Спростовують фейки РФ: бібліотека ім. В. Стефаника у Львові покаже старі мапи з власних фондів
Спростовують фейки РФ: бібліотека ім. В. Стефаника у Львові покаже старі мапи з власних фондів

Спростовують фейки РФ: бібліотека ім. В. Стефаника у Львові покаже старі мапи з власних фондів

Про це повідомили у бібліотеці ім. В. Стефаника , інформує Еспресо.Захід 

Львівська національна наукова бібліотека України імені Василя Стефаника представить ширшій спільноті культурно-мистецький проєкт "Іmago Ucrainæ на картах XV–XX ст." Мова про ініціативу, яка отримала підтримку Українського культурного фонду і спрямована на протидію картографічній дезінформації, антиукраїнській пропаганді та культурному експансіонізму Росії. Бо крити ворога бібліотека має чим: її колекція за кількістю картографічних документів XV-XVIII ст. є найбільшою колекцією України та однією із найбільших у Східній Європі.

Як розповіли у бібліотеці ім. В. Стефаника, проєкт розробили її наукові працівники Валентина Мудроха, Тарас Огородник, Надія Зубко, Галина Мельник-Хоха і Надія Попадюк. У межах ініціативи відбудеться низка культурно-мистецьких заходів, зокрема виставок та кураторських екскурсій. Там, зокрема, покажуть найдавнішу друковану карту-інкунабулу на якій зображено територію сучасної України – мапу Центральної та Східної Європи зі знаменитої інкунабули "Нюрнберзька хроніка" (1493) Ш. Гартмана; карти-палеотипи із страсбурзького видання Клавдія Птоломея "Географія" М. Вальдземюллера (1513) та з видань середини XVI ст. С. Мюнстера "Географія" та "Космографія"; карти Г. Боплана та карти України, що ґрунтувались на його працях, авторства знаменитих європейських картографів (Н. Сансона, Й.-Б. Гоманна, Т.-К. Лоттера тощо); перші навчальні карти українською мовою авторства М. Кордуби "Стінна карта Европи" (1898) та С. Рудницького "Стінна карта півкуль западної і східної" (1907); перші українські тематичні мапи (М. Коссака "Карта етнографічна Малоруси" (1861), Г. Величка "Народописна карта українсько-руського народу" (1896), лінгвістична карта України П. Чубинського (1871) та ін.); карти України, створені напередодні та під час Першої світової війни, а також у період Української революції 1917–1921 рр. (С. Рудницького, В. Кубійовича, М. Кулицького та ін.); карти України радянських та діаспорних видавництв. Завершить виставку одна із перших карт незалежної України видавництва "Мапа" (1992), на якій зафіксовано міжнародно-визнані кордони України.

"Цей проєкт сприятиме формуванню в української і світової громадськості правдивого просторового уявлення про Україну, -кажуть у бубліотеці, - допомагатиме відрізняти достовірні картографічні та історичні факти від кремлівських фальсифікацій, а головне – стане важливим інструментом інформаційного спротиву агресії Росії проти України.  



Джерело матеріала
loader