Оголосили переможців Премії "Генерація Ніка" на честь загиблої від обстрілу РФ по Харкову художниці Ніки Кожушко
Оголосили переможців Премії "Генерація Ніка" на честь загиблої від обстрілу РФ по Харкову художниці Ніки Кожушко

Оголосили переможців Премії "Генерація Ніка" на честь загиблої від обстрілу РФ по Харкову художниці Ніки Кожушко

Про це повідомляє Укрінформ.

У Харкові відбулась церемонія нагородження переможців першої щорічної Премії "Генерація Ніка", заснованої на честь убитої в серпні 2024 року російськими загарбниками 18-річної мисткині Вероніки Кожушко.

Захід пройшов у безпечному просторі Національного театру опери та балету ім. Лисенка та зібрав повну залу. На початку присутні вшанували хвилиною мовчання Кожушко та всіх харків’ян, загиблих унаслідок агресії РФ.

На конкурс надійшло 170 робіт, зокрема і з-за кордону.

 Лауреатами премії стали:

  • у категорії "Література" - Лілія Поливода;
  • у категорії "Живопис" - Софія Фадєєва;
  • спеціальну відзнаку премії від художньої студії AzaNiziMaza отримала Софія Сизоненко.

"Дякую за те, що ви вирішили розділити премію на дві номінації. Складно оцінювати художні роботи та літературу разом, тому я вважаю, що це правильне рішення. Більше переможців, переможниць, більше щастя, більше радості. І ми більше можемо охопити ті галузі, в яких працювала Ніка", - поділилась Лілія Поливода.

Митці отримали грошові премії та медалі.

Батько загиблої Вероніки, член журі Ігор Кожушко зазначив, що донька захоплювалася українськими митцями 1920-х.

"Її серце зупинилося майже дев’ять місяців тому. Життя Ніки забрали російські кати, які влучили у дитячий майданчик. Моя донька - молода талановита дівчинка, яка багато малювала, писала вірші та прозу, робила ліногравюри, була волонтеркою літературного музею. Вона дуже надихалася діячами Розстріляного відродження і сама стала однією з Розстріляного відродження вже XXI століття. Ніка стала своєрідним символом творчої молоді Харкова - міста, яке вона так любила і з якого не захотіла поїхати з початком повномасштабного вторгнення, бо не уявляла поза ним своє подальше життя", - розповів Кожушко.

На церемонії представили збірку "Час починати танго", до якої увійшли вірші, прозові уривки та малюнки Вероніки. Упорядкував видання та підготував передмову Сергій Жадан, післямову написав харківський художник Гамлет Зіньківський.

Завершилася церемонія виступами "Хору Одиноких Сердець Сержанта Пеппера", Галини Печенізької та гурту "Жадан і Собаки".

Як зізнався Ігор Кожушко, надруковані у збірці малюнки - невелика частина доробку Вероніки, а вірші батько й досі продовжує знаходити в записах дівчини.

"За кілька днів після загибелі мені подзвонили з Німеччини та запропонували оригінали її картин розмістити на виставці. За умови, що ці роботи залишаться там назавжди, я відмовився. Ми хочемо, щоб її твори залишалися у Харкові. Є певні плани, можливо, вийде видати ще одну книжку", - додав Кожушко.

  • Внаслідок російської атаки Харкова у п'ятницю, 30 серпня, загинула 18-річна художниця Вероніка Кожушко.
  • 2 березня в Ісландії, у місті Акурейрі, відкрилася виставка робіт харківської художниці Ніки Кожушко.

 



Джерело матеріала
loader