Евакуацію музейних цінностей провели у 63 закладах культури - МКСК
Евакуацію музейних цінностей провели у 63 закладах культури - МКСК

Евакуацію музейних цінностей провели у 63 закладах культури - МКСК

Станом на сьогодні евакуаційні заходи щодо музейних цінностей проведено в 63 закладах культури.

Про це повідомила перша заступниця міністра культури Галина Григоренко на брифінгу, передає кореспондент Укрінформу.

"З початку повномасштабного вторгнення понад пів мільйона одиниць державного музейного фонду були евакуйовані. 63 музейні установи передали свої колекції до 21 приймаючої установи", - сказала Григоренко.

Вона зазначила, що на прифронтових територіях — у Чернігівській, Сумській, Харківській, Запорізькій, Донецькій, Луганській, Дніпропетровській, Одеській, Миколаївській та Херсонській областях — зберігається приблизно шість мільйонів об’єктів. За її словами, зараз ідеться вже не про першу, а про третю — подекуди навіть четверту — чергу евакуації музейних колекцій, і виникає гостра потреба в нових локаціях для їхнього зберігання.

"Озвучена нам потреба — це майже 19 тисяч кубометрів і 527 м² площі для зберігання переміщених музейних колекцій. Водночас за інформацією від приймаючих сторін у Західній та Центральній Україні, наразі наявні лише 934 м². Тобто ми маємо запит на 19 тисяч кубометрів проти 900 м². Фізично нам зараз просто нікуди вивозити колекції", - сказала заступниця міністра.

За її словами, наразі міністерство співпрацює з Фондом державного майна України, аби знайти можливість використання приміщень, які не облаштовані як музейні укриття. Йдеться про те, щоб спершу передати ці об’єкти на баланс міністерства, а згодом — музейним установам.

Заступниця міністра наголосила, що кожне таке приміщення має бути відповідно обладнане: мати системи осушення або зволоження повітря, стабільний температурний режим, охорону та сигналізацію.

"Для цього всього потрібні люди — штатні зберігачі, які будуть фізично охороняти об’єкти та періодично перевіряти стан колекцій. Адже, як ви розумієте, навіть упаковані предмети з часом можуть псуватись саме через тривале зберігання в упаковці. На це все потрібні кошти, тому міністерство наразі працює з областями, аби вони могли передбачити відповідне фінансування", - сказала Григоренко.

Вона зауважила, що наразі музеї в Сумській, Миколаївській, Харківській областях та Одесі готуються до переміщення культурних цінностей.

Читайте також: Зеленський підписав закон про ратифікацію конвенції Ради Європи про захист культурнихцінностей

Заступниця міністра зазначила, що в межах України вже майже закінчуються приміщення для зберігання музейних цінностей, тому наразі ведеться активне спілкування з міжнародними партнерами щодо надання їхніх приміщень для цих потреб.

"Однак у нас є складнощі в законодавстві, оскільки переміщення культурних цінностей за межі країни, частини державного музейного фонду, наразі можливе лише для експозицій, виставок, досліджень або реставрації. Якщо ж мета вивезення — це евакуація, то приміщення наразі не відповідають вимогам нормативного поля. Тому ми активно працюємо над змінами, щоб зробити можливим переміщення музейних колекцій за кордон для евакуації. Однак потрібно враховувати всі труднощі пов’язані з цим процесом", - додала Григоренко.

Як повідомлялося, представники Міністерства культури та стратегічних комунікацій і Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина обговорили співпрацю у захисті культурної спадщини України та інформаційній сфері.



Джерело матеріала
loader