![Конституційний суд оприлюднив рішення про антикорупційну реформу: документ](https://thumbor.my.ua/X8K8reYruhDYi-iTqcOf_1glytU=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F1%2F53294fefb6a259f9057f71a32a098b8d.jpg)
Конституційний суд оприлюднив рішення про антикорупційну реформу: документ
Конституційний суд оприлюднив рішення про конституційність окремих положень закону "Про запобігання корупції". КС визнав неконституційним повноваження НАЗК моніторити спосіб життя посадовців, а покарання за недостовірне декларування - зажорстким.
Такий висновок опублікували на сайті суду 28 жовтня.
КС вважає, що повноваження Національного агентства з питань запобігання корупції моніторити спосіб життя суддів, перевіряти декларації, встановлювати конфлікти інтересів - є порушенням розподілу повноважень серед гілок влади.
Судді вирішили, що органи контролю за суддями мають існувати всередині судової системи, а НАЗК є органом виконавчої влади, що може використовуватися як спосіб впливу однієї гілки влади на іншу.
Судді кажуть: декларування доходів чиновниками є беззаперечною вимогою у демократичних державах і публічні особи повинні подавати декларації. Однак, "виходячи з принципу незалежності судової влади, суспільної важливості та значимості забезпечення реальної незалежності суддів, міжнародних принципів і стандартів таке декларування та його перевірка повинні проводитись з урахуванням принципу незалежності судової влади".
Також судді проаналізували статтю 366-1 ККУ про кримінальну відповідальність за недостовірне декларування. На їхню думку, покарання за цією статтею є надто жорстким і не відповідає тяжкості вчиненого злочину. "За своєю правовою природою подання суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації, а також умисне неподання декларації хоч і свідчать про порушення вимог антикорупційного законодавства, однак такі діяння не здатні заподіяти істотної шкоди фізичній чи юридичній особі, суспільству або державі в обсягах, необхідних для визнання їх суспільно небезпечними відповідно до вимог статті 11 КК України", — пояснюють в КСУ.
Там кажуть про необхідність запровадити інші види покарання. Кримінальна ж відповідальність за такі злочини є "непропорційною шкоді", яка через це вчиняється.
Так, КСУ вирішив повністю визнати неконституційною статтю 366-1 ККУ (Декларування недостовірної інформації), а також окремі положення закону "Про запобігання корупції", які стосуються повноважень НАЗК. Суд вирішив, що неконституційними є моніторинг способу життя, запобігання конфлікту інтересів та перевірка декларацій. Також судді вважають неконституційними права НАЗК вносити приписи, мати доступ до реєстрів та звертатися до суду у разі виявлення порушень. Окремо КСУ визнав неконституційним і ведення реєстру електронних декларацій та його оприлюднення.
Національне агентство з питань запобігання корупції повідомило, що о 18:00 28 жовтня закриває реєстр електронних декларацій на виконання рішення Конституційного суду. Це рішення повністю скасовує всі механізми запобігання корупції, які були вибудувані за роки незалежності, каже голова НАЗК.
Відео Рішення Конституційного суду: декларування майна посадовцями та чиновниками стане не обов'язковим
Уперед в минуле. Обов'язкове декларування майна посадовцями та чиновниками стане не обов'язковим. Конституційний суд визнав неконституційними деякі положення антикорупційного законодавства. Рішення ухвалили за поданням депутатів "Опозиційної платформи "За Життя". Відомо, що колишні регіонали пропонували скасувати обов'язковість декларування майна сімей чиновників, моніторинг антикорупційним органом способу життя та витрат посадовців, придбання і продаж майна та рух грошових активів. Повного тексту рішення Конституційного суду ще не опублікували, але воно вже збурило активістів, політиків і дипломатів. Відомо, що із Головою конституційного суду вже зустрілися посли США, Японії та Євросоюзу. А в Офісі українського президента запевнили, що система Є-декларування для чиновників залишиться в силі.
![Рішення Конституційного суду: декларування майна посадовцями та чиновниками стане не обов'язковим](https://thumbor.my.ua/PjeGdyZeXIXmcP-7s8qfLFLbUtg=/600x/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F1%2Fc87caf00c093995039e6ecbc23af18f4.jpg)
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)