Більшість українців не знає, коли мають відбуватися місцеві вибори. "Слуга народу" має підтримку у 16%, а решта політсил - ще менше. Від місцевої влади українці насамперед чекають покращення у галузях медицини, а також робочих місць.
Це показало опитування Соціологічної групи Рейтинг, проведене від 12 до 15 вересня.
Чи сподіваються українці на краще
Респонденти мають протилежні почуття, коли оцінюють ситуацію у своїх містах та в країні загалом. Так, 56% опитаних зазначили, що відчувають надію, коли думають про місцеву ситуацію, 41% в той же час відчувають розчарування. Натомість, коли йдеться про ситуацію в державі, то 61% відчувають розчарування, і 35% – надію.
Відносно більше тих, хто відчуває надію в обох випадках, серед молодших респондентів та мешканців обласних центрів.
Наскільки виборці проінформовані про проведення голосування
Лише 35% опитаних знають точну дату місцевих виборів в Україні. 43% взагалі не знають, коли відбудуться вибори, 19% знають, що десь у жовтні, але дати не знають. Ще, 3% назвали інші дати. Про дату місцевих виборів знають переважно лише старші респонденти.
69% опитаних не знають, за якою системою відбудуться місцеві вибори 25 жовтня 2020 року. Лише 13% впевнено відповіли, що знають, як відбуватиметься голосування, 18% зазначили, що знають про це частково. Відносно вищий рівень обізнаності про систему виборів, демонструють старші опитані. Натомість серед наймолодшої вікової групи (18-29 років) майже 80% взагалі нічого не знають про систему виборів.
Скільки людей збираються піти на вибори
57% респондентів зазначили, що обов’язково візьмуть участь у місцевих виборах. Вагаються (50/50) – 19% респондентів, можливо візьмуть участь – ще 9% респондентів. Про малоймовірність участі у виборах зазначили 15% респондентів.
Відносно вищу готовність до участі у виборах проявляють старші категорії населення, жінки, ті респонденти, у кого вищий рівень обізнаності про дату та систему виборів.
52% очікують незначних фальсифікацій на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року. 22% вважають, що вони будуть значними, 20% – взагалі їх не очікують. У порівнянні із президентськими виборами 2019 року очікування фальсифікацій на виборах значно знизилися.
Рейтинг партій
Дослідники представили агрегований рейтинг партій на місцевих виборах, який є сумою усіх результатів політичних сил на виборах в обласну раду кожної області.
Респондент обирав зі списку, який був унікальним для кожної обласної ради (у Києві – міської ради). Сукупно в рейтинг потрапило 65 різних партій, з яких переважна більшість – місцеві партії, які балотуються в одну, або кілька обласних рад.
За результатами агрегованого рейтингу партій на місцевих виборах партію мають такий рейтинг серед тих, хто визначився і має намір прийти на вибори:
- "Слуга народу" – 16%
- "Опозиційна платформа – За життя" – 11,9%
- "Європейська солідарність" – 11,3%
- "Батьківщина" – 8,2%
- "За майбутнє" – 5,8%
- Радикальна партія – 4,7%
- УДАР Віталія Кличка – 3,7%
- ВО "Свобода" – 3,3%
- Партія Шарія – 2,8%
- "Голос" – 2,2%
- "Пропозиція" - 2,1%
- "Перемога Пальчевського" – по 2,1%
- "Наш край" – 2,0%
- "Сила і честь" – 1,5%
- "Самопоміч – 1,2%
Сумарний рейтинг інших партій, які беруть участь у місцевих виборах та були включені у список для дослідження, – 21,2%.
Як зазначається, якщо у виборах до Верховної ради України сумарний рейтинг п’яти основних партій, що представлені сьогодні у парламенті, становить 72%, то на місцевих виборах їх агрегований показник – 50%.
У порівнянні з рейтингами політичних сил до Верховної Ради помітних електоральних втрат на місцевому рівні зазнають партії "Слуга народу", (26% "парламентського" рейтингу проти 16% "місцевого"), "Опозиційна платформа – за життя" (17% проти 12%), Європейська Солідарність (16% проти 11%), партія "Голос" (4% проти 2%), "Сила і честь" (4% проти 2%). Натомість спостерігається приріст у таких партій як "За майбутнє", "УДАР" "Пропозиція".
Яких покращень хочуть українці
Оцінюючи сфери, в яких місцевій владі вдалося досягти найбільших успіхів, опитані найчастіше згадували про дороги і тротуари (54%) та парки і сквери (36%). Про покращення у сферах громадського транспорту говорили лише 12%, медицини – 9%, освіти та житлово-комунального господарства – по 7%, екології – 5%.
Натомість, говорячи про основні пріоритети в роботі місцевої влади, респонденти найчастіше згадували про медицину (58%), економіку та створення робочих місць (33%), освіту (27%), боротьбу із корупцією (23%).
Аудиторія: населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність: 5000 респондентів. Метод опитування: CATI (computer-assisted telephone interviews - телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера, на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Помилка репрезентативності дослідження: не більше 1,4%.
- У суботу, 5 вересня, в Україні офіційно розпочався виборчий процес місцевих виборів. Вибори-2020 відбудуться за новими правилами у зв'язку з початком дії нового Виборчого кодексу. ТСН.ua зібрав усе, що треба знати про прийдешні вибори в одному матеріалі.
Відео Виборчий ярмарок: хто рветься до влади на місцях і які нові правила для виборів у 2020-му
Україна готується до місцевих виборів. Гаряча фаза виборчої кампанії вже стартувала. Які відкриття чекають на усіх політичних гравців країни, де розгорнуться найзапекліші електоральні бої і до чого слід готуватися виборцям – у сюжеті ТСН.