КИЇВ. 19 травня. УНН. У Верховній Раді зареєстрували законопроект про посилення ролі парламенту у контролі за діяльністю Кабінету міністрів. Серед іншого нардепів можуть наділити правом ініціювати відставку міністрів. Про це УНН повідомляє з посиланням на текст проекту закону “Про інтерпеляцію”.
Авторами законопроекту виступила група з понад 70 нардепів з різних фракцій та груп.
Мета проекту закону, як йдеться у пояснювальній записці, “полягає у забезпеченні здійснення Верховною Радою України контролю за діяльністю Кабінету Міністрів України шляхом встановлення права народних депутатів України ініціювати проведення обов’язкових слухань з питань діяльності окремого члена Кабінету Міністрів України та вирішення питання про задовільність його роботи”.
Як вважають автори законопроекту, основним завданням документу є забезпечення конституційного права ВР здійснювати контроль за реалізацією внутрішньої і зовнішньої політики Кабміну. Другим, не менш важливим завданням, є встановлення норм, які забезпечують створення чітких організаційно-правових меж взаємодії органів законодавчої та виконавчої влади в Україні.
Ухвалення такого документу означатиме значне розширення меж парламентського контролю. Поняття “інтерпеляція” тлумачиться здебільшого як право парламенту сформулювати питання уряду (одному із його членів) стосовно певного аспекту реалізації виконавчою владою внутрішньої або зовнішньої політики держави. А отже є інструментом парламентського контролю.
Зареєстрований законопроект визначає процедуру проведення інтерпеляції: вимога про інтерпеляцію члена уряду може бути подана на розгляд голови ВР 45 народними депутатами та підтримана їхніми підписами або комітетом, у віданні якого перебуває діяльність відповідного члена уряду.
Надалі міністр запрошується на засідання ВР для розгляду питання про визнання його роботи незадовільною. Процедура інтерполяції може бути зупинена і не обов’язково має призвести до голосування ВР за відставку міністра: член Кабміну має право надавати відповіді та роз’яснення щодо роботи, з якими нардепи можуть погодитися та відмовитися від подальшого розгляду питання про відставку.
Наразі законопроект переданий на розгляд до комітетів ВР.
Нагадаємо, що раніше не менше п’яти комітетів рекомендували Верховній Раді повернути Програму діяльності Кабінету міністрів на доопрацювання з урахуванням зауважень і пропозицій, висловлених при її обговоренні.