Президенти Польщі та країн Балтії висунули Лукашенку вимоги, аби "двері до співпраці залишились відкритими"
Президенти Польщі та країн Балтії висунули Лукашенку вимоги, аби "двері до співпраці залишились відкритими"

Президенти Польщі та країн Балтії висунули Лукашенку вимоги, аби "двері до співпраці залишились відкритими"

Лідери чотирьох країн запропонували стати посередниками у діалозі білоруської влади та громадян з метою мирного врегулювання ситуації в Білорусі.
Президенти чотирьох країн звернулися до Лукашенка / REUTERS
Президенти чотирьох країн звернулися до Лукашенка / REUTERS

Президенти Польщі, Литви, Латвії та Естонії закликали білоруську владу припинити застосування сили проти громадян Білорусі, звільнити затриманих протестувальників та припинити подальше їх переслідування, а також почати діалог з народом.

Про це йдеться у спільній заяві лідерів чотирьох країн, інформує Польське радіо.

«Ми, президенти Польщі, Литви, Латвії та Естонії, як близькі сусіди Білорусі в регіоні, члени НАТО та Європейського Союзу, прагнемо, аби Білорусь була стабільною, демократичною, незалежною та заможною державою», - написали вони.

Президенти закликали білоруську владу до «деескалації напруження і негайного припинення застосування сили проти громадян».

«Ми закликаємо припинити насильство і дотримуватися фундаментальних свобод і прав людини громадянина, включно зі свободою висловлювання, свободою ЗМІ, свободою зібрань та безпекою журналістів», - йдеться у заяві.

Президенти чотирьох країн закликали білоруську владу «негайно почати діалог з білоруським народом, вислухати громадян і гарантувати їм свободу висловлювання».

«Опираючись на досвід наших суспільств, закликаємо організувати національний круглий стіл примирення за участі представників уряду та громадянського суспільства. Ми переконані, що діалог є завжди найкращим шляхом суспільного розвитку, дискусій про реформи та майбутнє Білорусі», - заявили президенти.

Якщо білоруська влада виконає ці вимоги, двері до співпраці з міжнародною спільнотою залишаться відкритими, наголосили лідери Польщі, Литви, Латвії та Естонії.

Президенти запропонували стати посередниками у діалозі білоруської влади та громадян з метою мирного врегулювання ситуації в Білорусі та зміцнення незалежності та суверенності країни.

  • 9 серпня в Білорусі пройшли президентські вибори. У ЦВК оприлюднили попередні результати. Так, за чинного президента Олександра Лукашенка проголосували 80,23% виборців, за Світлану Тихановську - 9,9%, за Анну Канопацьку - 1,68%, за Сергія Черечня - 1,13%, за Андрія Дмитрієва - 1,04%, проти всіх - 6,02%.
  • 9 серпня ввечері тисячі жителів Білорусі вийшли на стихійні акції протесту, сталися сутички з силовиками. У Мінську співробітники правоохоронних органів стріляли в протестуючих гумовими кулями.
  • У понеділок ввечері протести поновилися. Силовики в Мінську знову відкрили вогонь по протестувальниках. У МВС Білорусі підтвердили загибель одного з демонстрантів.
  • Кандидат в президенти Тихановська заявила про те, що вважає себе переможцем минулих виборів, і закликала свого суперника, чинного президента Олександра Лукашенка, до переговорів.
  • Надалі Тихановська відмовилася від участі в акціях протесту. За словами її прес-секретаря, політик не хотіла б опинитися поруч зі своїм чоловіком, Сергієм Тихановським, у СІЗО. Згодом стало відомо, що вона виїхала до Литви. 
  • Увечері 11 серпня в Мінську та інших містах Білорусі знову почали збиратися учасники протесту. ОМОН майже відразу почав їх затримувати.
  • 12 серпня у Білорусі розпочалася акція із блокування доріг. Цього ж дня в Білорусі затримали трьох українців - волонтерів благодійного фонду "Схід SOS" Костянтин Рєуцький і Євгенія Васильєва, а також громадянки Оксани Альошиної. Волонтерів звинувачують в організації масових заворушень, їм загрожує позбавлення волі на термін від 3 до 8 років.
  • Деякі співробітники державних органів і журналісти держканалів на тлі протестів публічно заявляють про звільнення.
  • 13 серпня агентство Reuters повідомило про можливе запровадження санкцій ЄС проти влади Білорусівже наприкінці літа.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Автор: Вікторія Токарєва

Джерело матеріала
loader
loader