змагання з “лещетарського бігу на 18 км” або за сучасною термінологією – з лижних перегонів.

Довжина траси і характер місцевості вказують, що це не був розважальний “корпоративний” захід, а  повноцінні змагання для підготованих спортовців. Траса починалась від ресторану на Погулянці, далі долиною Медунки до Чортових скель, а потім зворотньою дорогою до місця старту.

Фото маршруту

Також змагались жінки та юніори на коротших  трасах 3 і 6 км. Загальний набір висоти на трасі 18 км складав 391 м.

 

Завдяки детальному репортажу в газеті ДІЛО маємо докладний опис учасників і переможців змагань.

Репортаж в газеті ДІЛО

Першими прийшли брати Мрици, третій Рак. Відзначено добрий результат голови КЛК Володимира Паньківа, який прийшов четвертим, а в класі “сеньйорів” став переможцем.

Володимир Паньків
Володимир Паньків

Серед жінок переможцем стала Нуна (Анна) Говикович, далі місця розподілили між собою Оля Струмінська , Дарка Федак, К.Гвоздецька, З.Свистунівна.

Судівство здійснювала комісія під проводом проф. Степана Гайдучка, інж. Шепаровича, Макарушки, Старосольського, Врецьони і Жарського.

Н.Говикович-Рожанківська (7), К.Гвоздецька (23), О.Струмінська (9), Д.Федак (21), М.Рогожа-Макарушка (без номера). Погулянка 1931р
Н.Говикович-Рожанківська (7), К.Гвоздецька (23), О.Струмінська (9), Д.Федак (21), М.Рогожа-Макарушка (без номера). Погулянка 1931р

Змагання викликали широке зацікавлення публіки та українських установ. Фундаторами індивідуальних та мандрівних(перехідних) нагород стали “Маслосоюз”, часопис “Новий час”, “Червона калина“, книгарня Наукового Товариства ім..Шевченка,  інж.Шепарович, п.І.Левицька.

Урочисте нагородження відбулось в залі  “Української Бесіди”. Переможці в різних номінаціях отримали золоті, срібні, бронзові жетони, книги та лижі. Вечір продовжився розважальною програмою  ”в котрій присутні могли подивляти мистецький спів нашого знаного співака д-ра Тисяка, який своїми піснями очаровував слухачів”. Програму закінчив перегляд спортивних фільмів.

фото плівки

Безцінними свідченнями цієї події є кінокадри зняті Олександром Пежанським на змаганні. Про це стало відомо підчас відеоконференції з п.Дарією Ярошевич, дочкою О.Пежанського , яка відбулась влітку 2021 р. в рамках  Львівських Фотофестин , проведеними Львівським Фотомузеєм. В цьому ж році п.Д.Ярошевич передала з США в Україну кіноплівку, яка була оцифрована Львівським Фотомузеєм. Оцифрування було непростим, оскільки фільм знятий на плівку фірми Pathe, формат 9.5 mm з перфорацією посередині між кадрами.

Кінопроектори для такої плівки велика рідкість, але в скорому часі проблема була вирішена за допомогою дитячого проектора, придбаного на одному з інтернет –аукціонів.

ВІДЕО ОЦИФРУВАННЯ

Жодних сумнівів, що це змагання КЛК немає, на кінокадрах багато впізнаваних облич. Так,  на 00:14 сек  на передньому плані Юліан Мудрак- економіст,  громадський діяч, член НТШ, на  00:36 сек   під №10 фінішує Володимир Паньків, 00:46 зправа в окулярах з наплічником Степан Гайдучок,01:13 Маруся Мудрак, а на 01:58 сам автор Олександр Пежанський.

В подальшому змагання на Погулянці стали традиційними.  Вже в наступному році КЛК  організував міжклубові змагання, в яких взяли участь команди Українського Студентського Спортового Клубу, УСК(Академічна гімназія), спортивні товариства ”Сагайдачний” та “Україна”. В наступні роки КЛК проводив змагання  у Львові, Славську і Ворохті  з різних видів  лижного спорту.

ВІДЕО ЗМАГАНЬ

Після побудови в Славську домівки клубу, проект якої безкоштовно виконав архітектор Олександер Пежанський, в Славську почали проводити краєві зимові олімпіади. В них змагались у всіх лижних дисциплінах багато українських клубів Галичини.

Фільм про перші лещетарські змагання є цінним історичним документом,  недарма його автор О.Пежанський беріг його  підчас вимушеної еміграції до Польщі, пізніше до США,  і в тому що він повернувся в Україну є велика історична справедливість.

Висловлюємо щиру шану і подяку п.Дарії Ярошевич за збережений і наданий фільм.

Ігор ТКАЧИК

Джерело матеріала
loader