Кабмін може виставити рахунок країнам, через які заборонені російські добрива потрапляють в Україну, - аналіз
Кабмін може виставити рахунок країнам, через які заборонені російські добрива потрапляють в Україну, - аналіз

Кабмін може виставити рахунок країнам, через які заборонені російські добрива потрапляють в Україну, - аналіз

09:19, 04 грудня 2019.

Агро.

З серпня поточного року Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі (МКМТ) при Мінекономрозвитку проводить два спецрозслідування щодо імпорту мінеральних добрив в Україну.

Під підозрою опинився майже десяток країн-імпортерів, через які російські корпорації могли переорієнтувати свої торгові потоки в Україну з метою обходу санкцій Кабінету міністрів України, що діють у відношенні добрив з РФ з липня 2019 року.

Про це повідомляє «Зеркало недели» в матеріалі «Торгові прокладки».

Видання повідомляє, що ініціаторами розслідувань щодо імпортних мінеральних добрив виступили практично всі вітчизняні виробники.

«В даному випадку очевидно перетин галузевого інтересу з інтересами держави ― не лише створити сприятливі умови для держпідприємств, не тільки захистити український ринок від торгової експансії РФ, але ще й продемонструвати, що Україна здатна контролювати виконання введених санкцій», - пише ЗН.

Згідно з даними видання, над вітчизняними підприємствами знову нависає загроза вимушеної зупинки, оскільки завдання ембарго ― зупинити потік імпорту добрив з країни-агресора з подальшим імпортозаміщенням ― не спрацювало.

«Сталося це не через нездатність українських заводів задовольнити попит, а через фактичну переорієнтацію російського імпорту», - стверджують журналісти.

ЗН зазначає, що цілий ряд країн може бути задіяний у постачанні заборонених російських добрив в Україну.

Кабмін, поставивши заслінку для вироблених в РФ міндобрив, не зміг врахувати, що поняття «російські мінеральні добрива» може виявитися значно ширше.

«Так, грузинський "Руставі Азот" у 2017 р.

перейшов під контроль російської АФК "Система".

В результаті Грузія, яка раніше не экспортувала МД в Україну, у 2018 р.

посіла 5 місце по постачаннях ― 21,5 млн дол.

Тобто експорт з Литви виріс в 22,5 рази! Є підозри, що це пов'язано зі зростанням постачання в Литву російських добрив, які дивним чином співпадають за об'ємом з експортом литовських добрив в Україну.

Якщо в I кварталі 2019 р.

з Росії до Литви в'їхало 96,5 тис.

т добрив, то з Литви в Україну ― 95,4.

Різко зросли поставки з РФ аміаку в Туреччину.

Там з нього виготовляють селітру, заборонену до використання в Туреччині, але тут же везуть її..

в Україну», - наводять приклади журналісти.

Видання зазначає, що вкрай важливо, щоб МКМТ не просто уважно поставилася до аргументів українських хіміків і провела всебічні спецрозслідування, але ще й розробила індивідуальні алгоритми дії в кожному конкретному випадку.

«Адже в одному випадку ми стикаємося зі скупкою РФ іноземних підприємств, в іншому ― з ситуацією, коли РФ завозить на місцеві заводи свою сировину.

У третьому ― через власні або дружні трейдингові компанії в інших країнах російські корпорації, як мінімум, здатні реалізовувати будь-які маніпуляції зі своєю продукцією, аж до підміни сертифіката походження», - повідомляється в статті.

«Якщо підозри підтвердяться розслідуванням МКМТ, Україна зобов'язана буде виставити рахунок країнам – торговим прокладкам», - резюмує автор статті, уточнюючи, що в даному випадку це не буде суперечити правилам СОТ, тому що інші країни СОТ давно вирішили для себе подібні проблеми, обмежуючи експорт на чутливі групи товарів.

На думку експерта, продукція російського хімпрому не повинна потрапляти в Україну через інші країни, оскільки щодо неї діють санкції Кабінету міністрів України.

Джерело матеріала
loader
loader