Кабінет міністрів на засіданні 25 березня запровадив в Україні режим надзвичайної ситуації через поширення коронавірусу на 30 днів.
Таким чином всі карантинні заходи триваимуть ще протягом місяця.
ua розповідає, які обмеження для українців вводять до 24 квітня та чому надзвичайну ситуацію не слід плутати з надзвичайним станом.
Надзвичайна ситуація на місяць: що це означає для українців.
Перш за все режим надзвичайної ситуації передбачає автоматичне подовження всіх обмежень, які вже введені.
Вона передбачає, що всі служби цивільного захисту працюватимуть у посиленому режимі.
Це стосується медиків, працівників Нацполіції, Нацгвардії, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Держпродспоживслужби.
До 24 березня задля боротьби з коронавірусом посилять координацю залучених спецслужб.
Тобто охорону громадського порядку, дезінфекцію доріг, тротуарів, громадського транспорту та житлових будинків, інформуватимуть населення щодо поширення коронавірусу, виявлятимуть та ізолюватимуть хворих.
Оскільки карантин є частиною надзвичайної ситуації, він автоматично подовжується.
Одже протягом цього часу в Україні заборонено проведення масових заходів, спортивних замагань, кафе та ресторани працюватимуть лише на доставленння до домівок та будуть закриті для відвідувачів.
Громадський транспорт продовжить прцювати у спеціальному ржимі, а українців просять без нагальної потреби не виходити з дому.
Також залишаються частково закритими кордони.
Роботу метро, автомобільне, залізничне та авіасполучення між містами й областями буде обмежено.
Не буде змін у роботі продуктових магазинів, аптек, лкарень та всіх підприємств стратегічного значення.
Зазначимо, додатково до введення надзвичайної ситуації Кабмін постановив:.
належним чином облаштувати КПП в зонах надзвичайної ситуації з обов’язковим санітарним оглядом громадян та пропуском лише після медичного огляду осіб та дезінфекції транспортних засобів;.
залучити до роботи на цих пунктах працівників та технічні засоби МОЗ, Нацполіції, Нацгвардії, ДСНС, Держпроспоживслужби;.
усі приміщення, дороги та тротуари мають проходити ретельну дезінфекцію;.
надавати допомогу малозахищеним верствам населення із залученням працівників соціальних служб, громадських і волонтерських організацій до надання допомоги.
Впродовж цього місяця уряд буде проводити засідання на яких зможе ухвалювати рішення як для посилення, так і для послаблення карантинних заходів в Україні.
Надзвичайна ситуація не надзвичайний стан: яка різниця.
Ключова відмінність від надзвичайного стану - режим надзвичайної ситуації жодним чином не обмежує конституційні права і свободи людей.
Натомість надзвичайний стан - це особливий правовий режим, за якого ці права можуть тимчасово обмежуватися - як-от свобода пересування, свобода зібрань тощо.
Під час надзвичайного стану функції управління всіма державними органами, всіма підприємствами переходять до відповідних органівв, а надзвичайна ситуація цього не передбачає.
Надзвичайний стан може бути подовжено указом президента, однак не більше ніж на 30 днів і лише після повторної процедури затвердження такого указу у Верховній Раді.
Надзвичайну ситуацію запроваджує Кабінет міністрів на основі рішення комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
Хоча режим надзвичайного стану поки офіційно не ввели, частина обмежень, які діють в Україні, мають із ним багато спільного - йдеться, передусім, про обмеження перетину кордону і руху транспорту.
Ну і наприкінці пропонуємо офіційне тлумачення понять надзвичайного стану та надзвичайної ситуації.
Надзвичайна ситуація: запроваджується на окремій території чи суб'єкті господарювання на ній або водному об'єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров'ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об'єкті, провадження на ній господарської діяльності.
Надзвичайний стан: це особливий правовий режим, який може тимчасово вводитися в Україні чи в окремих її місцевостях при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру не нижче загальнодержавного рівня, що призвели чи можуть призвести до людських і матеріальних втрат, створюють загрозу життю і здоров'ю громадян, або при спробі захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства і передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування відповідно до цього Закону повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення безпеки і здоров'я громадян, нормального функціонування національної економіки, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, захисту конституційного ладу, а також допускає тимчасове, обумовлене загрозою, обмеження у здійсненні конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.