/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F193%2Ff669e5e5d2e6d9daf14e8eed9dde7f42.jpg)
"Привласнює українську мистецьку спадщину": у Франції закликали виключити РФ з Міжнародної ради музеїв
Заяву фахівців з мистецтва Франції оприлюднило видання Le Monde.
Як йдеться в тексті колонки фахівців з мистецтва Франції, "російське бажання стерти специфіку української ідентичності" проявляється у знищенні або розграбуванні пам'яток чи творів, а також через організацію ревізіоністських виставок.
Експерти наголошують, що кампанія, спрямована на "систематичне знищення багатовікової культурної ідентичності України", має на меті підтвердити слова Володимира Путіна про те, що "України ніколи не існувало".
"Станом на 16 квітня ЮНЕСКО нарахувала 494 об'єкти, зруйновані або пошкоджені з 24 лютого 2022 року, включаючи 149 релігійних будівель, 257 історичних будівель, 33 пам'ятники (включаючи ті, що вшановують Голокост), 18 бібліотек, 34 музеї та 2 археологічні пам'ятки. Однак метою Москви є не лише руйнування. Йдеться також про привласнення української спадщини, її "русифікацію" за можливості", - наголосили фахівці з мистецтва.
Вони нагадали, що після анексії Криму тисячі творів мистецтва передаються з кримських музеїв до російських установ. У 2016 році в Третьяковській галереї відбулася велика виставка мариніста XIX століття Івана Айвазовського. Зі 120 представлених робіт 38 надійшли з кримських колекцій. Археологічна пам'ятка Херсонес, що є об'єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, була ретельно розібрана, розграбована та перероблена, щоб у липні 2024 року розмістити там музейний комплекс, включаючи новий "Музей Криму та Новоросії", що виправдовує російські претензії на "відвоювання" східних та південних регіонів України.
У колонці наголошується на вивезенні сотень тисяч українських творів мистецтва та культурних об'єктів до Криму чи Росії. Йдеться про Херсонський художній музей імені Олексія Шовкуненка, Херсонський історико-краєзнавчий музей.
"У Маріуполі російські солдати захопили знакові роботи Архипа Куїнджі (1841-2010) та Івана Айвазовського. Що ж до колекції "Скіфського золота", що зберігається в Мелітопольському краєзнавчому музеї, то вона просто зникла", - зазначили в колонці.
Фахівці з мистецтва наголошують, що ці дії відповідають чіткому політичному порядку денному - "реалізувати імперську фантазію про "Велику Росію". У музеях РФ створюють експозиції, присвячені історії "спеціальної військової операції". Музейники проходять навчання з "перекаталогізації" українських колекцій у російській музейній системі. Ці дії є порушеннями міжнародного права, зокрема Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту 1954 року, підписантом якої є Росія.
"Тому необхідні термінові заходи. Конкретні рішення можна ухвалити негайно: виключити Росію з Міжнародної ради музеїв (ICOM), а також співробітників російських музеїв, причетних до розграбування українських колекцій на окупованих територіях. У статті 7.2 Кодексу етики ICOM чітко зазначено: "Політика музеїв повинна враховувати міжнародне законодавство, яке слугує стандартом для тлумачення Кодексу етики ICOM". Постійна присутність в ICOM установ та осіб, причетних до знищення, розграбування та фальсифікації культурної спадщини, є кричущим порушенням цих принципів. Виключення Росії з ICOM – це найменше, чого можна очікувати від установи, що керується французьким законодавством і займається захистом культурної спадщини та застосуванням етичних стандартів у міжнародній музейній співпраці", - додали в своїй заяві фахівці.
Під колонкою підписалися зокрема
- мистецтвознавець Костянтин Акінша;
- засновник артцентру Jam Factory у Львові Гаральд Біндер;
- засновниця Марракешської бієнале Ванесса Бренсон;
- адвокат Міжнародного кримінального суду Еммануель Дауд;
- композитор, художник і куратор Карл Міхаель фон Гаусвольф;
- фотографка Сара Мун;
- президентка Української коаліції культурних діячів, колишня директорка Українського інституту у Франції Ольга Сагайдак;
- керівник юридичного відділу ICOM Ukraine, президент Асоціації юристів України Рафаель-Лемкін Віталій Титич.
