Вибори в Казахстані: Nur Otan знову все вдасться?
Вибори завжди були цікавим періодом у кожній державі. Чи то вибори президентські, чи то парламентські, чи місцеві, вони завжди створювали галас, як у суспільстві, так і в політиці. Звичайно, набагато цікавіше стежити за виборчим процесом у державах, де властива зміна влади, оскільки там вирішується доля країни. Але з епохою інформаційних технологій, де кожен може дізнатися політичну ситуацію в різних державах, останнім стало важче приховувати, наприклад, махінації з виборами. Багато країн СНД уважно стежили за президентськими виборами в Росії. Це зрозуміло, тому що Російська Федерація - великий геополітичний гравець. Утім, виборчий процес в сусідніх країнах захопливий і корисний для аналітики.
Система парламентських виборів у Казахстані
У 2021 році відбудуться вибори до парламенту Казахстану, а також у місцеві органи масліхати. Згідно з Конституцією Республіки Казахстан, вищий законодавчий орган складається із 2–х палат - Сенату (верхня) і Мажлісу (нижня). Процедура обрання депутатів до Сенату: 15 призначаються президентом, 34 обираються непрямим голосуванням (через масліхати) по 2 від кожної області (14 областей), міста республіканського значення (2 МРЗ) і столиці. Із цих 34-х кожні 3 роки переобираються 17 депутатів. Термін повноважень депутата Сенату 6 років. Всього 49 депутатів. Що ж стосується нижньої палати (Мажліс), тут переважно діє принцип прямого виборчого права, це застосовується до 98 депутатів, 9 - обираються Асамблеєю народу Казахстану. Термін правління депутата Мажлісу 5 років. Останні вибори до нижньої палати були в 2016 році. Як бачимо, наближається термін нових виборів до Мажлісу.
Nur Otan - знову набере понад 80% голосів виборців?
Напередодні виборів політичні партії Казахстану починають свою політичну гонитву. Всього до парламенту, а саме до Мажлісу, проходить не більше 3 партій, оскільки основні голоси забирає Народно-Демократична партія Nur Otan (приблизно 80%), інші партії повинні подолати 7% бар'єр. Зараз такими партіями є Демократична партія Казахстану "Ак жол", Комуністична народна партія Казахстану. Нині політичну ситуацію в країні можна схарактеризувати як стабільну. Поки що немає ніяких передумов до зміни влади, тому в Nur Otan є велика ймовірність взяти більшість депутатських мандатів.
Політична партія Nur Otan
З огляду на вибори в 2021 році партія Nur Otan почала свої активні дії. Ця політична партія є пропрезидентською. Її голова – Нурсултан Назарбаєв, який навіть після своєї відставки ним залишається. А чинний президент Касим-Жомарт Токаєв так само висувався від цієї партії. Стабільно з 2007 року Nur Otan забирає більш ніж половину голосів на виборах до Мажлісу (2007 – 88,41%, 2012 – 80,99%, 2016 – 82,20%). Такий показник характерний для політичних партій, які підтримує президент, особливо в країнах з ознаками авторитарного режиму. Але попри відставку Нурсултана Назарбаєва Nur Otan ще раз має намір зібрати високий відсоток виборчих голосів.
Праймеріз Nur Otan - спроба бути в тренді?
Праймеріз - це внутрішньопартійне голосування, де обирається один кандидат від партії. Він проводиться між прихильниками політичної партії. Використовується в США і нагадує політичне шоу, що тим самим активізує зростання інтересу до політичної партії, її кандидатів. Так само в Казахстані партія Nur Otan вже вдруге поспіль використовує систему праймеріз. Він проходить у 5 етапів:
- Висування та реєстрація кандидатів.
- Підготовка кандидатів до агітації.
- Агітаційна робота.
- Проведення голосування.
- Підготовка списків.
Голосування відбуватиметься з 17 серпня по 3 жовтня.
З одного боку, Nur Otan із запровадженням праймеріз намагається здаватися більш демократичною. Громадяни Казахстану вважають, що до цієї політичної партії важко потрапити, навіть тямущим людям. А це робить великий розрив між громадянським суспільством і державою. Можливо, це спроба Nur Otan привернути до себе увагу з боку звичайних людей, а так само заманити до себе нові, молоді обличчя. Казахське суспільство також втомилося від вічно однотипних людей, яких вони бачать по телевізору протягом 13 років. Для того щоб заманити нові обличчя до Nur Otan, її очільники дозволили брати участь у праймеріз кандидатам, які не є членами їхньої політичної партії, але тільки до закінчення терміну реєстрації для участі, потім вони все ж зобов'язані до неї вступити. Для них навіть спростили правила отримання членства партії. Однак є низка обмежень для вступу, що переважно стосується судимості, і все ж є цікава теза. Наприклад, якщо людина раніше була виключена з партії за бездіяльність або дискредитувала її, вона не може більше брати участь у праймеріз. Своєю чергою до списків кандидатів, які перемогли, Nur Otan додасть інших кандидатів із партійних списків. Контролювати праймеріз цього разу буде створена в червні 2020 року Ліга прихильників партії Nur Otan. Ще одним політичним плюсом є створення квот для молоді та жінок. У партійних списках має бути щонайменше 30% жінок і 20% молодих людей до 35 років. Це, можливо, допоможе розширити їхній електорат і підвищити рівень лояльності.
Катерина Одарченко
Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected].
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть кнопку "повідомити про помилку", щоб повідомити про це редакцію