Секеї – субетнічна група угорців, які проживають у трьох адміністративних районах Румунії, – десятки років домагалися автономії, проте жодного разу не отримували підтримки з боку офіційного Бухареста.
Напередодні в румунських угорців все-таки з'явився шанс на автономію. Сталося це після того, як Палата депутатів парламенту Румунії проголосувала за закон про автономію Секейского краю.
Ухвалений закон передбачає
Створення автономного регіону (в його складі – жудеці Ковасна та Харгіта і місто Муреш) з правосуб'єктністю в Румунії та "вільне використання символіки угорської нації".
В автономії повинен бути президент, якого обирають строком на чотири роки (максимум двічі поспіль).
Угорська мова там повинна стати офіційною, а на посади в місцевому і регіональному державному управлінні можуть призначати тільки тих осіб, які знають мову нацменшин і належать до них.
Зав'язка і розвиток подій
Ініціатором ухваленого закону виступив Демократичний союз угорців Румунії, на думку якого, документ "відбиває історичну ідентичність регіону".
Кінцевий термін, до якого ця ініціатива підлягала розгляду, минув 25 березня, через що парламентарі 23 квітня ухвалили документ за так званою "мовчазною процедурою". Тобто законопроект схвалили в тому вигляді, в якому його було внесено.
Ось реакція на це керівника фракції Національної ліберальної партії Флоріна Романа:
"Ухвалення законопроекту про автономію Секейського краю за мовчазною процедурою – це прихована політична торгівля між PSD (Соціал-демократична партія, - ред.) і UDMR (Демократичний союз угорців Румунії, - ред.). Це не вперше, коли в парламенті Румунії PSD грає в гру UDMR, ставлячи інтереси партії вище національних. Повна відповідальність за мовчазне схвалення цього територіального розпаду Румунії покладається на токсичну більшість соціал-демократичної партії і її союзників в керівництві Палати депутатів".
Флорін Роман вважає, що ті скористалися великоднім періодом й обмеженою діяльністю парламенту, щоб не ставити проект закону на остаточне голосування.
"Ось як діє токсична більшість, коли вона хоче ухвалити законопроект таємно", - цитує керівника фракції Ziua news.
Президент Румунії Клаус Йоханніс на сьогоднішньому екстреному брифінгу звинуватив Соціал-демократичну партію і Демократичний союз угорців у намірі "віддати Трансільванію угорцям".
"Поки ми боремося з коронавірусом, СДП воює в таємних кабінетах парламенту, щоб віддати Трансільванію угорцям", - заявив румунський лідер.
Він також звинуватив СДП в таємних домовленостях із владою Угорщини, з огляду на що публічно запитав у голови партії Марчела Чолаку:
"Що ж вам пообіцяв лідер із Будапешта Віктор Орбан натомість?".
Йоханніс заявив, що поки він є президентом країни, подібного закону не буде.
Розв'язка
Для затвердження законопроекту його мав схвалити Сенат Румунії.
На сьогоднішньому засіданні після 2-годинних дебатів 126 зі 135 присутніх сенаторів проголосували проти ухвалення документа, повідомив Digi24.
За було лише дев'ять голосів – всі від Демократичної спілки угорців.