8 травня у Львові стартує VII Всеукраїнський форум військових письменників
8 травня у Львові стартує VII Всеукраїнський форум військових письменників

8 травня у Львові стартує VII Всеукраїнський форум військових письменників

Триватиме уже традиційна літературна подія – Всеукраїнський форум військових письменників – від 8 до 11 травня. Письменники, які з початком російсько-української війни 2014 року взяли до рук зброю і пішли захищати батьківщину, а також воїни, які почали писати, перебуваючи в зоні бойових дій, приїдуть на чотири дні до Львова, щоб поспілкуватися з колегами по перу і побратимами по зброї й презентувати свою творчість читачам.

Військові письменники, письменники-волонтери та бібліотекарі й видавці з різних регіонів України матимуть зустрічі не лише з читачами у Львові, але й у бібліотеках територіальних громад Львівської області. Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім. Романа Іваничука в особі директорки Тетяни Пилипець та за участі Володимира Скоростецького і Владистава Якушева є співзасновниками Всеукраїнського форуму військових письменників.

Цього року ряди учасників ФВП поповнять нові творчі військові, серед яких – лідер гурту “Тінь Сонця” Сергій Василюк, актор Херсонського театру ім. Миколи Куліша Володимир Тука, популярні письменники Павло Деревянко та Ігор Мітров. Будуть і ветерани, які з нами з першого Форуму – Петро Солтис, Влад Якушев, Назар Розлуцький, Микола Ніколаєв.

На жаль, маємо непоправні втрати. В липні минулого року загинув світлий, життєрадісний Василь Паламарчук – автор книжки “Військовий непотріб”. Завдяки підтримці родини Василя і меценатам цьогоріч започатковано літературну премію ім. Василя Паламарчука “Смішно про страшне”, переможці якої будуть названі наприкінці першого дня роботи Форуму – 8 травня.

В рамках попереднього, шостого, форуму в 2024 році вперше працювала тематична панель «Говорити, щоб пам`ятали», яка зібрала два десятки родин новітніх Героїв, що презентували тексти загиблих авторів, а також твори про них. Неочікувана висока зацікавленість професійної спільноти комеморативною літературою, відчутна потреба в інструментарії з промоції літератури саме цієї тематики, спонукає нас до творення нової спільноти з бібліотекарів, промоутерів читання і книжкових інфлюенсерів, щоб надати апробований нами інструментарій та спільно напрацювати нові кейси у роботі з літературою пам’ятування. Тому цього року діятиме координаційна платформа #Усі_свої. Платформа діятиме впродовж перших трьох днів роботи Форуму.

Програма роботи координаційної платформи #Усі_свої

 8 травня

  • 10.00-11.30 Прес сніданок за участі всіх учасників Форуму і представників ЗМІ, букблогерів
  • 12.00-15.00 Початок роботи координаційної платформи. Знайомство з учасниками панелі «Говорити, щоб пам`ятали». Спікерами будуть:  дружина Героя України Генерала Кульчицького Надія Кульчицька (Львів),  мама Народного Героя України Степана Чубенка та упорядниця його творчої спадщини Сталіна Чубенко (Полтава), батько поета Юрія Руфа Роман Дадак (Львів), мама Михайла «Лємберга» Олена Чернінька, авторка книги «Лємберг. Мамцю, ну не плач», сестра Юрія Колесника Феодосія Колесник (Львів) з книгою “Історія воїнів ЗСУ про нашу животворну мову”, сестра Олександра Закерничного, письменника, автора книг «Синочка» та «Записки добровольця», Світлана Шевченко та його племінниця Наталя Шевченко (Одеса), біографка Івана Баранича Ольга Григуть (Львів), мама та упорядниця творчої спадщини поета та музиканта Іллі Чернілевського Ольга Чернілевська (Київ), дружина Костянтина Гнітецького Оксана Фусик, що є режисеркою «Суспільне. Рівне», де вона з чоловіком створила цикл програм про місцевих літераторів (Рівне), Юлія Какуля-Данилюк, промоутерка творчості та засновниця кімнати пам’яті у рідному селі Капитолівка закатованого росіянами Володимира Вакуленка (Харків), Оксана Набєгова, матір та упорядниця книги загиблого сина Романа Набєгова (Хмельницький), букблогерка, оглядачка мілітарної та меморіальної літератури Людмила Нужна (Жовті Води), дружина Героя Тихоючик Ірина, упорядниця експозиції пам’яті у краєзнавчому музеї Первомайська, авторка книги про чоловіка-героя (Первомайськ), Оксана Дудар, журналістка, авторка книги «Щоденники вдови».
  • 18.00-21.00 Розвіртуалізація і знайомство офлайн авторів Форуму, учасників координаційної платформи, усіх наших дієвців, читачів і підписників.Урочисте вручення премії імені Василя Паламарчука за участі дружини Наталі Паламарчук (Львів)  і меценатів грошового еквіваленту для переможця/переможців (представник юридичної компанії «Світ права» (Львів)).

9 травня

  • 10.00-11.30  «До нового канону сучасної української поезії» – за участі літературознавця Тараса Пастуха (Львів) та спікерів Юлії Сердюченко (викладачка ДОННМУ), (Київ), видавця Ігора Степуріна.
  • 12.00-14.00 Авторська екскурсія пам’яті госпітальєрки Ірини Цибух «Чеки» від брата Юрія, майбутнього архітектора і ліцензованого гіда, який продовжує роботу з пам’ятуванням, започатковану дослідженнями Ірини.
  • 14.30-15.00 «Життя бібліотек в часі Великої війни». Президентка УБА, заступниця гендиректора Національної бібліотеки ім. Ярослава Мудрого Оксана Бруй
  • 15.00-16.00 Полілог «Па`мятування як частина традиції мілітарної української літератури – тяглість крізь покоління». Модерують Ганна Скоріна, Марини Рябченко (Київ).
  • 18.00-21.00 Поетична тераса «Непроминальне…».

10 травня

  • 12.00-13.00 Антилекція «Від Турянського до Кривцова: межі пам’яті» – спікери: директор Муніципальної бібліотеки (м. Львів) Василь Кметь, очільниця Херсонського управління культури Світлана Думинська, директор фестивалю Миколи Вінграновського (Первомайськ) Олександр Висоцький, бібліотекарка Камʼянської бібліотеки Інна Табакова.
  • 13.30-15.30 Бібліотур «Львівське корсо» /Львівська обласна бібліотека для дітей, ЛОУНБ, філії Львівської муніципальної бібліотеки/.

Усього до роботи буде залучено 9 модераторів та 23 спікера.

Галина ГУЗЬО

Джерело матеріала
loader